V Kyjevě nahánějí Saakašviliho, policie vpadla do jeho stanového tábora

  • 265
Bývalý gruzínský prezident a odvolaný guvernátor jihoukrajinského oděského regionu Michail Saakašvili se ve středu nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku, které před budovou ukrajinského parlamentu postavili odpůrci prezidenta Petra Porošenka.

Podle médií se ve stanovém městečku očekává další pokus úřadů Saakašviliho zatknout. Ukrajinské bezpečnostní síly se o to pokusily již ve středu nad ránem, kdy ve stanovém táboře provedly razii. Při potyčkách bylo zraněno několik lidí.

Saakašvili se mezitím objevil v policejní databázi jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

„Vyhlašuji tady naši Síč,“ prohlásil Saakašvili ve středu večer ve stanovém táboře v narážce na někdejší pevnost svobodných kozáků, kteří se nepodřídili vrchnosti. „Budou na nás útočit. Ale my si také povedeme aktivně. Musíme se naučit vést protiútoky. Proto zde vyhlašuji naši Síč. Budeme se rozšiřovat. Budeme se připravovat odrážet jejich útoky,“ řekl podle serveru Cenzor.net.

Šéf ukrajinské prokuratury Jurij Lucenko, který dal v úterý Saakašvilimu 24hodinou lhůtu na to, aby se dobrovolně dostavil k výslechu, po uplynutí lhůty uvedl, že obvinění bylo zasláno na Saakašviliho adresu. Politikův advokát naopak přes média vzkázal, že nemá čas vysedávat na poště, a že prokuratura mu obvinění nepředala, když si pro ně zašel.

„Nebudeme za nimi běhat po celém Kyjevě. To ne my, ale oni porušují zákon,“ odvětil advokát Pavlo Bogomazov listu Ukrajinska pravda na dotaz, proč se jeho klient nedostavil k vyšetřovateli.

Ukrajinská policie vpadla do stanového tábora ještě za tmy, asi v šest hodin ráno místního času. „Chtěli mě vytáhnout ze stanu, ale spletli se a vpadli do sousedního, kde spali aktivisté. Brutálně je zmlátili,“ komentoval ranní razii  gruzínský exprezident a bývalý gubernátor oděské oblasti Saakašvili.

Při potyčkách bylo podle policie zraněno deset lidí, z toho šest aktivistů a čtyři policisté. Policie se nakonec z tábora stáhla. Podle agentury Reuters je situace v okolí parlamentu zatím poklidná, ačkoli se zvýšil počet ozbrojenců chránících budovu. Demonstranti kolem stanového městečka postavili barikády.

„Aktivisté policii začali provokovat a vrhali se na strážce pořádku. V reakci na to byl nasazen slzný plyn a došlo k potyčkám,“ řekla televizi NewsOne policejní mluvčí Oksana Bliščiková. Část Saakašviliho lidí podle ní zůstává ve stanovém táboře u parlamentu, někteří vyzbrojení obušky a pálkami jsou v hale hotelu Kyjev, kde se podle všeho skrývá i Saakašvili.

Fotografie agentury Reuters z místa naznačují, že Saakašvili si ve středu dopoledne prohlédl stanové městečko a na večer svolal shromáždění, na němž představí svůj „akční plán“.

Drama v Kyjevě

Saakšviliho v úterý zatkli agenti ukrajinské tajné služby SBU. Jeho stoupenci však zablokovali ulici a osvobodili ho z policejního mikrobusu. Devětačtyřicetiletý politik se pak i se svými věrnými utábořil u sídla parlamentu a vyzýval k odvolání prezidenta Petra Porošenka. Požadoval také odvolání šéfů tajné služby a prokuratury. 

Ukrajinské úřady Saakašviliho považují za uprchlíka. Prokuratura ho viní, že přijal peníze od byznysmenů blízkých exprezidentovi Viktoru Janukovyčovi, aby na Ukrajině provedl státní převrat. Za to Saakašvilimu hrozí tři až pět let vězení.

Generální prokurátor Jurij Lucenko dal Saakašvilimu 24hodinovou lhůtu, aby se dobrovolně dostavil k výslechu. Ultimátum vypršelo ve středu a protože se Saakašvili k výslechu nedostavil, policie po něm vyhlásila pátrání.

Saakašvili se na Ukrajině jako výrazný odpůrce Kremlu a ruské politiky začal politicky angažovat na Porošenkovu žádost v roce 2015, vztahy obou politiků však postupně ochladly. Porošenka, který patří k nejbohatším ukrajinským oligarchům, Saakašvili mimo jiné viní z váhavého potírání korupce a klientelismu.

Lucenko ve středu obhajoval úterní zásah SBU a naznačil, že její agenti se nemuseli omezit jen na použití fyzického násilí či slzného plynu proti demonstrantům. „Mohli jsme být i více efektivní. Těch 12 členů SBU, kteří Saakašviliho včera (v úterý) převáželi k výslechu, se účastnilo bojů (na Donbase), ze zákona měli právo zahájit palbu,“ cituje list Ukrajinska pravda Lucenka.

Události také poprvé komentoval i prezident Porošenko, podle něhož situace šokovala celou zemi. „Prezident i vláda respektují právo na mírumilovné protesty. Je důležité, aby práva občanů byla chráněna. To jsme také dali najevo v posledních dnech, ačkoli organizátoři (demonstrací) ve skutečnosti žíznili po krvi a ze všech sil se snažili vyprovokovat bezpečnostní složky. Je důležité, že (policie) těmto provokacím nepodlehla,“ uvedl prezident.

Do Kyjeva ve středu odletěl na dlouho plánovanou cestu český europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), který by se chtěl se Saakašvilim setkat. „Způsob, jakým ukrajinské úřady zasáhly proti bývalému gubernátorovi oděské oblasti je dle mého názoru nepřiměřený, zbytečně tak dochází k další politické eskalaci na Ukrajině,“ komentoval v úterý Štětina vývoj na Ukrajině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video