Kynšperští skauti složili v kostele unikátní oblékaný betlém. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Unikátní oblékaný betlém už stojí na svém místě v kynšperském kostele

  • 0
Vždy začátkem adventu začnou skauty ze střediska Lípa v Kynšperku nad Ohří nedočkavostí svrbět prsty. Blíží se doba, kdy každoročně stavějí v tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie tradiční betlém.

Z rozměrných části kulis, které až dosud čekaly na svou příležitost uskladněné v různých částech kostela, tak po roce opět sestaví zázemí pro vzácné historické figurky. Ty jsou kulturní památkou.

„Betlém jsme opět složili,“ potvrdil vedoucí tamních skautů Láďa Soukup a dodal, že vytvořit z jednotlivých dílů kulis krajinu, není vůbec jednoduché. „Jednotlivé kusy jsou těžké přes dvacet kilogramů. Je přitom nutné, aby do sebe přesně zapadly,“ popisuje.

Kynšperský betlém

  • Je dílem několika generací regionálních řezbářů. Vznikal pravděpodobně od roku 1680 do roku 1955.
  • Obsahuje celkem 70 unikátních figurek vyřezaných ze dřeva, oděných do látkových šatů a s příčesky z pravých lidských vlasů. Výška postav se pohybuje od 20 do 60 centimetrů.
  • Jádro chrámového betléma tvoří asi 27 figurek, z nichž je přibližně třetina vytvořena se zvláštní pečlivostí. Ovečky, kozu a další zvířata vyřezali místní umělci po roce 1859. Některé domky byly zhotoveny kolem roku 1900.
  • Novější části betléma pocházejí z dílny Karla Štingla z Kynšperka. Ten vyřezané domky zakomponoval do celku v letech 1955 – 1956.

Dobrovolníci z řad skautů musí nejprve postavit konstrukci, pak schůdky pokryjí kobercem a nakonec vše řádně zajistí. Třešničkou na dortu je pak upevnění betlémské hvězdy zvěstující narození Páně a nápisu Gloria in excelsis Deo. „Štafle nestačí, takže to je téměř horolezecký výkon s masivním jištěním zdola. Ale už v tom máme praxi,“ směje se Soukup.

Jakmile kulisy stojí, přijde čas rozmístit figurky, které patří Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Jádro kynšperského chrámového betléma tvoří 27 postav, jež jsou pravděpodobně dílem místních řezbářů. Postavy jsou rozličných výšek. Autoři tím zřejmě zamýšleli vytvořit scénu, která měla působit perspektivním dojmem.

Loutky jsou zhotoveny zvláštní kombinovanou technikou. Vyřezány jsou totiž jen viditelné části těla, někdy i část skeletu. Dřevěné části jsou navzájem spojeny silnými dráty. Z celkového počtu figurek je asi deset nejunikátnějších. Ty jsou ztvárněny na vyšší umělecké úrovni s důrazem na detail. Oblečeny jsou do šatů z dobových látek, některé mají kožené boty, jiné pečlivě vyřezávané vlasy, některým nechybí ani příčesky z pravých vlasů.

Takzvaný oblékaný betlém nemá v zemi obdoby. Také proto jej ministerstvo kultury zahrnulo v roce 2002 do seznamu zvláště chráněných památek. Figurky jsou zrestaurovány. Kynšperský betlém tamní skauti nejen každoročně stavějí a po Vánocích opět rozebírají, ale před několika lety věnovali hodně času a energie tomu, aby navrátili kulisám z padesátých let minulého století původní krásu.

„Kulisy památkou nejsou. Tou jsou pouze figurky. Proto jsme se mohli pustit do oprav. Povrch kulis jsme důkladně vyčistili. Jakmile zmizely nánosy špíny a prachu, objevily se původní jasné a syté barvy skal a vegetace. Děravé tkaniny jsme nahradili záplatami a novým kašírováním, zábradlíčka jsme vyspravili a natřeli původní barvou, stejně tak hradby, střechy, brány i interiér stájí. Na závěr jsme dílo zafixovali ochranným nátěrem,“ přiblížil úpravy Láďa Soukup.

Letos poprvé budou skauti v kostele u betléma rozdávat i betlémské světlo. „V sobotu 23. prosince si od 15 do 16 hodin bude moci každý přijít a plamínek světla, které k nám dorazilo z Betléma, odnést do svého domova,“ doplnil Soukup.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se otevírá v době bohoslužeb, koncertů a společenských akcí. Kromě toho je možné jej navštívit ve vybraných dnech a hodinách, jejichž výčet je na webových stránkách města Kynšperk.

12. prosince 2015