Vyhazov z Chinaski byl šok, ztratil jsem kamarády i práci, zaznělo Za scénou

  • 235
Frontman kapely Chinaski Michal Malátný a František Táborský se rozhodli pokračovat v koncertování s novými hráči. „Způsob sdělení byl nefér. Změny jsem cítil rok a půl. Michal se ke mně začal chovat jinak než dříve,“ řekl v pořadu Za scénou baskytarista Ondřej Škoch.

O rozhodnutí Malátného a Táborského se zbytek skupiny dozvěděl nejprve z třetí strany. Oficiálně informaci obdrželi až poté, co saxofonista Štěpán Škoch vyvolal setkání celé kapely. 

„Tam nám bylo řečeno, že pokud jsme se dozvěděli zvenčí, že končíme, tak je to pravda,“ vzpomíná baskytarista. „V jednu chvíli jsem přišel o největšího kamaráda, rodinu a ještě zaměstnání,“ popisuje situaci jeho bratr Štěpán.

„Michal veřejně říká, že jsme nepsali písničky, ale my jsme je psali, jenom je kluci vždycky vyhodili,“ kontruje Ondřej Škoch argumentu Malátného, proč je třeba obměnit složení kapely. Na poslední desce Není nám do pláče se autorsky podílel pouze na skladbě Propan s Butanem. 

Uvádí také, že on sám stojí za hitem Možná, jeho bratr Štěpán za úspěšným Vedoucím a další vyhozený člen kapely Petr Kužvart zase za songem Hlavolam. „Není to tedy tak, že bychom hity nepsali,“ vysvětluje.

iDNES.cz zval do studia i Michala Malátného. Podle vyjádření vydavatelství Brainzone, které Chinaski zastupuje, se však situaci rozhodl dále nekomentovat.

Chtějí už jen hity

 „Poslední deska se mi líbí, ale jsou to vydesignované písničky jedna za druhou. Fanoušci oceňovali, když tam byly i trochu jiné skladby, protože o to více pak vyzněly hity,“ myslí si. Nesporný skladatelský talent dvojici František Táborský a Michal Malátný však neupírá.

 „František je jeden z mála lidí v této republice, který umí napsat melodii. Michal zase ví jak na texty, které chytnou za srdce, a tak to zůstane,“ popisuje. V poslední době však měl pocit, že se z Chinaski stal „sólový projekt Michala a Franty“, říká.

Za scénou

Logo pořadu Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv a kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury. Moderátorkou pořadu je Monika Zavřelová.

 Ačkoliv oba Škochové zmiňují nespokojenost a nezájem, který v kapele v poslední době zažívali, o odchodu nikdy neuvažovali. „Odehráli jsme nejlepší turné v historii kapely. V poslední době jsme koncertně vyrostli jako nikdy,“ popisuje Ondřej.

 Rozhodnutí oznámit fanouškům změnu sestavy hned po úspěšném koncertu v O2 aréně, označují za nešťastné, avšak účelné. „Původní záměr vydavatelství byl oznámit to v lednu a zamést celou věc pod koberec,“ tvrdí Štěpán Škoch.

 „Bylo v našem zájmu, aby ta zpráva vyšla. My jsme se s fanoušky chtěli rozloučit. Potěšila nás jejich podpora,“ děkuje Ondřej Škoch. Vděční jsou hráči také za bronzového slavíka, kterého o víkendu obdrželi. Na vyhlašování se však nedostavili.

 „Poslední dobou jsme ten pořad navštěvovali čím dál méně rádi. Vážíme si hlasů, které vždy dostaneme, protože jsou za tím konkrétní lidé, ale obecně jde ten pořad dolů,“ říkají.

 Kapelu Chinaski v aktuálním složení čeká ještě poslední koncert 18. prosince v brněnském SONO Music Clubu. Nové složení kapely by mělo být známo nejpozději na začátku ledna 2018.

 „Nechci na někoho házet hnůj nebo nás úplně odstřihnout. Mám je rád a budou to hezké vzpomínky,“ uzavírá celou kauzu Štěpán Škoch.