Vavrečkova vila ve Zlíně po rekonstrukci.

Vavrečkova vila ve Zlíně po rekonstrukci. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z vily, kde trávil dětství Havel, je restaurace. Přestavbu řídil Pleskot

  • 30
Hugo Vavrečka, někdejší ředitel Baťových závodů a dědeček prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, bydlel ve Zlíně ve čtvrti Mokrá v krásné vile, jež pak nesla jeho jméno. Historicky cenný dům se teď z velké části vrátil do své autentické podoby. Jen využití je jiné.

Z obytného objektu je restaurace La Villa ve francouzském stylu.

Vavrečkova vila byla podle návrhu baťovského architekta Vladimíra Karfíka postavena v roce 1941.

„Vnitřní prostory restaurace, kde byla původně společenská místnost rodiny Vavrečkových, se kromě světel nezměnila. I dřevěné posuvné dveře jsou původní, ale zrepasované,“ popsal podnikatel Jan Varmuža, který objekt koupil a přestavěl za 50 milionů korun.

Varmuža vlastní lahůdkářskou firmu Delimax, jež má sídlo v Hodoníně. Před časem hodlal koupit budovu bývalého soudu v centru Zlína. Pak se rozhodl investovat do Vavrečkovy vily.

„Chtěli jsme se ženou zanechat nějakou stopu i ve Zlíně, proto jsme se rozhodli z vily udělat restauraci ve francouzském stylu,“ nastínil Varmuža.

V podzemí Pleskot k historii přidal moderní prvky

Restaurace La Villa je skutečně stylová. Jedno okno je zde původní z roku 1941, jen zrestaurované. Ostatní jsou vyrobená podle něho. Z původního krbu jsou krbová kamna, avšak s estetikou 40. let minulého století.

„Chtěli jsme to udělat dokonale, tak jsme oslovili uznávaného architekta Josefa Pleskota,“ přiblížil Varmuža.

Kuchyně vznikla na místě té původní, její zázemí v místech, kde měla pokoj hospodyně a řidič.

Velmi se změnilo podzemí vily, která bývala podsklepená ze 30 procent. Teď je kompletně. Pleskot zde přidal k historii moderní prvky, když navrhl vinný klub se zimní zahradou a vstupem na terasu. I zde jsou krbová kamna, a ne ledajaká.

„Horní portál z pískovce váží 800 kilo, boční sloupy 600 kilo. Usadit je bylo nesmírně náročné,“ popsal Varmuža.

Pískovec má barvu pohledového betonu a jako by se i v tom mísila moderna s historií.

Ovšem pro návštěvníky bude zřejmě nejatraktivnější horní patro budovy, kde byly původně dvě ložnice a pokoj, v němž přespával mladý Vašík Havel, když přijel za dědečkem. Ze dvou ložnic se po vybourání příčky stal větší salon, z „Havlova“ pokoje menší.

„Pořádat se tam budou firemní akce, promoce, menší svatby. Vždy to bude uzavřená společnost,“ nastínil Varmuža s tím, že na chodbě budou viset fotografie Vavrečky a Václava Havla. Ve vile je i minigalerie zlínského výtvarníka Svatopluka Slovenčíka.

Šéfkuchař: Jídlo musí v ústech bavit

Během přestavby, která trvala přes dva roky, se na vilu přijela podívat Dagmar Havlová. A není vyloučeno, že se sem vrátí.

Ve vile trávil čas v dětství i Ivan Havel, bratr Václava, který na ni rád vzpomíná. „Dědečkovu vilu si jasně vybavuju. Byla velmi krásná a měla velké nádvoří,“ uvedl před časem Ivan Havel.

Také dvůr a zahrada prošly revitalizací. Z boční strany vily jsou záhony, v nichž se budou pěstovat byliny, které se použijí v kuchyni.

„Preferuji čerstvá jídla, které respektují sezonnost a jsou připravena ze špičkových surovin. Jídlo musí v ústech bavit,“ nastínil Petr Samsonek, šéfkuchař La Villy, která se má pro veřejnost otevřít tento pátek.

Před lety navrhovali spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana, aby měl své moravské sídlo právě ve Vavrečkově vile (více zde):

13. května 2013