Zhruba třicet lidí protestovalo odpoledne v Lipníku nad Bečvou při setkání...

Zhruba třicet lidí protestovalo odpoledne v Lipníku nad Bečvou při setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. (8. listopadu 2017) | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Ombudsmanka prověří policejní zásah na protestu proti Zemanovi v Lipníku

  • 61
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dostala podnět k prověření postupu policie na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Vyřízení může trvat několik týdnů. Policie v první polovině listopadu zakročila proti muži, který z domu na náměstí pouštěl píseň Modlitba pro Martu.

Podle policie byl zákrok oprávněný a v souladu s předpisy. Organizátoři protestu s tím nesouhlasí. Podali proto k ombudsmance stížnost.

Šabatová bude chtít podrobněji vědět, co se stalo. „Takže budeme muset vyzvat různé aktéry, včetně policie, aby nám podali vysvětlení, co se vlastně odehrálo,“ uvedla.

Protest v Lipníku n. Bečvou

Incident na náměstí v Lipníku nad Bečvou se stal 8. listopadu. Několik desítek lidí vyjadřovalo nevoli vůči prezidentovi červenými kartami nad hlavou a zvukař Jaroslav Hensl pouštěl z okna v prvním patře domu symbolickou píseň Marty Kubišové. Policisté jej donutili hudbu vypnout a odvedli ho na policejní služebnu (o incidentu zde).

Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků (jejich vyjádření čtěte zde). Podle policejního prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy (argumenty policie zde).

Nechci platit pokutu za něco, co jsem neudělal, brání se zvukař

Policie už dříve uvedla, že se Hensl hlasitým pouštěním písně dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Hensl však případnou pokutu od přestupkové komise platit nehodlá.

„Pokud bych dostal pokutu za to, že jsem rušil nebo zabraňoval shromáždění, budu se proti tomu bránit. Nechci platit pokutu za něco, co jsem neudělal. Ten způsob vyjádření byl mírumilovný a poměrně klidný, nemyslím, že bych nějak mítink narušoval,“ řekl Hensl.

Dodal, že zaplacením pokuty by svou vinu přiznal. Bránit se pak hodlá odvoláním či jinou právní cestou.

Podnětů na policii řeší úřad Šabatové ročně desítky. Některé uzavře jako nedůvodné, u některých sezná pochybení policie a poté policii nejčastěji vyzývá, aby chybu uznala a omluvila se. To se ale někdy nestane a Šabatová udělí policii sankci zveřejněním.

Naposledy takto v polovině listopadu zveřejnila případ, kdy policie pokutovala dvaasedmdesátiletou ženu, která spadla z kola a zranila se. Policista jí šel dát blokovou pokutu do nemocnice. Podle Šabatové byl ale postup policie nezákonný, nemravný a nedůstojný. Policie pochybení odmítla (o případu pokutované cyklistky zde).

8. listopadu 2017