VIDEO: Jak správně zazimovat automatickou závlahu trávníku. Krok za krokem

  • 3
Začínají se objevovat první mrazíky, takže je poslední možnost zazimovat automatickou závlahu. Kdo se nechá překvapit výraznějšími mrazy, dočká se toho, že systém popraská a výrazná investice přijde vniveč.

„Systém závlahy je plný vody, a kdyby v zimě zamrzl, mohly by popraskat minimálně postřikovače, jejich výměna je nákladná a instalace zabere dost času,“ varuje Tomáš Šena, specialista na údržbu trávníků.

Doporučuje ještě před zazimováním vyzkoušet, zda všechny postřikovače správně fungují, abychom byli připraveni na to, že se bude muset pak na jaře provést nějaká oprava. Pak uzavře hlavní přívod vody do zavlažování.

Ideální je, když máte na hlavním přívodu ještě vedlejší kohout, na který lze připojit hadici od kompresoru. Ten pak vytlačí vodu ze závlahy. 

Tento jednoduchý princip je ideální pro závlahu z vodovodního řadu a s jedním okruhem. Často se však závlahový systém pohání čerpadlem a počítač zavlažování dělí do několika větví podle druhu rostlin, které má zavlažovat.

Šena doporučuje nejprve vypnout čerpadlo, pak na automatu nastavit pro jednu větev například dvě minuty postřikování. Pod tlakem kompresoru ze začátku voda ještě stříká, ale pak už se téměř všechna voda dostane z potrubí. Takhle to proveďte u všech větví a pak postupně znovu (a klidně i několikrát) zopakujte, aby se zaručilo, že se všech trubek voda skutečně dostane a přes zimu nezmrzne. Pak už jen stačí odmontovat čerpadlo a zazimování je hotové.

Určitě se vzhledem k finanční náročnosti podobných zavlažovacích zařízení vyplatí nechat si tyto práce udělat odbornou firmou, ale vzhledem k pokročilé roční době je velmi pravděpodobné, že nebude lehké získat volný termín. Kdo tak ještě neučinil, měl by zavlažování zazimovat alespoň svépomocí.