Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

  • 585
Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor sebeobrany Pavel Houdek za video, které natočil v souvislosti s kampaní MeToo, která má upozornit na sexuální obtěžování. Výsledky soutěže zveřejnila ve středu nezisková společnost Otevřená společnost.

Houdek na videu, které umístil na Facebook, mluví o tom, co by měli muži dělat, aby podpořili ženy, které se svěřily s příběhem sexuálního obtěžování v rámci kampaně MeToo. Houdek pracuje v Praze jako učitel sebeobrany, pořádá kurzy pro ženy. Video vzniklo jedno ráno poté, co si pročítal sociální sítě a viděl příspěvky, které nějakým způsobem kampaň dehonestovaly.

Čtěte také:

„Pod každým příspěvkem jsem viděl spousty reakcí mužů, kteří psali, jestli to není přehnané, zpochybňovali příběhy, které tam ty ženy psaly. Ve volné hodině jsem vzal telefon a natočil video, moc jsem nad tím nepřemýšlel. Lidé ho pak sdíleli a proto získalo takový ohlas,“ vysvětlil Houdek. 

„Tou kampaní já žiji každý den, mám spoustu klientek, které mají špatné zážitky. Pořád to vidím okolo sebe. Díky tomu si uvědomuji, jak velký to je problém a pokud vidím hloupé reakce, bouchnou ve mně saze,“ dodal.

Klientům - jak ženám, tak mužům - se prý video líbilo a kladné ohlasy sklidil i od dalších lidí. Pokud se setkal s negativní reakcí, tak to bylo na internetu, kam mu prý chodily i nenávistné vzkazy.

Na druhém místě se umístil komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk za text MeToo pro chlapy nad 40. „Soutěž má vtipný název, i když situace žen mnohdy vtipná není. Když jsem sledoval debatu o kampani MeToo, došlo mi, že jsem byl slepec. Celá ta kampaň není hollywoodská historka, vystoupila v ní řada žen. Uvědomil jsem si, že nejen sexuální obtěžování, ale i projevy diskriminace jsou součástí každodennosti. Mám dvě dcery a nechtěl bych, aby musely cokoliv z toho zažívat,“ uvedl Honzejk.

Podle poroty je jeho text příkladem ojedinělé mužské sebereflexe a reflexe palčivého společenského problému, o němž je momentálně vedena bouřlivá debata, do níž se podle poroty muži ne vždy zapojují s respektem a porozuměním.

Na třetím místě skončil Petr Gibas ze Sociologického ústavu Akademie věd za rozhovor, který byl publikován v Lidových novinách s titulem Žijeme v patriarchátu. Od normalizace se nic nezměnilo. Podle poroty byl rozhovor analyticky cenný a zároveň srozumitelný. „Řekl jsem, co si myslím, i když titulek je trochu zavádějící. Přemýšlel jsem nad věcmi, které běžně řeším s kolegy v rámci práce,“ uvedl Gibas.

Vítězové si odnesli kravatu

Vítězové dostali symbolickou kravatu, kterou pořadatelé soutěže vnímají jako symbol mužů a zároveň jako symbol spojení mysli a těla. „Myslíme si, že by se měli také muži ohradit vůči sexistickým výrokům, které se nám nelíbí, využít mysl, aby neovládala naše tělo,“ uvedl manažer Programu prosazování genderové rovnosti Otevřené společnosti Tomáš Pavlas.

Cílem soutěže je zviditelnit muže, kteří podporují rovnoprávnost žen a mužů. Veřejnost mohla nominovat muže, kteří pronesli nějaký výrok, napsali článek či příspěvek na sociální sítě, blog a podobně, kterým podpořili rovnoprávnost.

Vítěze vybrala porota složená ze zástupců neziskových organizací. Soutěž reaguje na mezinárodní žebříček genderové rovnosti, který vydalo Světové ekonomické fórum. Podle něj se Česká republika zhoršila o 11 míst a skončila na 88. místě (ze 140 zemí), co se týče rovnosti žen a mužů, a to hlavně kvůli nízkému zastoupení žen v politice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video