(ilustrační snímek) | foto: www.precheza.cz

Zajišťovací příkazy užívejte jen jako krajní řešení, radí NSS po kauze FAU

  • 36
Zajišťovací příkazy mohou mít pro firmy likvidační dopady, podle Nejvyššího správního soudu je lze využívat jen jako nejzazší řešení, a to s obezřetností. V kauze přerovské firmy FAU finanční správa chybovala, když v podstatě vymáhala DPH za jeden obchod dvakrát, píše se v odůvodnění verdiktu, jímž NSS potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o zrušení skupiny příkazů.

„Zajišťovací příkaz je sice rozhodnutí předběžného a dočasného charakteru, nepředstavuje však standardní prostředek správy daní, ale velice silný a účinný instrument správce daně k prakticky okamžitému zajištění daně, který mimořádně závažným způsobem postihuje ekonomickou sféru daňového subjektu, závažně zasahuje do jeho majetkových práv a může pro něj být za určitých podmínek likvidační,“ stojí v odůvodnění.

Příkaz lze použít, pokud je to nezbytné třeba pro zamezení daňovým únikům. Nikoliv však v případech, kdy lze úhradu daně zajistit jiným vhodným způsobem, například zástavním právem, bankovní zárukou či ručením. Tuto podmínku finanční správa u firmy FAU podle soudu nenaplnila.

Finanční správa prohrála spor s FAU, zajišťovací příkazy jsou nezákonné

„V okamžiku, kdy správce daně rozhodoval zajišťovacími příkazy a stěžovatel (Odvolací finanční ředitelství) rozhodoval o odvolání proti zajišťovacím příkazům, tak již správním orgánům byla známa existence ručitelských výzev, které po nabytí právní moci a vykonatelnosti představují exekuční titul,“ rozhodl NSS.

Ministr financí Ivan Pilný komentuje prohraný spor s firmou FAU:

Finanční správa po prohře v soudním sporu s firmou FAU zváží další kroky, až obdrží odůvodnění rozsudku NSS. Mluvčí finanční správy Gabriela Štěpanyová poukázala na to, že krajský soud se nezabýval meritem věci, tedy zda se FAU účastnila daňového podvodu či nikoliv.

„O výsledku sporu s FAU Přerov vím od rána. Finanční správa čeká na písemné vyhotovení rozsudku. Bude ho analyzovat. Samozřejmě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu budeme respektovat,“ řekla v pátek ke kauze náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Úředníci nejprve žádali po firmě FAU jako po ručiteli 200 milionů korun, poté prostřednictvím zajišťovacích příkazů podobně vysokou částku. Krajský soud označil zajišťovací příkazy za nezákonné. Firma FAU po vydání zajišťovacích příkazů zkrachovala. 

Zmínka o likvidaci FAU zazněla na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a podle některých politiků vyvolává dojem, že finanční správa jednala v zájmu šéfa hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše. Obchodník s pohonnými hmotami FAU totiž vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert, který Babišovi patřil. Babiš holding později převedl do svěřenských fondů. Už dříve popřel, že by v době působení ve funkci ministra financí zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu.