KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře. | foto: Profimedia.cz

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

  • 147
Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich asijští spojenci v reakci chystají další armádní cvičení, které podle analytiků ještě zvýší napětí v regionu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že v krajním případě je možný i otevřený válečný konflikt.

Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko chystají v následujících dnech společné cvičení, které se zaměří na likvidaci balistických střel vypálených z ponorek, píše server The New York Times. Reagují na zprávy tajných služeb a záběry ze satelitního snímkování, podle kterého severokorejská armáda pokročila ve vývoji ponorky, která bude schopna nést a odpálit speciální balistické rakety.

Hwasong-15 je chloubou Pchjongjangu, jadernou zhoubou však stále není

S informací o vývoji ponorky přišel respektovaný server 38 North, který se dlouhodobě zabývá děním v KLDR. Satelitní snímky přístavu Sinpcho z 5. listopadu podle serveru ukazují na „agresivní postup prací na stavbě první severokorejské ponorky schopné odpálit balistickou raketu“. Patrný je pravidelný přesun materiálu a jednotlivých dílů určených s velkou pravděpodobností pro stavbu ponorky.

Na snímcích je podle analytiků vidět několik částí takzvaného tlakového tělesa, tedy srdce ponorky. První má v průměru 7,1 metru, druhá se ze 7,1 metru zužuje na 6,1 metru v průměru. Severokorejci tedy zřejmě vyvíjí nejnovější verzi ponorky z třídy SINPO, která bude schopna odpalovat balistické rakety. Přístav navíc sloužil i historicky jako hlavní místo při stavbě nových ponorek severokorejského námořnictva.

Pokud se KLDR v následujících letech podaří vyvinout ponorku, která bude schopna odpalovat balistické rakety, nebude se jednat o dobrou zprávu pro Spojené státy ani jejich spojence na východě Asie. Zachycení těchto raket je totiž velmi obtížné, protože je není možné detekovat před odpálením.

Hrozba otevřeného konfliktu na Korejském poloostrově

Chystané námořní cvičení je jedním z mnoha armádních manévrů u Korejského poloostrova v posledních dnech. Minulý týden sem americká armáda poslala bombardéry B1-B Lancer. Pchjongjang reagoval výrokem, že Spojené státy dotlačily diplomatický spor až na hranici nukleární války (více zde).

Kimovu jadernou střelnici sledují satelity, v USA studují každý pixel

Před otevřeným konfliktem na Korejském poloostrově varoval v pondělí také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se sešel se svými protějšky z Indie a Číny. Válka však podle něj situaci nevyřeší. „Konfliktní situaci na Korejském poloostrově lze vyřešit pouze politickou a diplomatickou cestou v souladu s návrhy Ruska a Číny,“ řekl Lavrov v Dillí.

Severní Korea provedla v září svou šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku. V poslední době uskutečnila také sérii raketových testů. Koncem listopadu otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. USA následně vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video