Vodíkové toyoty bude pohánět palivo z kravských exkrementů

  • 113
Odpověď Toyoty na otázku globálního oteplování je skutečně nečekaná. Chce využít kravský hnůj, ze kterého bude v Kalifornii vyrábět vodík.

Jedna kráva vyprodukuje ročně 70 až 120 kilogramů metanu, který patří stejně jako oxid uhličitý mezi nejsilnější skleníkové plyny. Stejně jako auta tedy i skot patří k původcům globální změny klimatu. Toyota teď ale přišla s nápadem, jak mohou krávy pohánět bezemisní auta.

Řídili jsme vodíkovou Toyotu Mirai. Místo výfuku má odtok vody

Toyota Mirai

V roce 2020 postaví v Kalifornii unikátní trigenerační elektrárnu, která bude z kravského hnoje zachycovat metan a z něj vyrábět vodu, elektřinu a vodík. Taková elektrárna bude ze 100 % využívat obnovitelné zdroje a za den by podle automobilky měla vyprodukovat 2,35 megawatt elektřiny a 1,2 tuny vodíku, čistého paliva, které může tankovat model Mirai poháněný palivovými články a také nedávno představený vodíkový tahač Toyota, který má konkurovat elektrickému Semi od Tesly.

V praxi bude tato speciální elektrárna vyrábět veškerou energii pro logistický park Toyoty, jímž budou procházet všechny její modely dovážené z Japonska do USA. „Nová trigenerační elektrárna je zásadní inovací pro budoucnost dopravy a také jedním z klíčových nástrojů, jak můžeme splnit svůj cíl – tedy aby do roku 2050 měly všechny naše provozy nulovou uhlíkovou stopu,“ řekl Doug Murtha, viceprezident severoamerické Toyoty pro strategické plánování.

Podle Matta McClorryho, jenž řídí program palivových článků Toyoty, bude elektrárna sloužit i k výrobě vodíku pro první tankování modelů Mirai, které budou dováženy do USA, a pro pohon vodíkových tahačů, které již jezdí v nedalekém losangeleském přístavu.

Zatím není jasné, odkud bude Toyota brát pro svou revoluční elektrárnu palivo. Je ale do velké míry založena na pilotním projektu „exkrementy na palivo“, s nímž přišla kalifornská univerzita a s Toyotou mají spolupracovat i státní organizace, které se podílejí na likvidaci odpadu.

V Kalifornii, která se snaží o výraznou redukci produkovaného oxidu uhličitého, jsou podobné projekty v kurzu. Ostatně v nejjihozápadnějším státě USA má Toyota již 31 vodíkových stanic a společně s Hondou a Shellem plánuje postavit další.