Vládu ANO, SPD a KSČM bych jmenoval, řekl kandidát Hannig v Rozstřelu

  • 113
Hudební skladatel a producent Petr Hannig by jako hlava státu jmenoval vládu sestavenou z hnutí ANO, SPD a KSČM. Respektoval by to jako rozhodnutí voličů. V dnešní politice mu chybí lidskost a zdravý rozum. Řekl to v pořadu Rozstřel, kam server iDNES.cz zve všechny prezidentské kandidáty.

Hannig svou kandidaturu oznámil už v polovině července, ovšem potřebných 50 000 podpisů občanů se mu nastřádat nepodařilo. Rozhodl se proto jít cestou politické podpory a získal podpisy 26 poslanců. Dvacet poslaneckých podpisů je minimum, které zákon stanoví pro účast ve volbách.

"Beru to hodně vážně. Myslím si, že jsem člověk, který není v žádné bublině. Vidím na jiných kandidátech i jiných politických směrech, co je tam dobrého. V politických debatách vidím nenávist jednoho proti druhému. Já žádnou nenávist proti člověku s jiným politickým názorem nemám,“ řekl Hannig v pořadu Rozstřel. Přestože mu volební průzkumy dávají malou šanci, říká, že naděje umírá poslední. „Baví mě bojovat,“ doplnil.

Hannig se vyjádřil ke sporné otázce jmenování Andreje Babiše premiérem, přestože mu hrozí trestní. „Vůle lidu je mi zákonem. Když občané dali třikrát tolik hlasů hnutí ANO a Andreji Babišovi, tak proč ne. Občané o jeho stíhání věděli, a přesto mu dali hlasy,“ uvedl prezidentský kandidát.

Jmenoval by prý i vládu sestavenou z hnutí ANO, SPD a komunistů. „Teď mi vadí, že to není ani ryba ani rak. Pokud by to byla menšinová vláda, tak bych vyžadoval, aby měla důvěru,“ řekl.

„Budou Vánoce a já bych přál všem, aby o Vánocích prožili klid v duši a lásku. Aby všechny nevraživosti zahodili a snažili se vcítit do myšlení druhých a nebylo to jenom samé Já. Lidskost by se měla vráti do demokracie a Česká republika by měla být klidný srdcem Evropy,“ vzkázal lidem.

Hannig se vyjádřil také k některým zahraničněpolitickým otázkám. Případné zavedení společné měny v rámci Evropské unie odmítá. Kvůli lisabonské smlouvě by pak byl pro vypsání referenda o setrvání v EU.

Na sto procent by byl pro zrušení sankcí proti Rusku. Byl by pro přijetí dalajlámy, i když připustil, že by to nemuselo být přímo na Pražském hradě. „Nechtěl bych, aby dlouholeté ekonomické zájmy podnikatelů byly zničeny jednou návštěvou. Takže všechno podle zdravého rozumu. Všechny věci se dají udělat. Rozhodně to není Haškovská tradice, je to zdravý rozum,“ vysvětlil.

„Jsem zásadně pro svobodu slova, jsem demokrat,“ prohlásil Hannig.

Na dotaz, kteří poslanci jeho přihlášku podepsali, Hannig odpovědět nechtěl. „Nebudu uvádět žádná jména. Jenom řeknu, že jsou z několika politických subjektů,“ řekl šéf strany Rozumní, která ve volbách získala pouze 0,72 procenta hlasů.

Petr Hannig (71 absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v oboru umělecký kovář a poté Konzervatoř, studia ukončil na HAMU v oboru skladba. Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu a objevil řadu zpěváků - Jakuba Smolíka, Petru Černockou, a především Lucii Bílou. Jako hudební skladatel složil stovky písní, z kterých se staly známé hity. Je vdovec, z manželství má syna Jana.

O vstup do politiky se pokoušel několikrát. Založil Stranu zdravého rozumu, která dnes působí pod názvem Rozumní, a od roku 2002 neúspěšně kandidoval ve volbách do Sněmovny či Senátu. Loni při kandidatuře do Senátu v Praze 11 získal 2,3 procenta hlasů, jeho strana v letošních sněmovních volbách získala 0,72 procenta hlasů. Před pěti lety Hannig na prezidenta nekandidoval.


Výsledky pro vaši obec

Video