Za výhrůžky pistolí kvůli akciím Puppu uložil soud Makedonci podmínku

  • 8
Makedonský podnikatel Baškim Kjazimi, známý také pod přezdívkou Bojan, dostal zatím nepravomocně u Obvodního soudu pro Prahu 1 dvouletou podmínku za vydírání. Kvůli sporu o akcie Grandhotelu Pupp měl na drobného akcionáře v pražské restauraci vytáhnout zbraň. Kjazimi, který je považován za jednoho z šéfů podsvětí, se na místě odvolal.

Podle obžaloby se Kjazimi v roce 2015 sešel s poškozeným Petrem Cvrkem v pražském podniku Kogo kvůli zájmu o akcie karlovarského Puppu. Jelikož se zájmy obou mužů zásadně lišily, přistoupil podnikatel s kořeny na Balkánu k tvrdšímu „přesvědčování“.

Cvrk vypověděl, že se mu Kjazimi zmínil, že má informace o jeho ženě a dětech. Napjatá situace vyvrcholila tím, že Makedonec vytáhl zbraň a krátce s ní namířil Cvrkovi do obličeje. Na dalším setkání, kde Cvrk řekl, že by svých pět akcií prodal za více než sto milionů, pak údajně zazněly další výhrůžky. „Za těch sto milionů by do mě nasypal zásobník z pistole a předtím by mě pověsil za koule na lustr,“ popsal reakci Kjazimiho Cvrk soudu při květnovém stání.

Kjazimi ale takový průběh schůzek popřel. Vysvětlil, že měl pouze zájem o nákup pěti akcií, které držel Cvrk, avšak na transakci se nedomluvili.  Vyhrožování zbraní si podle něj Cvrk vymyslel až později. „V životě jsem na nikoho nevytáhl zbraň, je to vymyšlený případ,“ bránil se obžalovaný Kjazimi. Jeho advokát uvedl, že Cvrka k takové výpovědi mohla navést policie.

Soud si ve čtvrtek jako svědka předvolal i brněnského podnikatele Albina Arifoviče. U tohoto údajného bývalého informátora Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu totiž Generální inspekce bezpečnostních sborů při domovní prohlídce objevila informace o Cvrkovi. Z výslechu ale nic nebylo. Arifovič odmítl vypovídat, protože je sám vyšetřován i v souvislosti s dokumenty o Cvrkovi a výpovědí by si mohl uškodit.

Arifovič odmítá vypovídat:

Podle soudu za roztržkou stálo počínání Cvrka vůči společnosti Grandhotel Pupp. Spekulant Cvrk, sám několikrát trestaný za majetkovou trestnou činnost, jako drobný akcionář útočil na společnost. Firma uvedla, že jeho nákup malého množství akcií považovala za účelový a jeho následné konání za takzvaný racketeering. Grandhotel Pupp vyzýval, aby od něj koupil akcie za pět milionů eur, a on s napadáním skončí.

Státní zástupkyně Zdeňka Galková se i na základě odposlechů domnívá, že záležitost s Cvrkem měl vyřešit právě Kjazimi. Jenže tasení zbraně či výhrůžky v restauraci nepotvrdili žádní svědci. Přesto se Obvodní soud pro Prahu 1 plně ztotožnil s verzí obžaloby.

Soud uložil výchovný trest. Kjazimi se okamžitě odvolal

Předsedkyně senátu Vlasta Langhammerová sice uznala, že případ stojí zejména na výpovědi Cvrka, jehož důvěryhodnost obhajoba zpochybňovala, ale vše podle ní ukazuje, že k vydírání opravdu došlo. „Soud neměl pochyb o tom, že se to jednání skutkově stalo, jak je popsáno v obžalobě a naplnilo jednoznačně znaky trestného činu vydírání,“ řekla Langhammerová.

Pistole v obličeji a výhrůžky likvidací. Soud řeší spor o akcie Puppu

Podle soudkyně pro to hovoří například zachycené hovory a SMS zprávy mezi Kjazimim a dalšími lidmi. O incidentu navíc Cvrk informoval předsedu představenstva společnosti Grandhotel Pupp po několika dnech, kdy ještě s policií nespolupracoval.

Langhammerová vyměřila Makedonci dvouletou podmínku. Podle soudkyně si má během zkušební lhůty uvědomit, že „nelze ani vůči osobám, které dle jeho názoru nepostupují eticky a v pořádku, uplatňovat metody v podobě vyhrožování, vydírání, že tímto způsobem se nelze chovat“.

Kjazimi byl v minulosti trestán za násilnou činnost, avšak vzhledem k době, která od toho uběhla, k tomu soud nepřihlížel a dal mu nejnižší možný trest. „Pan obžalovaný má zjevně s podobnou trestnou činností z minulosti určité zkušenosti. Nicméně v daném případě, tedy dle názoru soudu, se takového jednání dopustil,“ dodala soudkyně s tím, že „při respektování zákonů takto na území České republiky postupovat nelze“.

Už nyní je jasné, že případ bude řešit i odvolací instance, protože Kjazimi s trestem nesouhlasí a na místě se odvolal.

Jak popsali účastníci schůzky spor o akcie:

16. května 2017

,

Video