Mezinárodní agentura Oxfam patří mezi organizace, které tlačí na evropské politiky v oblasti spravedlivějších daňových odvodů. Na snímku kampaň neziskovky se sídlem v Británii. | foto: Profimedia.cz

EU sepsala seznam daňových pirátů. Sedmnáctka zemí může přijít o dotace

  • 21
Ministři financí členských zemí Evropské unie v úterý sestavili takzvanou černou listinu daňových rájů. Zahrnuje 17 jurisdikcí mimo EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Oznámil to francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Evropské orgány pokračují ve snaze zabránit daňovým optimalizacím a únikům velkých nadnárodních společností a jednotlivců.

Seznam podle představitelů EU tvoří tropické ostrovy jako Americká Samoa nebo Trinidad a Tobago, ale lze na něm najít i Jižní Koreu nebo Tunisko, informovala agentura Bloomberg.

Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k finančním prostředkům z EU. O dalších možných opatřeních proti těmto zemím bude rozhodnuto v příštích týdnech, uvedl Le Maire.

17 daňových hříšníků podle EU

Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago, Tunisko a Spojené arabské emiráty

Ministr financí nyní předsednického Estonska Toomas Toniste řekl, že se krok už v přípravné fázi ukázal jako užitečný. Řada zemí se totiž v reakci na přípravu seznamu zavázala s Unií lépe spolupracovat. „Ale je také důležité, abychom pečlivě sledovali plnění závazků, které naši partneři z celého světa učinili,“ upozornil. Unie podle něj hodlá seznam v příštích letech pravidelně prověřovat a aktualizovat.

Milena Hrdinková z českého ministerstva financí podotkla, že o konkrétních zemích se v úterý příliš nemluvilo. „Ministři tomu projektu dali velkou politickou podporu a kladli důraz, aby se do budoucna pracovalo na tom, jaké sankce budou uplatňovány v případě, že ty země neupraví své režimy,“ uvedla. Lze podle ní čekat, že v blízké době se některé země ze seznamu ještě do spolupráce s Unií zapojí.

Dalších 47 zemí na šedé listině

Bruno Le Maire dodal, že dalších 47 jurisdikcí bylo zařazeno na takzvanou šedou listinu zemí, které zatím v daňové oblasti neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny.

Skandál je, že praktiky popsané v Paradise Papers jsou legální, píší Němci

Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k finančním prostředkům z EU, například k unijním fondům či penězům z Evropské investiční banky (EIB). Závěry také zmiňují možnost opatření v daňové oblasti, například různé srážkové daně či neuznávání určitých typů nákladů. Taková opatření jsou ale na rozhodnutí členských zemí bloku. O dalších možných opatřeních proto může být rozhodnuto v příštích týdnech, uvedl Le Maire.

Komisař pro hospodářskou politiku, daně a cla Pierre Moscovici dohodu na sestavení černé listiny uvítal a označil ji za vítězství klíčové pro daňovou spravedlnost a transparentnost. „Ten proces tím ale nekončí. Musíme zvýšit tlak na země ze soupisu, aby svůj přístup změnily,“ uvedl. U těch, které se zařazení na seznam vyhnuly slibem lepší spolupráce je podle komisaře potřeba sledovat plnění závazků.

Plán zdanit technologické giganty do 2 let

Evropští ministři přislíbili i další společný postup jak zefektivnit zdanění velkých technologických společností. Ti se podle evropských orgánů včetně Evropské komise vyhýbají férovému placení daně. Jednotlivé členské země se doposud nedokázaly shodnout na jaké úrovni se má daňová problematika společností jako Facebook nebo Google řešit.

EU si chce posvítit na daně technologických gigantů. Irsko se brání

Země s nízkým daňovým zatížením jako Lucembursko nebo Irsko mají za to, že věc je třeba řešit na globální úrovni. Přísnější daňová pravidla by mohla technologické giganty motivovat k opuštění evropského prostoru a členské země by tak přišly o konkurenceschopnost. „Naším cílem je dosáhnout zdanění technologických gigantů do dvou let,“ dodal estonský ministr financí Toomas Toniste.

Problematiku daňových úniků a daňových rájů řeší Brusel již delší dobu. Téma nabralo novou intenzitu letos na podzim, kdy zveřejnění velké série dokumentů označovaných jako Paradise Papers ukázalo, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

Archivní video: Význam dokumentů Paradise Papers

,