Měla to být revoluce v létání. Před 50 lety poprvé vyjel Concorde z hangáru

Letiště Toulouse-Blagnac, pondělí 11.prosince 1967. Veřejnost má poprvé možnost na vlastní oči spatřit Concorde, první dopravní nadzvukové letadlo světa. Britsko-francouzský projekt přinesl do letectví řadu novinek, které celý průmysl výrazně ovlivnily.
První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse.

První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse. | foto: BAE Systems

Od rána panuje i na jih Francie nevlídný den, utopený v mlhavém oparu. Cestující z místního mezinárodního letiště mohou od časných ranních hodin u jednoho z velkých hangárů společnosti Sud Aviation v areálu výroby dopravních letadel spatřit nezvyklý ruch. 

Proč je Concorde a ne Concord

Slovo Concorde znamená ve francouzštině svornost. V angličtině se však píše pouze concord - bez „e“. Samotný „francouzský“ název se posléze díky tradiční rivalitě obou zemí stal terčem mnoha drobných vtípků, které lze zaslechnout například i v legendárním seriálu Jistě pane ministře.

Britové však nakonec proti „francouzskému“ názvu neprotestovali. I když ze začátku trvali na jméně Concord. Pro koncové „e“ našli uspokojivé vysvětlení. Pro většinu například symbolizovalo název jejich vlasti - England. 

Britský ministr technologií Anthony Wedgwood Benn tehdy při představení prototypu v Toulouse prohlásil, že ono "e" ve slově Concorde chápe jako začáteční slovo připomínající anglické výrazy Europe a excellence (dokonalost).

Při spolupráci mezi oběma státy docházelo i k jiným úsměvným příhodám. Britové běžně při komunikaci používají křestní jména. Francouzi však na to nebyli zvyklí. Jednoho dne tak anglický technik řekl svému francouzskému protějšku: 

"Výborně, Jeane, tohle jsme dohodli, požádej tedy Honorine, aby nám to sepsala". Francouz nechápal, o kom to vůbec mluví. Angličan zase nemohl pochopit, proč svoji asistentku, která pro něj pracuje mnoho let zná jen jako slečnu Dupontovou.

Plocha před hangárem byla „neletecky“ upravena, jelikož na ní bylo několik krytých tribun a jakési pódium, kde se pohybovalo větší množství lidí v různě zbarvených pracovních kombinézách. Po otevření prvních novin však bylo každému jasné, co se tam děje. Concorde! V té době již netrpělivě očekávaný nadzvukový dopravní letoun bude poprvé slavnostně vytažen z hangáru za účasti velkého množství hostů a to nejen z řad leteckých společností. 

Po více než pěti letech složitého a finančně nesmírně náročného vývoje byl první prototyp letounu Concorde s registrací F-WTSS představen. Mezi hosty byli zástupci vlád Francia a Velké Británie, které se na výrobě letounu podílely a leteckých úřadů. Především však šestnácti leteckých společností, které se dohodly s výrobcem na zatím předběžných objednávkách na více než sedm desítek těchto unikátních letounů. 

Přes 1 100 pozvaných netrpělivě sledovalo postupné otevírání vrat velikého hangáru, které se ne zcela typicky otvíraly směrem nahoru, až se objevil elegantní štíhlý letoun s nezaměnitelnou siluetou. O chvíli později jeden z přítomných britských ministrů Anthony Wedgwood Benn prohlásil představení letounu za velký krok do zcela nové éry dopravního letectví. Obrovský zájem o revoluční novinku potvrzovala více než stovka televizních štábů, které musela mírnit najatá ochranka, jinak by snad zbořily hrazení kolem novinářům vyhrazené sekce. 

22. října 2016

Vrtkavá budoucnost

Teprve blízká budoucnost měla ukázat, jak vrtkavá může být štěstěna nových a v pravdě převratných dopravních letadel. Z Anglie také přiletěli zástupci společnosti B.O.A.C. (British Overseas Airways Corporation, od roku 1974 nově British Airways), mimo vysoce postavených manažerů mezi nimi byl i tehdy služebně mladý pilot Brian Calvert. O pár let později již měl to štěstí s novým Concordem létat. 

První let Concordu. Přes Atlantik mu to trvalo tři hodiny

V neděli 2. března 1969, v 15:40 na letišti v Toulouse vydal pilot André Turcat povel: "Motory na plný vzletový výkon!" Legenda civilní letecké dopravy, letoun Concorde se poprvé vznesl do vzduchu.

Concorde F-BTSD

Na tehdejší slavnostní „roll-out“ nového nadzvukového letounu v Toulouse vzpomínal takto: 

„Přilétl jsem tam ráno jako jeden z pilotů dopravního letounu Vickers VC-10 z Londýna, na palubě jsme měli kompletní vedení společnosti B.O.A.C. Všichni šéfové byli netrpěliví, vždyť naše firma výrobci zaslala objednávku na několik letadel jako jedna z prvních. Doslova houfy letušek v často pro nás exotických uniformách dávaly celému ceremoniálu světový nádech. Právě Concorde se totiž měl stát jakousi vlajkovou lodí létající na prestižních linkách. Samozřejmě šlo o první prototyp a už tehdy jsme věděli o změnách, které se projeví až u sériových letounů. Kanárkově žlutý letištní tahač velmi pomalu vytáhl prototyp Concordu z hangáru. Hned mne napadlo – to je poprvé, co daňoví poplatníci ve Francii a Anglii vidí na vlastní oči, kam směřují hodně vysoké částky z jejich daní.“

Novináři na slavnosti nejvíce naháněli dvojici zkušebních pilotů. André Turcat byl šéfpilotem francouzské části programu Concorde, zatímco jeho kolega z Anglie Brian Trubshaw zastával stejnou pozici v britské části programu.

Celý vývoj nadzvukového dopravního letounu na britské i francouzské straně nabral sice vítr do plachet, ale finance na jeho dokončení se povážlivě krátily. Mnoho politiků kritizovalo vývoj Concordu jako drahou hračku pro bohaté, ale nakonec se podařilo celý program dovést do úspěšného konce první etapy. Ta se uzavřela druhého března 1969 vzletem prvního prototypu z letiště Toulouse- Blagnac s šéfpilotem André Turcatem za řízením. 

Legendární Concorde přiletěl v roce 1986 do Prahy

Byla to událost první velikosti. Dosud ho znali jen z časopisů, novin nebo televize, ale onu říjnovou středu před třiceti lety ho měli čeští letečtí fanoušci spatřit na vlastní oči. Nadzvukový Concorde poprvé přistál v Praze.

Legendární letoun Concorde přistál poprvé v Praze 22. října 1986

Stroj s registrací F-WTSS létal jako první, teprve 9. dubna 1969 vzlétl v britském Filtonu další prototyp (s výrobním číslem 002 a registrací G-BSST). Francouzský prototyp Concorde přeletěl po všech zkouškách 19. října 1973 na letiště v Le Bourget a stal se chloubou tamního známého muzea letectví a kosmonautiky. Celkově nalétal 812 hodin a 19 minut, z toho nadzvukově přes 254 hodin.

Při slavnostním představení prvního prototypu v Toulouse pochopitelně nikdo netušil, jakým směrem se celý projekt bude ubírat. Bohužel pro Concorde se o pár let později ropná krize a úporná snaha ekologů zakázat nebo alespoň výrazně omezit jeho provoz neblaze podepsaly na jeho budoucnosti. 

Letecké společnosti jedna po druhé rušily objednávky a nakonec z dvou desítek vyrobených strojů létalo na pravidelných linkách jen čtrnáct. Sedm u British Airways a stejný počet u Air France. 

Prvním představením letadla v Toulouse však stejně započala důležitá etapa vývoje dopravních letadel. Concorde se sice nedočkal tolik očekávaného obchodního úspěchu, ale jeho vývoj přinesl celou řadu novinek dále používaných u jiných typů dopravních letadel po mnoho dalších let. Namátkou připomeňme uhlíkové brzdy. U Concordu byly v letectví použity použity vůbec poprvé. Letoun v konstrukci obsahoval i nové typy velmi odolných slitin včetně titanu. Návrháři také vyvinuli i zcela nové druhy barev určené pro aplikaci na povrch letadel. A co si budeme povídat, snad už za pár let se Concorde dočká svého nástupce a necháme se jen překvapit, zda bude úspěšnější než jeho starší protějšek.

Vše o Concordu

Concorde s „nosem“ v poloze typické pro vzlet a přistání.

Osudný let 25.7.2000

První prototyp Concorde před přistáním v Toulouse.

  • Maximální počet cestujících: 144 . U Air France - 92,  U BA 100
  • Posádka: kapitán, první důstojník, letový inženýr a šest členů personálu. 
  • Rozpětí křídel: 25,6 m, plocha křídla 358,28 m²
  • Délka letounu: 62,10 m
  • Výška: 11,40 m
  • Vnější průměr trupu: 2,9 m
  • Hmotnost prázdného letounu: 78 698 kg
  • Maximální vzletová hmotnost: 185 066 kg
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...