Lyžařská škola pro děti: Instruktor nebo rodič? Důležitá je hlavně zábava

  • 17
Lyžuji dobře, naučím je to sám. Právě tohle si říká hodně rodičů, kteří se chystají vyrazit se svými dětmi poprvé na sjezdovku. Je to ale opravdu nejlepší přístup, nebo se vyplatí svěřit dítě do péče profesionálních instruktorů lyžování? Odpověď zkusíme najít v dalším díle miniseriálu s lyžařskými instruktory Ondřejem Novákem a Štěpánem Koudelou.

Pro první lyžařské krůčky nejmenších je ideální lyžařská školička hlavně kvůli bezpečnosti. Dítě se pohybuje v ohraničeném areálu, kde není nikdo jiný než malí lyžaři a profesionální instruktoři a svah je „prudký“ tak akorát. V žádném případě tedy nehrozí, že dítě vyleká okolo se řítící snowboardista nebo ho dokonce někdo srazí.

Jezdi jako já

Důležitá je také autorita. „Rodičům dítě snáze řekne, že už ho to nebaví nebo to prostě dělat nebude. Instruktor je pro něj přirozenou autoritou a také větší motivací skutečně rychle ukázat, že už danou věc umí,“ říká lyžařský instruktor Ondřej Novák.

Děti se učí hlavně napodobováním, což platí i u lyžování. „Rodič dítěti často teoreticky velmi dobře vysvětlí, jak se správně jezdí, ale málokdy tak skutečně sám jezdí. A tak dítě, i když pokyny vyslechlo, jakmile jede za tatínkem, napodobuje automaticky jeho chyby,“ vysvětluje Štěpán Koudela.

Pokud tedy opravdu nepatříte mezi skutečně dobré lyžaře a nemáte na svazích napočítáno stovky hodin, zvolte raději pro své dítě lyžařskou školičku.

Pro starší děti je pak lepší zvolit skupinovou výuku. Pod dohledem a ve skupině se mohou naučit jezdit přes skokánky a různé překážky. Mezi svými vrstevníky se navíc motivují navzájem a učí se mnohem rychleji složitější prvky.

Hlavně si to užijte!

Pokud sázíte na vlastní lyžařskou výchovu, přemýšlejte pečlivě o tom, jaké rady ve skutečnosti předáváte. Je totiž velice důležité, abyste pokyny formulovali tak, aby je dítě dokázalo pochopit.

Škola lyžování pro děti

„Tří- nebo čtyřleté dítě rozhodně nepochopí technické pokyny, jako zatlač, zaber, kolena dopředu a podobně. Ostatně jim bez podrobnějšího vysvětlení nerozumí ani dospělí začátečníci,“ vysvětluje Ondřej Novák.

„Proto je lepší vaše rady převádět například do příběhů, pohádek a úkolů. Namísto „jeď po hraně“ je třeba lepší říct - „Pojď, zkusíme udělat do sněhu pořádné koleje, jako vlak,“ doplňuje Novák.

Čas strávený na horách by měl být pro celou rodinu především společnou radostí a zábavou. Takže pokud s dítětem lyžujete sami, moc na něj netlačte, neřešte, že nemá kolena úplně u sebe nebo jede trochu v záklonu, prostě jej nechte a užívejte si, že jste spolu na horách a máte volno.