Probuď se, Evropo. V Bruselu protestovaly tisíce lidí za katalánskou vládu

  • 55
Na 45 000 lidí podle údajů místní policie demonstrovalo v Bruselu na podporu Madridem sesazené katalánské vlády. Akci pod heslem "Probuď se, Evropo" svolaly dvě katalánské separatistické organizace. Pochod centrem města kolem sídel evropských institucí skončil odpoledne shromážděním, na němž měl projev odvolaný katalánský premiér Carles Puigdemont.

Puigdemont, který je v Bruselu od konce října se čtyřmi exministry a jemuž hrozí ve Španělsku až 25 let vězení za vzpoury, zakončil řečnickou otázkou předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi a dalším unijním představitelům. „Viděli jste někdy někde manifestaci tolika lidí na podporu zločinců? Asi to bude tím, že nejsme zločinci, ale demokraté,“ prohlásil Puigdemont.

Akce, kterou svolaly organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium, začala krátce před polednem v Jubilejním parku v takzvané evropské čtvrti v Bruselu. V průvodu, který prošel kolem sídla Evropské komise, vlály tisíce katalánských vlajek. Jednu z nich kdosi uvázal i na sochu otce evropské integrace Roberta Schumana.

Lidé v průvodu provolávali hesla jako „Nezávislost“ či „Svobodu pro politické vězně“. Za ně lidé považují exministry katalánské vlády a aktivisty, kteří jsou stále ve vazbě.

Na sociálních sítích se od rána objevovaly fotografie z bruselských ulic, na kterých byli vidět lidé s katalánskými vlajkami. Katalánce na demonstraci přišli se žlutými vlajkami s černým lvem podpořit také příznivci odtržení Vlámska od Belgie.

Kromě podpory sesazené katalánské vládě vyjadřovali demonstranti také nespokojenost s postojem, jaký k referendu o nezávislosti španělského regionu zaujala Evropská unie. „Hanba vám,“ stálo na některých transparentech s vlajkou EU.

Bezpečnostní opatření a podpora vlády

Belgická policie kvůli akci zvýšila bezpečnostní opatření. V ulicích bylo mimo jiné více policistů, na místě byli podle mluvčí bruselské policie Van de Keereové i policisté v civilu.

„Přijeli jsme, abychom podpořili svého předsedu, který musel uprchnout, protože mu ve Španělsku hrozilo vězení... a abychom vyzvali Evropu, aby se probudila a viděla, že ve Španělsku není demokracie,“ řekla Montserrat Manteová (73) z katalánské Badalony.

Na konci října Madrid převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální vládu a rozpustil katalánský parlament. Volby do něj Madrid vyhlásil na 21. prosince.

V úterý španělský nejvyšší soud zrušil evropské i mezinárodní zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii. Krok zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska, kde ovšem zatykače na ně platí (více o stažení zatykače čtěte v tomto článku).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue