Gólová radost sparťanů | foto:  Michal Šula, MAFRA

Plavšič a Čivič, parťáci z Balkánu: Podzim pro nás nebyl jednoduchý

• 24
Jeden je Srb a druhý Bosňan, Srdjan Plavšič s Eldarem Čivičem jsou ale především přátelé a spoluhráči. Společně prožívali ve Spartě těžký podzim, než se oba vrátili do základní sestavy v neděli proti Mladé Boleslavi: „Je skvělé být zpátky,“ shodují se.

Plavšič nastoupil od úvodní minuty poprvé od prvního kola proti Bohemians (1:1), Čivič od srpnového zápasu v Liberci (1:1), kde byl vyloučený.

„Nečekal jsem, že dám góla“

Čivič ve 12. minutě odcentroval do pokutového území a brankář soupeře Jedlička si míč po odrazu od tyče srazil do vlastní sítě. „Měl to být centr, takže jsem byl překvapený, když z toho padl gól. Nečekal jsem to. Že míč skončil za čárou, jsem si však byl jistý hned, to jsem viděl,“ řekl bosenský obránce novinářům.

„Nebylo to jednoduché období. Musel jsem makat a čekat na šanci,“ říkal novinářům Čivič, který po utkání s Mladou Boleslaví tlumočil i odpovědi svého kamaráda Plavšiče: „Říká, že je rád, že se vrátil po dlouhé době na hřiště a odehrál devadesát minut.“

Plavšič ve svém prvním sparťanském vystoupení od záříjového zápasu na Dukle, kde nastoupil jen na posledních sedm minut, zaujal. I když v neděli na Letné nedal gól, na hřišti byl ze všech nejaktivnější.

Konečně vyléčil zranění a fanouškům před zimní přestávkou naznačil, že je v něm vskutku velký potenciál. „Je to jeden z hráčů, kterého jsem do Sparty velmi chtěl, ale kvůli zranění byl dlouho mimo hru. Pak zase nedostal moc prostoru, protože máme v týmu příliš mnoho hráčů,“ vysvětlil trenér Andrea Stramaccioni.

Proti Boleslavi však uzdraveného srbského záložníka nechal na hřišti celý zápas, stejně jako levého obránce Čiviče. Oba dva přitom s týmem v týdnu netrénovali, zatímco byli se sparťanským výběrem do třiadvaceti let v Anglii na Premier League International Cupu.

„Hodně nám to pomohlo, protože odehrát devadesát minut není jen tak. Hrát zápasy a trénovat, to je velký rozdíl,“ popsal Čivič, který v Anglii nastoupil v úterý proti Liverpoolu (1:0).

To Plavšič, jenž duel s Liverpoolem gólem rozhodl, hrál i ve čtvrtek s PSV Eindhoven (3:4) a proti Mladé Boleslavi odehrál třetí devadesátiminutový zápas během šesti dnů. „Jsem opravdu rád, že jsem do Anglie jel. Pomohlo mi to v návratu do základní sestavy,“ prozradil Plavšič.

Zůstanou v ní i s parťákem Čivičem také pro jarní část sezony?