Dokážu spojit pražskou kavárnu s hospodou, řekl v Rozstřelu Topolánek

  • 367
V lednu 2018 si občané České republiky zvolí na další pětileté období prezidenta své země a server iDNES.cz oslovil všechny kandidáty, které postupně představí v diskusním pořadu Rozstřel. Ve čtvrtek byl hostem bývalý předseda vlády a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek.

Na úvod se moderátor Vladimír Vokál prezidentského kandidáta zeptal, co říká na žalobu, kterou na Česko podala Evropská komise kvůli neplnění uprchlických kvót. Topolánek uvedl, že s ní nesouhlasí a považuje to za určitý způsob vydírání a vyhrožování.

Řada zemí podle něj porušuje nejrůznější pravidla včetně Dublinské dohody a nikdo to neřeší. „Bude to daleko horší, protože teď schvalují dohodu Dublin 4, kde nám pokoutnou cestou vnutí migranty na základě většinového hlasování, takže budeme přehlasováni,“ prohlásil. „Měli bychom bojovat za to, jak to bude dál, mechanismus přerozdělování uprchlíků je mrtvý, ani nikdy nefungoval.“

V minulosti byl označován za euroskeptika, ačkoli se jako člen ODS a bývalý premiér považoval spíše za eurorealistu. „Dnes jsem k vývoji Evropské unie skeptický, místo řešení podstatných problémů se vymýšlí problémy zástupné. Unie je ohrožena sama sebou, ne jinými státy,“ soudí Topolánek.

Ohledně referenda o vystoupení z Unie se postavil na stranu odpůrců a nedoporučil by ho, hlavně z toho důvodu, že Česko nemá žádnou jinou ekonomickou či geopolitickou náhradu. V debatě také označil euro za nesmyslný projekt, který není důvod přijímat v situaci, kdy je koruna dlouhodobě stabilní.

Úspěch nové premiéra Andreje Babiše si Topolánek vysvětluje především tím, že lidí už mají dost klasických politiků a hledají někoho, kdo je „povede“. To vede k tomu, že se obrací k populismu či nacionalismu a hledají někoho, kdo jim bude vysvětlovat problémy Česka i Evropy. Podle něj je to ovšem špatný přístup a lidé by měli zapojit „selský rozum, než si najít proutkaře, který někam vede“.

„Koalici ANO a ODS si dokážu představit“

V Rozstřelu promluvil rovněž o ekonomické migraci, která je pro nás vítána, pokud se jedná lidí, kteří pracovat chtějí jako například Vietnamci. Muslimská komunita podle něj přichází, ale ve velké většině s nataženou rukou pro sociální dávky. Přijmout válečné uprchlíky považuje za povinnost.

Na dotaz jednoho ze čtenářů, jestli se cítí být kandidát takzvané pražské kavárny nebo spíše venkovské hospody, odpověděl, že je schopen mluvit se všemi vrstavami obyvatel a tím je spojovat. „Chtěl bych lidi spojovat tím, že jsem schopen mluvit jak s havíři v nízké sloji, s lidmi, co se trápí s podnikáním na malém městě, tak i s pražskou kavárnou.“

Závěrem okomentoval i současné sestavování vlády po volbách. Podle jeho názoru existuje řada variant než jen menšinová vláda, včetně možné koalice ANO a ODS. Zároveň by chtěl, aby vyjednávání probíhalo se systémovými stranami, za které SPD nebo komunisty nepovažuje.

Topolánek svou kandidaturu oznámil teprve před měsícem, jako poslední ze všech finálních devíti uchazečů o prezidentský úřad. Bylo tudíž jasné, že se mu nepodaří sehnat 50 000 podpisů od občanů a tak se rozhodl jít cestou politické podpory a získal podpisy 10 senátorů. 

Česká republika by podle něj měla prosazovat aktivní politiku jak v NATO, tak v Evropské unii. „Jeden z národních zájmů České republiky je setrvat v Evropské unii,“ řekl Mirek Topolánek. Členství v EU nemá podle něj alternativu. To ale neznamená, že musíme souhlasit se vším, co se v EU děje. „Jednoznačně budu stát proti povinným migračním kvótám a odmítám přijetí eura, nechceme platit cizí dluhy.“

Za svou výhodu Topolánek považuje, že se Evropě nemusí představovat. „Umím vyjednávat velmi tvrdě a Česká republika to potřebuje,“ uvedl bývalý premiér a nyní jeden z adeptů na Hrad. Počítá s outdoorovou reklamou i že bude v kampani hodně vidět na sociálních sítích. „Píšu si Twitter sám,“ uvedl s tím, že je to podle něj vidět. „Potřebuju pohyb, abych tu kampaň přežil, ale jinak jsem zdráv,“ řekl bývalý předseda vlády.

Mirek Topolánek (61) vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a poté strojní fakultu VUT v Brně. Do roku 1991 pracoval jako projektant v Ostravě, poté spoluzaložil a řídil obchodní společnost VAE zabývající se energetickými projekty. V roce 1994 vstoupil do ODS, od listopadu 2002 nahradil v čele strany Václava Klause a šéfem ODS byl až do dubna 2010.  V letech 2006-2009 byl předsedou vlády ČR. Od září 2011 je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. Je podruhé ženatý, má čtyři děti.

Kdo kandiduje na prezidenta České republiky:

Odevzdali přes 50 tisíc podpisů občanů:

Odevzdali 20 podpisů poslanců, nebo 10 podpisů senátorů:

,

Výsledky pro vaši obec

Video