Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

  • 171
Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995 manipuloval televizní hru Bingo. Dvaačtyřicetiletý muž vypověděl, že tehdy ovlivnění počítačového programu vybírajícího výherce bral jako výzvu. Dnes svých činů lituje.

Loterie spočívala v tom, že si lidé kupovali stírací tikety, vylosovaní si pak přišli do televizního studia vyzvednout výhry. Podle obžaloby Fantyš jako smluvní pracovník, který se staral o chod soutěže, svévolně změnil algoritmus programu tak, aby počítač vybral tikety, které koupili Fantyšovi kumpáni. Některá slosování Binga byla tímto způsobem „cinknutá“ od května do září v roce 1995.

„Tu činnost doznávám,“ řekl na úvod své řeči Fantyš, jehož na jednání přivedla v poutech eskorta. Popsal, že k práci pro televizi se dostal přes kanadskou společnost, která měla ke hře práva. Přestože mu tehdy bylo pouze 19 let, vydělával si podle svých slov nad poměry, měl vlastní firmu prodávající výpočetní techniku a dělal počítačové animace.

S nápadem, že by šlo počítačový program vybírající výherce ovlivnit, Fantyše prý seznámil Roman Hejda. Ten mu měl nosit čísla „výherních“ losů, která Fantyš zadával do programu. „Pomocný program zasáhl v průběhu losování do hlavního programu a sekce, která měla vybírat čísla je pozměnila,“ vysvětlil trestnímu senátu Fantyš.

Fantyš uvedl, že hybatelem podvodu byl Hejda. Sám údajně z fixlovaných výher nic neměl a dělal to zadarmo.

Soudkyni Lence Cihlářové vylíčil, že mu to pouze připadalo jako „zajímavý projekt“. Jako 19letý mladík, který žil zejména „ve světě počítačů“ postrádal dostatek sociálních dovedností, přičemž Hejda na něj zapůsobil. Státní zástupkyně Margita Kralická Fantyšovi však nevěří, že za svoji roli peníze nedostával.

„Někdy jsem to neudělal, když mi ty tikety dal, což ho dost rozčílilo,“ podotkl Fantyš. Když s tím chtěl skončit, měl mu Hejda pohrozit, že z toho bude problém. Dnes své účasti na podvodu lituje. „Nemám z toho vůbec radost, proto jsem se také přiznal,“ sdělil.

Do Severní Ameriky prý utekl, když si přečetl své jméno v novinovém článku a dostal strach. Nejprve zamířil do Kanady, poté do USA. Tam se léta živil jako zaměstnanec technologické firmy.

Na konci letošního července jej ve Spojených státech vypátral Interpol. Po převozu z Ameriky si Fantyš obratem podal žádost o nové projednání, čemuž soud vyhověl. To znamenalo zrušení předchozích rozsudků a dopadený uprchlík má opět statut obžalovaného.

Fantyš prchal před spravedlností od roku 1995. Vynesení pravomocného rozsudku se však protáhlo na deset let. V roce 2005 dostal v nepřítomnosti Fantyš pět let vězení, šestice jeho kumpánů tehdy vyvázla s podmínkami. V obnoveném líčení nemůže Fantyš dostat více, než kolik mu vyměřil soud posledně. 

Upoutávka k televizní soutěži Bingo, kterou Pavel Fantyš zmanipuloval:

11. prosince 2017


Video