Nikola Mirotič a Bobby Portis si gratulují k povedené akci Chicaga.

Nikola Mirotič a Bobby Portis si gratulují k povedené akci Chicaga. | foto: Reuters

První Boston rozdrcen posledním Chicagem, sestřelili ho dva rváči

• 29
Poslední tečka za příběhem dvou rváčů Nikoly Mirotiče a Bobbyho Portise? Jejich spolupráce je možná a basketbalové Chicago díky ní v NBA porazilo Boston vysoko 108:85. Poslední tým Východní konference tak zdrtil lídra tabulky.

K šestému vítězství Chicago Bulls v sezoně velel Nikola Mirotič 24 body a osmi doskoky coby člen základní pětky. Španělský pivot s černohorskými kořeny se do hry po operaci vrátil před třemi utkáními a Bulls všechna vyhráli. Bobby Portis pak jako střídající hráč dodal 23 bodů.

Před sezonou se tihle dva na tréninku porvali a Portisův úder způsobil Mirotičovi vážná zranění hlavy. A není to přitom tak dávno, co se Mirotič odmítal s Portisem bavit a nepřijal jeho omluvy. Nakonec se však usmířili.

David Nwaba k výhře pomohl 13 body. Další mladík Kris Dunn připojil 12 bodů. Hvězdný finský nováček Lauri Markkanen odpočíval mezi náhradníky.

Boston Celtics schytal teprve šestou prohru v ročníku, když nechal odpočívat Kyrieho Irvinga. Ten chyběl kvůli problémům se stehenním svalem a Bulls jeho absence dokonale využili, druhou čtvrtinu ovládli 28:13 a od té doby si udržovali dvouciferný náskok.

Poražení stříleli s ani ne 40procentní úspěšností (a trefil jen čtvrtinu ze 40 pokusů za tři body) a nedařilo se ani při trestných hodech. Al Horford s 15 body či třináctibodové trio Jaylen Brown (také osm doskoků), Marcus Smart a Terry Rozier na vše nestačilo.

Nikola Mirotič a Bobby Portis v duelu s Bostonem:

„Někdy vám prostě nakopou zadek, je to tak jednoduché. Chicago se dnes snažilo daleko více než my,“ uznal bostonský trenér Brad Stevens.

Dalším překvapením dne je jasná domácí porážka Oklahoma City od Charlotte 103:116. Hostující Hornets dominovali hlavně ve třetí čtvrtině, kterou vyhráli 40:22. Thunder nestačilo 30 bodů a sedm asistencí Russella Westbrooka a 20 bodů Paula George

Dwight Howard se na výhře Charlotte podílel 23 body a sedmi doskoky, 19 bodů přidal Kemba Walker, 18 bodů Marvin Williams a 17 bodů Michael Kidd-Gilchrist.

Houston slaví už desáté vítězství za sebou, v přestřelce zdolal New Orleans 130:123 a uniká Bostonu na čele celkového pořadí NBA. James Harden vedl Rockets 26 body, 17 asistencemi a šesti zisky, bodově však nejlepšího střelce soutěže překonali jeho spoluhráči Clint Capela (osobní rekord 28 bodů plus osm doskoků) i Eric Gordon (27 bodů). Chris Paul přidal 20 bodů, devět doskoků a šest asistencí; zářil hlavně v koncovce.

Pelicans přitom v druhé půli dlouho vedli, ale domácí vyhráli poslední čtvrtinu 34:20 a vývoj utkání otočili. Harden během toho období předvedl úsek, ve kterém zapsal 12 bodů za sebou. Jeho 17 asistencí je osobním rekordem, 14 z nich zaznamenal v prvním poločase, čímž vyrovnal klubové maximum Johna Lucase.

New Orleans nakonec nepomohlo ani 37 bodů z ruky Jrue Holidaye (sezonní maximum) a 36 bodů E’Twauna Moorea (osobní maximum), DeMarcus Cousins přidal 24 bodů, 14 doskoků a osm asistencí, Rajon Rondo má triple-double za 13 bodů, 12 doskoků a 12 asistencí, ale také si zapsal osm ztrát. Anthony Davis odpočíval.

Sestřih ze zápasu Houston - New Orleans:

Golden State mají sedmou výhru v řadě, přestože nemohou nasadit zraněné Stephena Curryho, Draymonda Greena a Zazu Pačuliju. S Portlandem si doma poradili 111:104, když vedli až o 24 bodů. Kevin Durant vedl vítěze s 28 body, Klay Thompson ho doplnil 24 body. Omri Casspi a nováček Jordan Bell, kteří nastoupili v základní pětce, zvládli 11 bodů.

Oaklandský rodák Damian Lillard se pokoušel vrátit Blazers do hry 39 body, C. J. McCollum pomáhal 21 body. Hostům chyběli Jusuf Nurkič s Mo Harklessem.

Poprvé od října dosáhli na dvě vítězství za sebou Los Angeles Clippers, přestože po většinu zápasu s Torontem prohrávali. Do sestavy Clippers se po 22 absencích vrátil srbský rozehrávač Miloš Teodosič, který si sice nepřipsal ani jednu asistenci, ale v poslední minutě trefil důležitou trojku a dohrál s 12 body a sedmi doskoky. Montrezl Harrell a Lou Williams pomohli 17 body, DeAndre Jordan 14 body a 17 doskoky. Danilo Gallinari se znovu zranil.

Torontu, které podlehlo 91:96, nestačilo 23 bodů a 15 doskoků Jonase Valančiunase. DeMar DeRozan obstaral 17 bodů a osm asistencí, 17 bodů nastřílel i Serge Ibaka.

Miami nemělo potíže s Memphisem, zničilo ho 107:82 a uštědřilo mu 15. porážku z posledních 16 zápasů. Goran Dragič byl nejlepším střelcem vítězů s 19 body, Josh Richardson pomohl 17 body, Bam Adebayo a Tyler Johnson dodali po 14 bodech. Marc Gasol byl nejlepším střelcem Grizzlies s 19 body. Andrew Harrison při testu v základní sestavě obstál, zapsal 16 bodů.