Převozník Zdeněk Bergman po pádu trojské lávky testoval, zda je možné nahradit ji přívozem. | foto: Zdeněk Bergman

Převoznická firma po zřícení lávky nahání lodníky propuštěné na zimu

  • 17
Převozníci už si obhlížejí terén kolem zřícené trojské lávky v Praze a kalkulují, s jakými náklady by tam bylo reálné převážet lidi z Troji na Císařský ostrov. Zda město dopravu uhradí ze svého, nebo budou lidé platit jízdné jako na ostatních pražských přívozech, rozhodne vedení města.

„My jsme tam hned druhý den po tom zřícení vyrazili a udělali jsme zkušební plavbu, abychom zjistili, jestli je to vůbec reálné,“ řekl iDNES.cz jeden z provozovatelů přívozů v Praze Zdeněk Bergman. Podotkl však, že jej město zatím s nabídkou spolupráce neoslovilo.

Že Praha objedná přívoz, který lávku dočasně nahradí, oznámil dopoledne náměstek primátorky Petr Dolínek

Podle Bergmana je hladina vody v místě zřícené lávky natolik dostatečná, aby tam přívoz mohl být a i on má kapacity na to, aby jej případně městu dodal.

„Jsme tam schopní přívoz dodat, máme volnou loď. Do toho mi včera volal starosta Černošic, že by rád, abychom nahradili i lávku v Černošicích, která byla večer uzavřena,“ pokračoval Bergman. Z Černošic do Lipenců se totiž z bezpečnostních důvodů uzavřela lávka přes Berounku.

Další přívozy navíc bude potřeba zajistit kvůli plánované uzavírce Železničního mostu a zřejmě také kvůli chystané uzávěře lávky v Radotíně. Lodí má Zdeněk Bergman na pokrytí těchto míst dost, chybí mu však pro ně obsluha.

„Lodě pořád máme, ale už nám docházejí. Máme spíš problém s lidmi, protože lidi na zimu propouštíme. Teď je zajišťujeme,“ sdělil převozník.

Bezplatně, nebo s Lítačkou

Bergman městu navrhoval, že by přívoz na Císařský ostrov jezdil každý den od 7 do 20 hodin v pravidelných intervalech. Čas, který bude na zdolání řeky potřebný, určit nedokáže. Proud je totiž v místě silný.

5. prosince 2017

Prozatím ani není jasné, zda si lidé za cestu přívozem budou muset zaplatit, nebo náklady zaplatí město. „Cena, kterou teď dokážeme nabídnout, je 250 tisíc korun za měsíc,“ vypočítal Zdeněk Bergman. Stále se však jedná jen o jeho nabídku městu.

Mluvčí Pražské integrované dopravy Filip Drápal se vyjádřil, že varianty jsou zatím na stole. „Rozhodovat o tom bude vedení města, jestli to bude klasicky na Lítačku nebo to bude zadarmo. Máme nějaké nabídky od dopravců a scházejí se nám informace,“ řekl k platbě za přívoz. Rozhodnuto podle něj bude do několika týdnů.

Začala demontáž trojské lávky, potrvá dva týdny

Zamýšlený přívoz, který by spojoval Císařský ostrov a Troju a umožnil tak snadný přístup k zoologické zahradě od Stromovky, již dříve na stejném místě fungoval. Převozník přepravoval přes řeku od konce 19. století do druhé poloviny šedesátých let.

I dnes se v Praze pohybuje několik přívozů, které doplňují pražskou integrovanou dopravu. Lidé se s nimi mohou setkat na trase mezi Sedlcem a Zámky nebo na lince z Podbaby do Podhoří. Další přívozy jsou k vidění v centru města, Modřanech a také mezi Holešovickou tržnicí a Karlínem se zastávkou na Štvanici. Letos poprvé pak jako součást systému pražské dopravy fungoval i přívoz přes Berounku z Kazína do Černošic.

4. prosince 2017