Program SPD je rozporuplný, vytkl Zeman hnutí. Zároveň Okamuru chválil

  • 856
Na pražské Pankráci v sobotu jednali členové hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na celostátní konferenci. Měli rozhodnout, kterého kandidáta podpoří v lednové volbě prezidenta. S projevem na konferenci vystoupil prezident Miloš Zeman. Stranu chválil, ale měl i své výhrady.

Konferenci zahájil projevem šéf hnutí Tomio Okamura, který apeloval na zajištění bezpečnosti v Česku. „V Evropě už nebude bezpečno, zvykněte si, říkají nám evropští politici, ale na to si v SPD zvykat nebudeme,“ uvedl a ujistil, že hnutí prosazuje to, co si přeje většina obyvatel Česka. 

Zároveň upřesnil, že SPD není protievropská strana, naopak, je jednoznačně pro Evropu. Zaměřil se také na mainstreamová média, která jsou podle něj nejsilnějším ohrožením demokracie a manipulují s fakty.

Podle Okamury je při pohledu na současné kandidáty nutné myslet na to, aby se Pražský hrad nestal „hlásnou troubou odnárodňování a bruselské lobby“. Na Hradě nesmí být lidé bez vize a názorů. „Vyberme silnou osobnost, která umí a bude hájit svou vlast a svůj národ,“ vyzval delegáty pražské konference Okamura. Prezidentem by podle něj neměli být lidé, jejichž jediným programem je „nebýt Zeman“.

Zeman: Hlásáte boj proti terorismu, ale vojáky nepodporujete

Po jeho projevu předstoupil před členy hnutí prezident. Ten se nevyhnul kritice programu SPD, který je podle něj rozporuplný, především co se týká negativního přístupu k zahraničním misím české armády. „Chcete bojovat proti příchodu muslimských nelegálních migrantů, islámskému terorismu a uvědomujete si neslučitelnost těchto kultur, ale na druhé straně nechcete, aby čeští vojáci bojovali proti islámskému terorismu,“ vytkl hnutí prezident.

Připomněl české vojáky v Afghánistánu, kde bojují proti teroristické muslimské organizaci Al-Káidě, na Sinaji i v dalších zemích. Podle Zemana by si hnutí mělo vybrat, co tedy chce. Pokud z programu vymaže bod „boj proti terorismu“, označí hnutí prý za zbabělce. Jejich dosavadní přístup podle něj české vojáky dehonestuje.

Zeman ale hnutí také chválil. Řekl, že by mohl vyjmenovat deset bodů, na kterých se s SPD shodne. Zmínil přímou demokracii nebo vztah k inkluzi. Věří, že hnutí předloží zákon o přímé volbě starostů nebo hejtmanů. Zároveň by chtěl, aby se starostou či hejtmanem stal politik, který dostane nejvíce preferenčních hlasů na kandidátní listině vítězné strany.

Zeman Okamurovi poděkoval za stanovisko k přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zkritizoval naopak Evropskou unii, kterou označil za zbabělou. EU dělá podle něj vše pro to, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským. Zeman je známý svými proizraelskými postoji. V minulých dnech přivítal vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, které vyvolalo protesty v muslimském světě a kritiku řady zemí.

SPD prezident poděkoval za aktivní a prospěšnou práci při schvalování vedení Poslanecké sněmovny a poblahopřál Okamurovi, že byl zvolen jedním z místopředsedů. Podotkl, že on by počet pěti místopředsedů snížil o jednoho až dva, Okamuru by ale mezi nimi ponechal. Delegáti sjezdu často Zemanovo vystoupení přerušovali potleskem

Okamura nevpustil média, která hnutí „škodí“

Na konferenci se nedostala řada médií, kterým hnutí neudělilo akreditaci. Patří mezi ně například deník Blesk, Hospodářské noviny, Lidové noviny nebo server iDNES.cz. 

Podle Okamury bylo akreditováno asi 30 novinářů, účast nebyla povolena asi pěti či šesti médiím. Řekl, že SPD nemá zájem, aby přišli novináři, kteří „mají zájem hnutí pošpinit a poškodit“. Akreditaci podle něj dostala média, která ve vztahu k SPD nelhala a informovala objektivně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video