Lázeňský areál v Luhačovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dohodněte se, vzkázal soud lázním a Luhačovicím ve sporu o údržbu parku

  • 0
Spor luhačovických lázní a města ohledně údržby lázeňského parku a případně nájmu za něj, dospěl až k soudu. Ten však zatím nerozhodl, obě strany vyzval, ať se pokusí dohodnout.

Obě strany jsou ochotné jednat, ale nemohou se shodnout na tom základním - má radnice Luhačovic dávat peníze na údržbu lázeňského parku, když patří soukromé společnosti? A má v něm platit nájem, aby zůstal veřejně přístupný?

„Došlo k rozvoji města i konkurence. Všichni využívají lázeňský park, návštěvníci jezdí do města hlavně kvůli němu, ale náklady nese jen společnost Lázně Luhačovice,“ uvedl právní zástupce společnosti Martin Soukup.

Na straně žalobce byl ve čtvrtek u zlínského okresního soudu sám, generální ředitel lázní Eduard Bláha se z jednání omluvil.

„Vždy jsme byli umírněnou stranou sporu, která se spokojila se sliby. Jenže ty se nenaplnily, proto jsme podali žalobu,“ uvedl už dříve Bláha.

Radnice nabízela na údržbu parku 1,5 milionu korun

Město ovšem nenašlo oporu v zákoně pro to, aby se finančně podílelo na něčem, co je soukromé a slouží k podnikání.

„Když to uděláme, vystavujeme se nebezpečí trestního stíhání,“ zmínil luhačovický radní Marian Ležák.

Přesto už před časem zastupitelé schválili 1,5 milionu korun na údržbu parku s odůvodněním, že jej využívají i obyvatelé a návštěvníci Luhačovic. Částka by podle názoru města měla stačit na hlavní trasu v parku, tedy nejfrekventovanější prostranství v celé jeho délce, ale bez méně vytížených bočních cestiček, okolních luk a lesů.

„Lázně to však nepřijaly,“ připomněla starostka Marie Semelová, která k soudu dorazila.

Náklady na činnosti, jako je sekání trávy a úklid sněhu, totiž společnost vyčíslila zhruba na šest milionů korun ročně.

Obě strany se navzájem potřebují

Soudce Tomáš Pavlíček ve čtvrtek vyzval k hledání smírného řešení a zástupci města i právník lázní se rozešli s tím, že to tedy zkusí, ačkoli to strany opakovaně zkoušely už v minulosti.

„Je pravda, že pokud má společnost sama nést náklady na údržbu něčeho, z čeho profitují všichni, je v nevýhodě,“ naznačil Pavlíček s tím, že v každém případě musí jít o kompromis.

Problém shrnul jednoduše, buď město bude platit nájem, a pak nebude řešit údržbu, nebo se na ní bude podílet a nájem nebude žádný nebo jen symbolický.

„Pokud se spor bude hnát do krajnosti, jsem si jistý, že se dostane až k Ústavnímu soudu, a to bude stát nemalé náklady,“ dodal Pavlíček.

Smírné řešení prosazuje i proto, že obě strany se navzájem potřebují, s čímž souhlasili i právní zástupci. „Vztahy jsou korektní a nechceme, aby spor zatížil návštěvníky města ani klienty Lázní Luhačovice,“ uvedl Soukup.

Lázně Luhačovice už nejsou dominantním ubytovatelem

Přímo na místě rozhodnutí padnout nemohlo, za město jej musí udělat zastupitelé, a proto se jednání odročilo na 6. února.

Pro radnici by bylo výhodnější nechat stav beze změn. Park byl historicky přístupný vždy, i po privatizaci v roce 1992. Má status veřejného prostranství, což mimo jiné znamená, že jej majitel nemůže oplotit a vybírat v něm vstupné. „Touto cestou jsme nikdy jít nechtěli,“ ujistil už dříve Bláha.

Za dobu existence společnost proinvestovala v areálu asi čtvrt miliardy korun. Jenže situace se radikálně změnila.

Zatímco v 90. letech vlastnila společnost Lázně Luhačovice prakticky všechny ubytovací kapacity ve městě, dnes jejich podíl tvoří jen třetinu všech možností, které ve městě jsou.

„Společnost je ochotná akceptovat, že park, o který se stará, využívají i návštěvníci města a klienti konkurence, ale není ochotná dělat to zdarma,“ konstatoval Soukup.

Zastupitelé města se znovu sejdou příští týden, už ale nezbývá dost času na přípravu, a proto budou o dohodě s lázněmi jednat až 25. ledna.

Lázně Luhačovice (4. 2. 2014)

4. února 2014