(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

  • 159
V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde provedla již šest jaderných testů, každý následující byl silnější než ten předchozí. Odborníci soudí, že atomové zkoušky rozpoutaly v podzemí procesy, které mohou vyústit v katastrofu.

Odezvy z hlubin země naznačují, že obří exploze nebezpečně narušily okolní geologickou strukturu. Někteří odborníci soudí, že hora Mantap, v jejímž nitru Severokorejci své jaderné bomby testují, trpí „únavovým syndromem“.

„Únavový horský syndrom“ je diagnóza, jež byla už dříve použita pro lokality v bývalém Sovětském svazu (Kazachstán) a Spojených státech (Nevada), kde se testovaly jaderné pumy. Znamená zásadní změny uvnitř geologické struktury, jež mohou vést k nečekanému zhroucení daného místa. Vědci ale zdůrazňují, že každá lokalita je jedinečná a nelze příliš zobecňovat.

Společnost Airbus, jež se zabývá vesmírnými technologiemi, pořídila během zářijové detonace – zatím poslední a nejmohutnější – snímky, které ukazují, že hora se po explozi viditelně posunula. Test provázelo zemětřesení o síle 6,3, jež otřáslo domy i v severovýchodní Číně. Od té doby proběhlo v oblasti několik silných otřesů, naposledy o uplynulém víkendu (o síle 2,9 a 2,4).

Zemětřesení v místě jaderných testů v KLDR

Pozor na únik radioaktivity

To vše je v místě, které seismickou aktivitou nikdy předtím netrpělo. Co se to tedy nyní děje v severokorejském podzemí? Vědci jednoznačně viní jaderné zkoušky. Podle nich mohlo dojít k fatálnímu poškození zemské kůry a také k destabilizaci okolních horských masivů.

Čínští seismologové nedávno varovali, že případné další testy mohou vyvolat ekologickou katastrofu. Podle nich může dojít k úplnému zhroucení celé hory Mantap a následnému uvolnění radioaktivního záření do ovzduší. To by pak zamořilo rozsáhlé oblasti východní Číny.

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

„Samozřejmě nevím, zda něco takového skutečně nastane, ale taková hrozba tu je a nelze ji podceňovat,“ citoval list South China Morning Post jednoho z čínských geologů.

Světová média začátkem listopadu psala na základě zjištění jihokorejských tajných služeb o tom, že zářijová jaderná zkouška způsobila neštěstí, při němž zahynulo přes dvě stě lidí. Podle japonské televize Asahi se v důsledku testu propadl tunel a zasypal dělníky, kteří na stavbě pracovali.

Severokorejci tato tvrzení odmítli jako cílenou dezinformaci, která má jejich zemi očernit, protože svět Pchjongjangu závidí úspěchy jaderného programu.

Tisková agentura KCNA se rovněž vysmála tvrzení některých expertů, že lokalita je po mohutné explozi do budoucna k dalšímu testování nepoužitelná. „Třetí tunel v komplexu Pchunggje-ri je připravený a obnovena byla i stavba čtvrtého tunelu,“ uvedla agentura.

Co když se probudí Pektusan?

Někteří odborníci v souvislosti s mocnou zářijovou explozí upozornili také na možné riziko erupce nejvyšší severokorejské hory a obávané sopky Pektusan (2 744 metrů). Ta se totiž nachází relativně nedaleko (osmdesát kilometrů) od jaderné střelnice v Pchunggje-ri.

Této hoře přisuzuje komunistický režim mytologický význam – podle oficiálního výkladu se na jejích svazích narodil drahý vůdce Kim Čong-il, otec nynějšího diktátora Kim Čong-una.

Vulkán se naposledy probudil k životu před více než sto lety – v roce 1903.

Po zatím posledním, šestém jaderném testu v KLDR zaznamenaly seizmologické služby v Jižní Koreji dosud nejsilnější otřesy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video