Bavorský sklad Conradu je plný Čechů. Vydělají si 40 tisíc

  • 182
Internet stvořil nevěrného zákazníka. V německém zásilkovém obchodě Conrad, který je pro mnohé legendou z „devadesátek“, proto mění strategii a více cílí na firmy. iDNES.cz se podívala do obřího skladu v Bavorsku, který obsluhuje celou Evropu. Češi si v něm vydělají až 40 tisíc korun.

Podobně jako se módní Quelle svými katalogy po pádu železné opony trefilo do vkusu českých žen, muži listovali v nabídkách Conradu. A listují dodnes. Obchod s elektrotechnikou, i součástkami pro fajnšmekry, neopustil svou původní klientelu, na které stavěl od roku 1923. Zákazníky byli od počátku zejména kutilové. Nedávno se však dlouhá tradice zlomila.

Ještě před třemi lety byl poměr domácností a firemní klientely padesát na padesát, teď hraje přesilovku korporátní sektor. Jen 35 procent balíků se ze skladu v bavorském městečku Werbnerg-Köblitz rozváží do domácností, tedy kutilům, modelářům a uživatelům spotřební elektroniky.

Nevěrný zákazník

„Původně Conrad cílil na kutily, kteří si chtěli doma něco opravit či sestrojit. Do budoucna se ale chceme ještě víc zaměřit na firemní zákazníky,“ říká ředitel logistiky Mathias Lindner. Změnu kurzu vysvětluje rostoucí konkurencí na internetu a přístupem zákazníka, který se v online nákupním světě chová 

jinak: „Na internetu může každý prodávat, co chce. Zákazníci tam však nejsou loajální. Dívají se jen na cenu a je jim jedno, kde si zboží koupí.“

Nejen v Česku, ale i v Evropě navíc rivalita na internetu roste. Zavedení hráči se budou muset o své hřiště dělit s americkým Amazonem i čínskou Alibabou.

Navenek žádné změny vidět nejsou. Obří sklad, který leží 38 kilometrů od hraničního Rozvadova, žije vánoční špičkou. Denně odbavuje až 70 tisíc balíků. Jeden z nejmodernějších evropských skladů je větší než Amazon v Dobrovízi u Prahy.

Starý čas se tu potkává s novým. Nejnovější část skladu, v níž je uskladněno 250 tisíc druhů výrobků, plně obsluhují roboti. Nedaleko od tohoto velkého vězení, kam nevkročí člověk, ve vedlejší hale, se zastavil čas. Kolem regálů, vyplněných desítkami kotoučů s kabely, pobíhají skladníci. Denně nachodí deset až patnáct kilometrů a ručním metrem odměřují délku kabelů, které si zákazníci objednali.

Bez lidí se zkrátka Conrad neobejde. V německém logistickém centru jich pracuje v hlavní sezónně téměř 900. Je mezi nimi hodně gastarbeiterů z České republiky. „Na naší směně jsou jen dva Němci,“ svěřil se muž, který překládal balíky do přistaveného nákladního vozu. Denně sem dojíždí ze Sokolova, v Česku si za stejnou práci vydělá jen polovinu. „Záleží na tom, přes jakou jste agenturu. Vyděláte si zde od 1150 do 1500 eur. I podle toho, jestli máte vlastní dopravu,“ popsal skladník.

Také firmy v Německu mají problém sehnat zaměstnance. V regionu, kde se sklad nachází, se nezaměstnanost pohybuje mezi 2,3 a 2,5 procenty. „Sehnat lidi je složité. Pracuje zde čím dál víc lidí z České republiky,“ potvrdil Lindner. Většina z nich vykonává manipulační práce u teleskopických dopravníků, po nichž jezdí jednotlivé kusy zboží nebo celé balíky. Rozváží se odtud do sto padesáti zemí světa včetně ČR. V tuzemsku končí zhruba 200 tisíc zásilek ročně.

Váhu balíků kontrolují senzory

„Česká republika je jedním z důležitějších trhů východní Evropy. Sice malý, ale zato jeden z nejrychleji rostoucích vůbec,“ říká Jiří Maier, pracovník marketingu tuzemského zastoupení firmy. Pověst Čechů jakožto kutilů podle něj pomohla k rozvoji byznysu německého zásilkového obra v Česku. Teď chce však Conrad posílit svou pozici v korporátních zakázkách. Víc se zaměří na školy a vzdělávací organizace, výzkum a vývoj, ale i oblast údržby ve firmách.

„Není úplné tajemství, že marže v tomto segmentu jsou až přemrštěně malé a konkurence je obrovská. Chceme se zaměřit na něco, co umíme a kde můžeme dodat kvalitu a nemusíme bojovat jen cenou,“ vysvětlil Maier.

Conrad prodává i běžnou spotřební elektroniku jako jsou pračky či kuchyňské roboty, jeho doménou jsou ale speciality pro řemeslníky a kutily. Nakupují zde například elektromotory, měniče, zkoušečky, detektory kovů a jiné libůstky. Mezi spotřebiteli se staly hitem meteostanice, čističky vzduchu či ionizátory. Conrad má také silné prodeje termostatických hlavic a dalších zařízení, které přinášejí úspory.

Německý zásilkový obchod, který vznikl před téměř sto lety jako rodinná firma, je od počátku obchodníkem, vlastní zboží nevyrábí. Většinu dováží z Číny. V nabídce má 750 tisíc druhů zboží, jen některé je však dostupné v bavorském skladu. Všechno, co je v halách areálu ve Werbnergu uskladněno, se nejdříve ručně naměří a zváží. Senzory na automatických linkách podle těchto parametrů poznají, zda je v balíčku skutečně to, co bylo v objednávce. Chybovost je prý díky tomu téměř nulová.