Jan Veselý (24) z Fenerbahce na fotografii z utkání s Bambergem.

Jan Veselý (24) z Fenerbahce na fotografii z utkání s Bambergem. | foto: Euroleague.net

Veselý fauloval a dostal ránu. Rozlícený dav pak musel opustit halu

• 9
S Janem Veselým je v posledních týdnech veselo. Zatímco v Eurolize si český basketbalista vylepšuje osobní rekordy a táhne Fenerbahce Istanbul za výhrami, v turecké lize se kolem něj dějí jiné věci. Třeba jako v nedělním devátém kole, kdy stál na počátku incidentu, po kterém se padesát minut nehrálo.

V šestnácté minutě zápasu na palubovce Trabzonsporu se Veselý v útoku dopustil útočného faulu v podobě pohyblivé clony. Ale domníval se, že jeho protihráč Šarunas Vasiliauskas pád přifilmoval. Svým podivováním spustil řetězovou reakci.

Nejdřív začal českého pivota odtlačovat Američan Caleb Green, pak se k němu zlostně přiblížil i nigerijský hromotluk Chris Obekpa a srazil ho k zemi.

Do strkanice mezi obry se málem zapojil i Jason Thompson, amerického podkošového hráče však spoluhráči z Fenerbahce stáhli včas, čímž ho nejspíš uhájili od vyloučení.

Konflikt mezi Veselým a hráči Trabzonsporu a reakce fanoušků:

Nakonec musel předčasně skončit pouze Obekpa. A to zase naštvalo domácí tribuny. Fandové z Trabzonu reagovali očekávaným způsobem. Po nadávkách začali na rozhodčí i členy hostujícího týmu metat drobné předměty a někteří se tlačili na hřiště.

Výsledkem bylo mnohaminutové přerušení zápasu a vyklízení haly.

V tichosti přišli domácí hráči o šanci na slušný výsledek. Zatímco před incidentem vedli 37:35, následujících pět minut Fenerbahce ovládlo 20:11. O poločasu tedy vedlo 55:48 a ve střeleckých hodech pokračovalo, vyhrálo neevropským skóre 119:90.

Veselý se na ofenzivní exhibici podílel 18 body - stejně jako dvacetiletý turecký mladík Egehan Arna. Ještě o bod víc přidal americký křídelník James Nunnally, který stihl také osm asistencí. A Jason Thompson, který se málem nechal vyloučit, nastřílel 15 bodů.

Nejlepším střelcem zápasu byl domácí Osiris Eldridge s 21 body, ale to bylo jediné vítězství, které si Trabzonspor ze zápasu odnesl.

Je to druhý Veselého konflikt v řádu týdnů, v šestém kole při derby s Darüssafakou Istanbul byl sám sražen k zemi a za oplácení musel do sprch.