Akajíd Ulláh

Akajíd Ulláh | foto: Reuters

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

  • 221
Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok, byl podle všeho takzvaným vlkem samotářem. V minulosti se živil jako taxikář a řidič limuzíny. Radikální postoje u něj přátelé nepozorovali. Bombu si vyrobil podle návodu na internetu.

V pondělí krátce před osmou hodinou ráno 27letý Bangladéšan Akajíd Ulláh vstoupil do prostorů autobusového terminálu Port Authority a sešel do propojovacího tunelu mezi zdejšími linkami metra. Toto místo si nezvolil náhodou, terminál je nejrušnějším dopravním uzlem ve Spojených státech a ročně odbaví desítky milionů cestujících.

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Cílem Ulláha bylo zabít co nejvíce lidí. Pod bundou ukrýval podomácku vyrobenou trubkovou bombu. Na tělo si ji přimontoval za pomoci suchých zipů a plastových stahovacích pásek. Útok se mu však nepovedl. Výbuch nálože nebyl dostatečně silný. Zranil čtyři lidi včetně Ulláha, kterého policie po pár minutách zadržela.

Veřejnost se začala ptát, zda má Ulláh minulost spojenou s radikálním islámem. Posledních sedm let žil v Brooklynu společně s příbuznými. Jejich domácnost sousedé popisují jako tichou a na hony vzdálenou radikálnímu islámu. „Jsou to moc milí lidé. To, co se teď děje, je šokující,“ popisuje jedna ze sousedek Arlene Jograjová.

Řidič limuzíny a vlk samotář

„Všichni se tady navzájem známe. Pravidelně pořádáme sousedské párty. Jako komunita držíme pohromadě,“ dodává. Jeden ze sousedů však vypověděl, že v posledních dvou týdnech se z bytu Ulláha často ozývaly hádky.

Ulláh přicestoval do USA v rámci programu na slučování rodin v roce 2011, uvádí agentura Reuters. V Bangladéši žil v jihovýchodní provincii Chittagong. Vlast naposled navštívil letos 8. září. V Bangladéši neměl podle dosavadního vyšetřování žádný záznam v trestním rejstříku. Nezajímaly se o něj ani americké tajné služby. Od března 2012 do roku 2015 se živil jako řidič limuzíny a taxíku.

Vyšetřovatelé uvedli, že Ulláh se zřejmě radikalizoval až v Americe sledováním propagandistických videí na internetu. Po zadržení uvedl, že je věrný Islámskému státu, přímé napojení na tuto teroristickou organizaci je však nepravděpodobné. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo uvedl, že takzvanou trubkovou bombu si Ulláh vyrobil podle návodu na internetu. „Byl to čin vlka samotáře, podobně jako útok Uzbeka z října,“ prohlásil Cuomo.

Všechen potřebný materiál na bombu si koupil s výjimkou trubky, kterou vzal na stavbě, kde pracoval jako elektrikář. Výbušné zařízení pak sestavil ve svém bytě. Šéf newyorské policie James O’Neill řekl, že trubku útočník naplnil hlavičkami zápalek, k jejichž zažehnutí použil rozbité osvětlení z vánočního stromku napájené baterií. Po zapnutí světla se obsah trubky vznítil a vedl k tlumené explozi. Výbuch ale nebyl silný, takže nevedl ke vzniku střepin, které při atentátech často působí ničivěji než samotná exploze nálože.

Palestina jako důvod k útoku?

Otázkou zůstává, co Ulláha donutilo k naplánování bombového útoku. Nejmenovaný vyšetřovatel serveru CNN sdělil, že Ullah byl rozrušený z „vpádu do Palestiny“. Zda to souvisí s vlnou protestů, které vyvolalo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele americkým prezidentem Donaldem Trumpem, však zmíněný zdroj neupřesnil. Cuomo Ulláha popsal jako rozzlobeného mladého muže. „Mohl to udělat z celé řady důvodů od zahraniční politiky USA až po rodinné problémy,“ míní.

Server The New York Times uvedl, že Ulláh improvizované výbušné zařízení na svém těle odpálil jako odvetu za americké nálety proti teroristickému hnutí Islámský stát v Sýrii a dalších zemích. Americká média rovněž bez upřesnění napsala, že inspiraci našel v teroristických útocích v Evropě v době Vánoc. Loni v prosinci zahynulo na adventním trhu v Berlíně 12 lidí včetně Češky, když do davu najel terorista s kamionem (vše o útoku zde). 

Imigrační politika

Donald Trump po útoku na Manhattanu velí ke zpřísnění imigračních zákonů. Trump uvedl, že incident zdůrazňuje nutnost, aby Kongres přijal jím prosazované zpřísnění přistěhovaleckých předpisů. Podezřelý Bangladéšan se dostal do USA na rodinné vízum a tato "řetězová migrace" je neslučitelná s národní bezpečností, dodal Trump podle agentury Reuters.

Bangladéšská vláda v úterý odsoudila pondělní teroristický útok v New Yorku. „Bangladéš zastává politiku nulové tolerance vůči terorismu a terorismus a násilí ve všech podobách kdekoli na světě včetně pondělního ranního incidentu v New Yorku odsuzuje,“ citovala agentura AP z prohlášení bangladéšské vlády. 

Bangladéšská policie v úterý sdělila, že jí nepřísluší vydávat jakékoli komentáře o podezřelém. Později agentura Reuters s odvoláním na dvojici nejmenovaných bangladéšských kriminalistů napsala, že místní policie předvedla Ullahovu manželku k výslechu. Podle úřadů se Ullah ve vlasti oženil před třemi roky. Pár má šestiměsíčního syna.

Ulláhova rodina vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila hluboký zármutek nad utrpením, které útok způsobil. Ulláh nyní leží v nemocnici s mnoha zraněními, na životě však ohrožen není. Utrpěl popáleniny na rukách a břiše a také tržné rány. Policie bude v následujících dnech pokračovat v jeho výslechu. V úterý byl obviněn z pokusu o spáchání teroristického útoku a nelegálního držení zbraně. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video