PŘEHLEDNĚ: V USA zuří boj o svobodu internetu. FCC chce zrušit neutralitu

aktualizováno  15. prosince 11:27
Federální komise pro komunikaci hodlá zrušit ochranu svobody internetového připojení, tzv. síťovou neutralitu. Proti tomu protestují významné weby, otcové-zakladatelé internetu i miliony amerických uživatelů. Podívejte se s námi, v čem spočívá jádro sporu a kdo má na zrušení ochranného opatření zájem.
V USA se připravuje zrušení opatření Net Neutrality, což by například umožnilo...

V USA se připravuje zrušení opatření Net Neutrality, což by například umožnilo poskytovatelům internetového připojení posílat zákazníkům různá data různou rychlostí. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Aktualizace: FCC zrušila síťovou neutralitu

Článek jsme psali v době, kdy se komise FCC připravovala na hlasování. To již proběhlo ve čtvrtek 14. 12. 2017 a FCC schválila poměrem 3 ku 2 hlasům zrušení regulací z roku 2015 známých jako síťová neutralita. Více o zrušení síťové neutrality.

Kolik času strávíte měsíčně na YouTube? Kolik minut chcete pokecat na Skype? Kolik minut denně chcete sjíždět Facebook a Instagram? Málokdo z uživatelů v Česku, v Evropě nebo v USA by uměl na takové otázky odpovědět. Proč byste měli řešit minuty strávené na jednotlivých službách, když si přece platíte paušál za přístup k internetu. Za vodné a stočné také neplatíte více podle toho, jestli vodu používáte na vaření, sprchování nebo splachování.

Net Neutrality

Princip zakazující poskytovatelům internetu rozlišovat mezi daty, která uživatel stahuje. Všechna data si mají být rovna.

Poskytovatel tak nesmí například zpomalit videa z YouTube, aby tím podpořil svou vlastní videoslužbu. Nesmí ani požadovat peníze navíc nad rámec paušálu za přístup na určité stránky. V USA platí pravidla síťové neutrality od roku 2015. Nový šéf FCC připravuje jejich zrušení.

Právě srovnání „toku internetu“ s vodovodním potrubím ukazuje na jádro problému, který řeší princip síťové neutrality. Poskytovatel internetového připojení podle něj nesmí uživatelům koukat „do potrubí“, tedy nesmí například měnit rychlost připojení podle toho, jaká data si uživatelé stahují. Ať už jsou to videa z YouTube, zpravodajský web nebo on-line hra, z pohledu poskytovatele jsou data „neutrální“, jsou to jedničky a nuly, nic jiného.

V Indonésii, kde principy síťové neutrality neplatí, musí uživatelé dopředu plánovat, jak svůj čas na internetu stráví. Na výběr mají opravdu z nepřeberné (a nepřehledné) nabídky různých balíčků (celý screenshot).

Ukázka z Indonésie, kde neplatí síťová neutralita. Poskytovatel internetu (Indosat) zde nabízí lidem za příplatek balíčky dat pro jednotlivé mobilní aplikace. Například cca 8 korun příplatek za 100 MB videa z YouTube.

Ostatní stránky a aplikace sice fungují, ale poskytovatel internetu pro ně uměle přiškrcuje rychlost připojení, takže jsou často prakticky nepoužitelné.

V USA ani v Evropě zatím podobný stav nehrozí. Pokud však bude síťová neutralita zrušena, americkým poskytovatelům nebude nic bránit v tom, aby s podobnými nástroji na zvýšení svých příjmů začali experimentovat. Téma síťové neutrality je ale mnohem složitější, a „balíčkování“ a „přiškrcování rychlosti“ jsou jen dva z mnoha potenciálních důsledků. Kritikové síťové neutrality naopak namítají, že regulace je zbytečná a že konkurence na trhu se o řešení případných problémů postará.

1. Jak se USA dostaly do současného stavu?

Pokud si pamatujete, že o síťové neutralitě jste už na Technet.cz něco četli, tak se vám to nezdá. Problematika se v USA i v EU řeší minimálně deset let. Pojem „net neutrality“ zavedl právník Tim Wu z University of Virginia v roce 2003 (PDF), aby upozornil na možné právní problémy role poskytovatele internetového připojení (ISP).

Poskytovatelé internetového připojení spravují vlastně „dvě sítě“ - svou lokální, kde si mohou určovat pravidla, a dále se účastní sítě globální (internet). Podle Tima Wu, který v roce 2003 poprvé definoval síťovou neutralitu, by poskytovatel internetového připojení neměl zasahovat do přístupu lokálních hostů k internetu (výjimkou jsou podle něj případy, kdy to vyžaduje zákon, ochrana ostatních uživatelů lokální sítě nebo ochrana sítě před přetížením)

Od roku 2005 se v USA vedla zuřivá debata o síťové neutralitě, v roce 2006 se pak tato problematika dostala do veřejného povědomí (i díky vyjádřením politiků a komiků). Americký Kongres se dvakrát pokusil schválit regulaci zajišťující síťovou neutralitu, pokaždé neúspěšně. 

V roce 2014 Federální komise pro komunikaci (FCC) oznámila, že zvažuje představit regulaci, která by poskytovatelům internetu umožnila zavést „dvouproudé“ připojení k internetu. Poskytovatel by tak mohl například Netflixu za příplatek nabídnout rychlejší „pruh“, zatímco neplatící stránky by k uživateli jely „pomalejším pruhem“. Proti tomuto návrhu vystoupila řada osobností, mezi jinými i tehdejší prezident Barack Obama.

„Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné. A tyto principy – myšlenka internetové neutrality – rozpoutaly revoluci a daly inovátorům šanci uspět,“ zahájil Barack Obama svůj proslov na podporu internetové neutrality. „Opustit tyto principy znamená ohrozit internet, jak jej známe. Proto mám plán, jak udržet internet svobodný a otevřený. A naléhavě žádám Federální komisi pro komunikaci (FCC), aby udělala vše pro ochranu internetové neutrality pro všechny.“

Barack Obama podpořil síťovou neutralitu (2014):

Obama zdaleka nebyl sám. Síťovou neutralitu podpořila řada internetových firem, osobností i odborníků. FCC nakonec počátkem roku schválila zavedení síťové neutrality v únoru 2015. Přístup k internetu se přesunul do „Kategorie II“ (“Title II“), a zařadil se tedy mezi prostředky veřejného užitku, na které se vztahují přísnější pravidla.

2. Zneužívali předtím poskytovatelé svého postavení na trhu?

Odpůrci síťové neutrality někdy říkají, že jde o zbytečnou regulaci. Například Ajit Pai, který byl v roce 2015 jedním z členů komise FCC, označil síťovou neutralitu za „řešení problému, který neexistuje“.

Takové tvrzení ovšem přehlíží celou řadu incidentů. Američtí poskytovatelé internetu sice zatím nezkusili nic tak radikálního, jako je třeba balíčkování dat podle stránek a aplikací, nicméně rozhodně nemají, co se síťové neutrality týče, čistý štít:

  • V roce 2005 blokoval poskytovatel Madison River Communications svým zákazníkům služby internetového volání. FCC toto chování zarazila a pokutovala.
  • Společnost Comcast zablokovala svým zákazníkům služby P2P bez jakéhokoli upozornění.
  • Společnost AT&T zákazníkům blokovala Skype a další hlasové služby, přestala s tím až na nátlak FCC v roce 2009.
  • Comcast v roce 2014 přiškrcoval svým zákazníků přístup na videoslužbu Netflix. Nechtěl ale peníze po svých zákaznících, nýbrž přímo po Netflixu.
  • Letos byla společnost Verizon obviněna z toho, že uměle zpomalovala přístup na služby YouTube a Netflix. Comcast nabízí svou vlastní konkurenční videoslužbu, která zpomalena pochopitelně nebyla.
  • Někteří poskytovatelé internetu šli ještě dále a rovnou zasáhli do stahovaných dat. Například nahradili reklamy Google reklamami svými.

Lze tedy říci, že tendence poskytovatelů internetu využívat svého postavení na trhu je dostatečně prokázána. Za jiných okolností by podobné chování na trhu vytvořilo mezeru, které by mohl využít jiný poskytovatel internetu. Jenže většina lidí nemá na výběr z více poskytovatelů internetového připojení, protože mnohé z nich mají ve své oblasti monopol nebo oligopol.

3. Kdo a proč chce zrušit síťovou neutralitu?

Ajit Pai, kterého Donald Trump jmenoval do čela FCC v lednu 2017. V říjnu 2017 byl do této pozice potvrzen americkými senátory na dalších pět let (foto ze slyšení v Senátu USA).

V lednu 2017 se komisař Ajit Pai stal na přání Donalda Trumpa novým šéfem FCC. Pai dříve pracoval pro Verizon - sám si dělá legraci z toho, že je „nastrčenou loutkou telekomunikačních firem“ - a netajil se nikdy tím, že se mu síťová neutralita nezamlouvá.

V dubnu Pai oznámil, že FCC hledá způsob, jak síťovou neutralitu zrušit. To vyvolalo značný odpor, který v podstatě s různou intenzitou trvá až do současné doby. Tento týden má FCC hlasovat o zrušení síťové neutrality. Ajit Pai tvrdí, že síťová neutralita pokřivuje volný trh zbytečnými regulacemi. Odvolává se na fakt, že v 90. letech žádná regulace internetu nebyla a nikdo si nestěžoval. Naopak, internet dal podle něj vyrůst globálním gigantům jako Google, Facebook nebo Amazon.

Falešné komentáře proti síťové neutralitě

Komise FCC, jak je jejím dlouhodobým zvykem, i letos požádala veřejnost o zpětnou vazbu k jejich návrhu. Celkem se sešlo přes 23 milionů komentářů.

Podrobná analýza komentářů (které jsou všechny veřejně dostupné) ukázala, že velká část těchto komentářů je falešná. Plných 57 % bylo zasláno z dočasných nebo duplicitních e-mailových adres, a sedm populárních komentářů stejného znění představuje celkem 38 procent všech příspěvků.

„Existují také jasné známky organizovaných kampaní. Jen 6 % komentářů je unikátních, zbylých 94 % komentářů bylo posláno vícekrát,“ uvádí zpráva Pew Research. Pokud by se počítaly jen ty jedinečné komentáře, drtivá většina byla pro zachování síťové neutrality.

Řada komentářů byla zaslána pod falešnou identitou, jak upozornil například hlavní žalobce státu New York Eric Schneiderman: „Můj tým analyzoval falešné komentáře (na stránkách FCC, pozn. red.) a našli jsme desítky tisíc komentářů zneužívajících identitu občanů New Yorku. Další analýza ukázala, že došlo ke zneužití stovek tisíc amerických identit k zasílání komentářů,“ uvedl žalobce. Stěžuje si také, že FCC mu odmítla pomoci s vyšetřování tohoto masivního zneužívání identity (krádež identity je v New Yorku trestným činem).

Podle jedné z komisařek FCC (vyjádření v PDF) také minimálně půl milionu komentářů pochází z Ruska. Podle ní by komise měla hlasování o zrušení síťové neutrality odložit, dokud se záležitost s falešnými komentáři neprošetří. Mluvčí FCC nicméně pro NPR uvedl, že hlasování se odkládat nebude a proběhne podle plánu.

4. Protesty na podporu síťové neutrality

Zrušení síťové neutrality by samozřejmě vyhovovalo především poskytovatelům internetového připojení. Proti zrušení jsou naopak poskytovatelé internetových služeb. Také naprostá většina komentářů, které FCC na toto téma obdržela, se vyslovila proti zrušení, tedy pro zachování síťové neutrality.

Protesty na podporu Net Neutrality (Washington, D.C.)
Protesty na podporu Net Neutrality (New York)
Protesty na podporu Net Neutrality (Los Angeles)

Protesty na podporu Net Neutrality (Washington D.C., New York, Los Angeles)

Do hlasování komise FCC zbývají necelé dva dny, a protesty proto sílí na intenzitě. Řada stránek plánuje omezit svůj provoz a dát tak lidem „ochutnat“, jaké by to mohlo být ve světě, kde si poskytovatelé internetového připojení mohou vybrat, které stránky uživatelům „pustí“ a jak rychle.

„FCC bude hlasovat o zrušení síťové neutrality... Volejte svému kongresmanovi.“
Velké weby protestují proti zrušení Net Neutrality.
Velké weby protestují proti zrušení Net Neutrality

Velké weby protestují proti zrušení Net Neutrality: „FCC bude hlasovat o zrušení síťové neutrality... Volejte svému kongresmanovi.“

Také politikové mohou být unaveni neustálými řešením těchto pravidel: „Obama je prezident, je tu síťová neutralita. Přijde Trump, síťová neutralita se ruší. Možná se dočkáme toho, že si politikové na obou stranách řeknou, že je zbytečné ta pravidla pořád měnit pokaždé, když se vymění prezident a vláda. A že by bylo lepší udělat pravidla, se kterými se dá žít a která budou trvalá,“ domnívá se Ina Fried ze společnosti Axios.

Návrh na zrušení síťové neutrality je vzletně nazván „Obnovení internetové svobody“, podle zastánců síťové neutrality by ale mohl být důsledkem pravý opak. Dvacet „internetových legend“ - mezi nimi zakladatel webu Tim Berners-Lee, otec protokolu TCP/IP Vinton Cerf nebo spoluzakladatel Apple Steve Wozniak, zaslali komisi FCC otevřený dopis.

Tim Berners-Lee

Vinton Cerf

Steve Wozniak

Varují v něm, že zrušení síťové neutrality je založeno na nepochopení toho, jak internet funguje: „Vyzýváme šéfa FCC, aby zrušil toto hlasování (o zrušení síťové neutrality, pozn. red.). Komise FCC ve spěchu připravila technicky nepovedený návrh na zrušení ochranných mechanismů, aniž by navrhla adekvátní náhradu. To drasticky ohrožuje internet, který jsme tak obtížně vytvářeli.“

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace o falešných komentářích. Do úvodu článku jsme doplnili odkaz na výsledek hlasování FCC.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi je 1 příspěvek

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...