Chovatel z Lounska nechal koně v bahně a bez střechy, úřad mu je odebral

  • 5
Úřady zabavily chovateli Mojmíru Fialovi ze vsi Dvérce na Lounsku týrané koně. Pět dospělých hřebců a klisnu s hříbětem držel v nevyhovujících podmínkách v malém výběhu na dvorku rodinného domu, kde stáli celý den v bahně. Neměl pro ně ani vhodný přístřešek, kde by se mohli ukrýt při nepřízni počasí.

„Koně odvezli ve čtvrtek. Jsem rád, že to takhle dopadlo. Měl jsem obavu, že v těch podmínkách nepřežijí zimu,“ vydechl si Josef Lněníček, starosta obce Nepomyšl, pod kterou Dvérce patří.

Krajská veterinární správa v Ústí nad Labem dala podnět k odebrání koní poté, co se veterináři přijeli na chov osobně podívat. 

„Tím, že koně stáli celý den v blátě, jim hrozilo vážné onemocnění kopyt. Bahno samo o sobě není problém, pokud jsou v něm kratší dobu, ale tady neměli možnost jít jinam na tvrdou zem,“ uvedl Petr Pilous, šéf krajské veterinární správy. Podle něj šlo o týrání zvířat. 

Problémem je i nepořádek na dvoře, o odložené věci se mohla zvířata poranit. Veterináři se proto obrátili na odbor životního prostředí města Podbořany s návrhem na odebrání koní do náhradní péče.

Úředníci během několika dní našli chovatele, který se o koně postará, a ve čtvrtek zajistili převoz zvířat.

S Fialou nyní úřad povede správní řízení, v němž mu hrozí až několikasettisícová pokuta. Úředníci také rozhodnou o tom, zda chovatel o koně definitivně přijde.

Jsou z Anglie na sychravo zvyklí, tvrdil chovatel

Fiala výtky odmítá s tím, že chová koně vyšlechtěné v Anglii, kde jsou na podobné sychravé podmínky zvyklí.

„Na první pohled vypadá bahno hrozně a lidem přijde, že se o koně nestarám dobře. To ale není pravda. Potravy mají dostatek, seno a zrno,“ argumentuje.

„Jakmile udeří mráz, půda zmrzne, zapadá sněhem a bude to tu romantika. Navíc tohle bahno je díky přítomnosti kaolinu prospěšné, koním nijak neškodí ani při delším pobytu, naopak,“ vysvětloval Fiala před tím, než o koně přišel.

Chovatel se už v minulosti do sporu s veterináři a úřady dostal. Před lety choval koně na Rakovnicku, kde jich inspektoři nalezli několik uhynulých. O část chovu následně přišel v exekuci kvůli vysokým dluhům. Na Podbořansko se muž přestěhoval před dvěma lety.

„Už v létě jsem mu nabídl k pronájmu obecní pozemek, kde by mohli koně být a měli by dostatečnou pastvu. Odmítl s tím, že je to daleko, a že se o koně stará dobře. Situace se zhoršila na podzim. Bahno je po celém jeho pozemku kolem domku, což nejsou vhodné podmínky pro chov,“ popisuje starosta Lněníček.

Dvérce na Lounsku

Dvérce na Lounsku