Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Soudkyně z kauzy Nečasové čelí další kárné žalobě, týká se odposlechů

  • 66
Šéf Městského soudu v Praze Libor Vávra podává kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou. Vadí mu rozdílné posuzování použitelnosti odposlechů v kauze Jany Nečasové. Je to již druhá kárná žaloba, která na členku Obvodního soudu pro Prahu 1 míří.

„Ano, respektive podávám,“ odpověděl Vávra na dotaz iDNES.cz, zda na Královou podal kárnou žalobu. Vadí mu její postup, kdy soudkyně v jednací síni před měsícem řekla, že nepřipouští jako důkaz část odposlechů v kauze Jany Nečasové (o nepřipuštění části důkazů soudkyní Královou jsme psali v tomto článku).

„Tím v podstatě znemožnila pokračovat dokazování, na což má právo. Pak ale řekla do médií, že se to týká pouze dvou SMS (zpráv) a že není pravda, že by ty důkazy byly nepoužitelné,“ řekl Vávra a dodal: „Obhajoba ani obžaloba už poté neměly šanci rozumně reagovat na to, kterým směrem se má dokazování ubírat“. Na podání kárné žaloby upozornila Česká televize.

V září podal kárnou žalobu na Královou ministr spravedlnosti Robert Pelikán.  Návrh se týká pěti různých trestních řízení.

Králová, která s médii dlouhodobě nekomunikuje, je známá ze sledovaných kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou a případem bývalých manažerů Čepra. Obě tyto kauzy jí odvolací senát odebral.

Kárné žaloby projednává Nejvyšší správní soud. Podle závažnosti provinění může soudci uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo odvolání z funkce soudce. V případě kárné žaloby podané ministrem Pelikánem zatím nerozhodl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video