Propuštěná policistka Petra Lhotáková | foto: Jakub Nahodil, iDNES.cz

Expolicistka čelila diskriminaci, ale omluvy se nedočká, rozhodl soud

  • 7
Bývalá policistka Petra Lhotáková čelila diskriminačnímu jednání od nadřízeného. Nicméně omluva, kterou požadovala, je příliš nekonkrétní, a proto Městský soud v Praze její žalobě nevyhověl. Rozsudek je pravomocný. Lhotáková se plánuje obrátit na Nejvyšší soud.

Lhotáková podala na své nadřízené žalobu kvůli diskriminačnímu jednání. To ale Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl s tím, že její vedoucí byli nekompetentní a chovali se nevhodně i k dalším policistům. Lhotáková se proto odvolala a Městský soud v Praze se víceméně ztotožnil s verdiktem prvoinstančního soudu.

Soudkyně Iva Suneghová ve čtvrtek pouze konstatovala, že nadřízený Lhotákové se ve většině případů dopouštěl nestandardního jednání vůči všem svým podřízeným, a proto se nejedná o diskriminaci. Na Lhotákové se podle Suneghové dopustil obtěžování jednou, a to když jí po skončení služby nařídil, aby zůstala v práci a něco dodělala. Následně se jí ptal, co ještě v práci dělá, že to myslel pouze jako vtip. „Toto jednání je excesem, který lze posoudit jako nevítané jednání ve svém důsledku vedoucí ke snížení důstojnosti žalobkyně,“ vysvětlila Suneghová.

Nicméně omluva, kterou Lhotáková požaduje, je podle soudkyně příliš obecná a její forma je nepřiměřená, a proto jí nelze za uvedené jednání přiznat. „Když žalobkyně požaduje, aby s její omluvou byli seznámeni všichni policisté České republiky, většina z nich by se dozvěděla až z ní o zásahu do práv žalobkyně, což lze posoudit jako nepřiměřená forma,“ vysvětlila Suneghová, proč nebylo možné vyhovět.

Bývalá policistka serveru iDNES.cz sdělila, že si počká na písemné vyhotovení rozsudku, a pak se obrátí na Policejní prezidium. Podle rozhodnutí dvou soudů jsou její někdejší nadřízení, kteří stále slouží u policie, neschopní, a proto by byla ráda, kdyby s tím prezidium něco udělalo. „Neschopný funkcionář není zákonem povolený statut,“ dodala. Navíc plánuje podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Lhotáková u policie skončila v roce 2015. K odchodu do civilu ji prý přinutilo chování nadřízených, které sama označuje za šikanu (podrobnosti o jejích problémech naleznete zde). Vadilo jí například, že když byla ve službě v roce 2007 napadená, tak jí nadřízený neumožnil jít na ošetření k lékaři. Přitom měla vykloubenou krční páteř a otřes mozku. Své nadřízené také kritizovala za neproplácení nevybraných přestávek. 

Po stížnostech na své nadřízené jí prý začali ztrpčovat život například odlišnou instruktáží nebo jinou skladbou činností. Ve chvíli, kdy se Lhotákové dočasně zhoršil sluch, tak to její nadřízený údajně řešil tím, že jí nechal dělat pochůzky s protihlukovými sluchátky, ve kterých nic neslyšela. Když se pak její fotografie a video dostaly na internet, vedení jí vytklo, že nedodržuje ústroj, tedy že nemá na hlavě pokrývku, ačkoli se jí tam kvůli sluchátkům nevešla.

Expolicistka Petra Lhotáková vyprávěla o své diskriminaci u policie (3./2017):

9. března 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video