Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

  • 594
Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří protestovali proti rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Protestovalo se také ve Švédsku, v Göteborgu žháři zaútočili na židovskou synagogu. V Jeruzalémě byl pobodán Izraelec.

Demonstranti před ambasádou USA, která leží na severu Bejrútu, mávali palestinskými vlajkami, házeli kameny a zapálili v okolních ulicích i několik ohňů, píše BBC.

Bezpečnostní složky proti nim zakročily vodními děly a slzným plynem. Hlavní příjezdové cesty ke komplexu amerického velvyslanectví následně uzavřely. Podle libanonských médií se několik protestujících, kteří se skrývají pod černobílými šátky, pokusilo přelézt ostnatý drát kolem komplexu a dostat se až k ambasádě.

V Libanonu žijí stovky tisíc palestinských uprchlíků včetně těch, kteří území opustili už při založení Izraele. Libanonský Hizballáh na pondělí svolal další velkou demonstraci proti Trumpovi na jih Bejrútu.

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo upozornění na možné demonstrace v Libanonu. Na té pondělní se očekává velká účast. Černínský palác doporučuje občanům omezit cesty na nutné případy a v případě pobytu se vyhýbat lokálním protestům a důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů.

Tisíce lidí proti Trumpovu rozhodnutí protestovaly rovněž před americkou ambasádou v indonéské Jakartě. Lidé tam nesli nápisy „Palestina je v našich srdcích“. Rovněž politici země, která má největší muslimskou populaci na světě, se přidali k těm, kteří tvrdí, že Trumpův krok ohrozí mírové úsilí a vyvolá v regionu násilí, píše agentura Reuters.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V Jeruzalémě byl pobodán Izraelec

V centru Jeruzaléma byl v neděli pobodán a těžce zraněn izraelský strážce. Podle izraelské policie byl útočníkem čtyřiadvacetiletý občan palestinského Západního břehu Jordánu, který byl zadržen. Stav napadeného je podle některých sdělovacích prostředků kritický.

Erdogan zkritizoval Izrael

Do Izraele se v neděli opřel i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řekl, že bude bojovat "všemi prostředky" proti uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

"Palestina je nevinná oběť. Co se Izraele týče, to je teroristický stát, ano - teroristický. Neponecháme Jeruzalém napospas státu, který vraždí děti," prohlásil Erdogan.

Policie zjistila, že palestinský útočník do Jeruzaléma přijel autobusem a vystoupil na hlavním nádraží. Vytáhl nůž a vrhl se na člena ostrahy. Pak se snažil utéct, ale jeden civilista a policista ho pronásledovali a dopadli.

Palestinci vyhlásili kvůli Trumpovu rozhodnutí tři dny hněvu. Armáda oznámila, že zničila tunel pod hranicí mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Palestinští radikálové hloubí chodby s cílem útočit v Izraeli. Podle armády vedla chodba několik set metrů pod izraelským územím, avšak nebyla ještě dokončená.

Ve Švédsku zaútočili na synagogu

Protesty eskalovaly také ve Švédsku, kde žije početná muslimská menšina. Několik lidí zaútočilo „zapálenými objekty“ v sobotu večer na synagogu v jihošvédském Göteborgu, napsala BBC. Podle webu JerusalemOnline na svatostánek zaútočilo asi dvacet lidí Molotovovými koktejly (zápalnými lahvemi, pozn. red.).

Policie útok kvalifikovala jako pokus o žhářství. K útoku došlo pár hodin po tom, co městem prošel protestní průvod. Podle všeho nebyl nikdo zraněn.

K útoku došlo ve chvíli, kdy v komplexu synagogy probíhalo shromáždění. Dvir Maoz, který byl v té chvíli uvnitř, popsal, že viděl „ohnivou kouli“, jak letí směrem k budově. „Hlídači to viděli na bezpečnostních kamerách a zavolali policii. Děti z toho byly vystresované,“ řekl. Podle agentury AP byli v neděli v souvislosti s útokem zadrženi tři lidé.

Izraelský ministr vyzval k bojkotu Arabů

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v neděli vyzval Izraelce k bojkotu arabských obchodníků ve Vádí Ára, což je lokalita u Haify obývaná izraelskými Araby. Izraelci mají město potrestat za demonstrace, které se tam uskutečnily po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního izraelského města.

"Ti lidé k nám nepatří, nejsou součástí Izraele. Nešlo pouze o házení kamení na autobusy, jeden novinář byl téměř zlynčován," prohlásil Lieberman, který vede stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov.

Zdroj: ČTK

K jiným protestům došlo v pátek ve Stockholmu. Podle serveru The Local tam protestující lidé pálili izraelské vlajky nebo na ně šlapali. Ve čtvrtek a v pátek muslimové demonstrovali také v Malmö, kde lidé provolávali antisemitská hesla jako například „budeme střílet Židy“ nebo „chceme naši svobodu zpět“.

Antisemitismus byl v Malmö zdokumentován i v minulosti. „V Malmö existuje latentní hrozba proti Židům; když se přiostří situace na Blízkém východě, hrozby se mohou stát reálnější,“ řekl mluvčí tamní policie Calle Persson.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele ve středu a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pátek se proti tomu konaly masové protesty v muslimském světě.

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu odsoudili ve společném prohlášení rozhodnutí amerického prezidenta uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video