Theresa Mayová | foto: Reuters

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

  • 196
Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její vůli odhlasoval dodatek zákona o vystoupení země z Evropské unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu. Proti premiérce se obrátilo i několik členů Konzervativní strany.

Po středečním hlasování mnoho poslanců netušilo, co se zrovna stalo – 309 hlasů pro dodatek, 305 proti. Mayová vůbec poprvé prohrála hlasování o legislativě, která se týká brexitu. 

Cesta k brexitu

Aby toho nebylo málo, premiérka hlasování ztratila kvůli jedenácti přeběhlíkům z vlastní strany. Vláda Mayové se od červnových voleb opírá o křehkou podporu severoirských unionistů, jakýkoli projev neloajality ze strany spolustraníků může být kritický.

Ve středu se to poprvé ukázalo v praxi. „Jsme zaskočeni tím, že parlament pro dodatek hlasoval, ačkoli měl jasná ujištění,“ uvedl diplomatickým tónem tiskový úřad vlády. „Dodatek nám ale nebrání v přípravě souboru právních předpisů pro odchod (z EU),“ dodal tiskový odbor. Britská média však píší o velké prohře Mayové.

Rozhodnutí poslanců znamená, že součástí zákona o brexitu se stane podmínka, že konečnou podobu rozluky musí schválit parlament. Mayová sice v minulosti zákonodárcům slíbila, že budou moci definitivní podmínky odchodu z EU posoudit, součástí zákona to ale nebylo. Otázkou stále zůstává, jak bude hlasování vypadat.

Vznikající zákon o vystoupení z EU je základním pilířem legislativy kolem brexitu, který ruší opatření z roku 1972 spojující Británii s EU a zároveň přesouvá existující unijní legislativu do britského práva.

Britští rybáři mohou kvůli brexitu přijít o bohatá loviště:

Ztráta důvěry před summitem?

Ministr pro brexit David Davis před pár týdny upozornil, že na vystoupení Velké Británie z Evropské unie případné odmítnutí podmínek brexitu parlamentem nic nezmění. Pokud se poslancům dojednané podmínky nebudou líbit, odmítnou je a Británie podle Davise Unii zřejmě opustí bez jakýchkoli dohod. Případné korekce vyjednaných podmínek s EU jsou krajně nepravděpodobné a časově takřka nemožné.

Rusko kampaň před referendem neovlivnilo

Rusko se pomocí sociální sítě facebook nesnažilo ovlivnit britskou kampaň před loňským referendem o setrvání Spojeného království v Evropské unie. Vyplývá to z interního vyšetřování provozovatele sítě, který zjistil, že Rusko se veřejné mínění pokusilo formovat jen pomocí trojice reklam, které navíc zhlédlo jen několik desítek lidí.

Facebook začal po aktivitě ruských účtů pátrat na žádost volební komise, která od největší světové sociální sítě chtěla informace o všech případech možného ovlivňování volební kampaně. Provozovatel sítě objevil tři takové ruské reklamy v ceně 72 pencí (21 korun). Tyto reklamy se během čtyř dní, kdy byly přístupné, zobrazily méně než 200 britských uživatelů.

Zdroj: ČTK

Dodatek zákona pochází z pera bývalého konzervativního vrchního státního zástupce Dominica Grievea. Pro Mayovou není dobrým znamením ani fakt, že ji při hlasování „zradilo“ několik relativně velký politických person Konzervativní strany. Pro dodatek se vyslovila například někdejší ministryně školství Nicky Morganová či bývalá ministryně obchodu Anna Soubryová, píše The Guardian.

Výsledek hlasování se pochopitelně zamlouvá opozici a zastáncům mírnější podoby brexitu. Lídr labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že „výsledek hlasování je ponižující ztrátou důvěry pro vládu před nadcházejícím summitem EU“. Summit proběhne ve čtvrtek a pátek. Zástupci členských zemí na něm budou řešit i brexit, pravděpodobně by měli posvětit posun jednání do druhé fáze (více o summitu zde).

Corbyn dodává, že Mayová až příliš dlouho blokovala demokratický přístup k otázce brexitu. „Odmítla naslouchat a teď bude muset akceptovat, že parlament opět přebral kontrolu,“ vysvětlil předseda labouristů s odkazem na hlavní heslo kampaně za brexit


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue