Chris Kunitz (vlevo) a Braydon Coburn gratulují Andrejovi Šustrovi ke vstřelené...

Chris Kunitz (vlevo) a Braydon Coburn gratulují Andrejovi Šustrovi ke vstřelené brance. | foto: Reuters

Šustr si dal k narozeninám první gól sezony, Jaškin a Sobotka bodovali

• 13
Hokejisté Bostonu dokázali na domácím ledě porazit průběžného lídra soutěže Tampu Bay těsným výsledkem 3:2. Jednou přihrávkou se na tom podílel David Pastrňák, David Krejčí chyběl kvůli zranění. Za hosty v den svých 27. narozenin oslavil první branku sezony obránce Andrej Šustr. V dalším zápase St. Louis, za které si po asistenci připsali Dmitrij Jaškin a Vladimír Sobotka, podlehlo 2:3 Anaheimu.

Obránce Andrej Šustr zatím neprožívá ideální sezonu. Ve svém pátém ročníku v NHL z týmového hlediska sice jeho Tampa Bay průběžně vévodí Východní konferenci a přetahuje se s St. Louis o vedení v celé NHL, z individuálního pohledu se však po nástupu talentovaných mladíků (Koekkoeka a Sergačeva) často dostává na hranu sestavy mezi nehrající náhradníky.

Když už dostane příležitost, časem na ledě se řadí mezi nejméně využívané hráče Lightning. Jeden z pouhých šesti českých zadáků, který v letošní sezoně dostal příležitost nastoupit v NHL, tak má zatím jen chudou bilanci jednoho gólu z 12 startů. A na daný gól navíc čekal až do zmiňovaného 12. startu, když ve středu v den svých 27. narozenin skóroval na ledě Bostonu.

V 31. minutě Šustr (12:35, 1+0, +/-: 0, 1 střela) vykřesal pro ztrácející Tampu jiskru naděje, když za záda Tuukky Raska prošla jeho schovaná střela od modré čáry. Bruins si v úvodu duelu vypracovali třígólové vedení, na kterém se jednou přihrávkou podílel i David Pastrňák (19:03, 0+1, +1, 3 střely). Druhý Čech v útoku domácích, David Krejčí, se po nedávném návratu z marodky opět dostal mimo sestavu kvůli blíže nespecifikovaným potížím v horní části těla.

Lightning, za které nastoupil i útočník Ondřej Palát (18:13, +/-: 0, 2 střely), po snížení Šustra dokázali ještě jednou skórovat. Ve třetí třetině využil přesilovku s 37. zápisy dlouhodobý lídr produktivity soutěže Steven Stamkos. Asistenci si připsal druhý muž v pořadí, s 36. zápisy Nikita Kučerov. Na vyrovnání již ale favorizovaní hosté nedosáhli.

10. Frolík (Calgary) 24/10 (4+6)

Po čtyřech porážkách v řadě získali zraněními sužovaní (nastupují dlouhodobě bez kapitána Ryana Getzlafa, zkušeného Ryana Keslera či českého dravce Ondřeje Kašeho) hokejisté Anaheimu cenný skalp, když těsným skóre 3:2 uspěli v domácím prostředí lídra Západní konference - St. Louis.

Ducks dokázali odskočit do třígólového trháku poté, co v první třetině skóroval Antoine Vermette a na startu druhého dějství v přesilovkách navyšovali Kevin Roy a podruhé slavící Vermette.

Blues umazali nulu na svém kontě až v závěrečné dvacetiminutovce, kdy Johna Gibsona překonal ve dvou případech Kyle Brodziak. V 57. minutě mu asistoval Dmitrij Jaškin (9:53, 0+1, +1) a v 59. minutě pro změnu Vladimír Sobotka (19:45, 0+1, +1, 5 střel). Na klíčovou třetí branku už ale domácím nezbyl čas.

S uzdraveným Carey Pricem, jenž nedávno vynechal deset navazujících utkání, slavili zvedající se hokejisté Montrealu už třetí výhru v řadě. Slavný kanadský klub postupně porazil 3:0 Buffalu (Price měl 36 zákroků), 3:1 Columbus (37 zákroků) a ve středu i 2:1 Ottawu (27 zákroků).

V posledně jmenovaném kanadském derby sice hvězdný gólman, jemuž stejně jako celému týmu nevyšel vstup do sezony, inkasoval při hře v oslabení už v 5. minutě, další gól ale Senators nepovolil. Ve druhé třetině pak Jonathan Drouin, skórující z trestného střílení, a Phillip Danault otočili vývoj na stranu Canadiens. Čtvrtý start za sebou si připsal z farmy nedávno povolaný nováček v obraně vítězů Jakub Jeřábek (14:14, +/-: 0, 1 střela). V útoku nechyběla stálice Tomáš Plekanec (19:05, +/-: 0, 3 střely).

V dresu Senators se trápí kapitán a nejvýraznější osobnost, ofenzivní bek Erik Karlsson, jenž nebodoval pro něj nezvykle už v sedmém startu za sebou. Z devíti zápasů v novém dresu po příchodu z Colorada vyprodukoval jen jeden gól nový první centr týmu Matt Duchene, jehož počínání lze zatím označit za velké zklamání. Ottawa navíc s Duchenem sedmkrát z daných devíti startů prohrála.

Colorado Avalanche - Winnipeg Jets 3:2P (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 13:23 Kerfoot (Compher, MacKinnon), 51:57 Zadorov (Comeau, G. Bourque), 60:59 MacKinnon (Kerfoot, Barrie) - 08:43 Morrissey (Scheifele, B. Tanev), 44:08 Little (Ehlers, Byfuglien). Rozhodčí: Hebert, Watson – Gawryletz, Brisebois. Diváci: 13 017.

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – Girard, E. Johnson, Zadorov, Barberio, A. Lindholm, Barrie – Andrighetto, MacKinnon, Rantanen – Jost, Kerfoot, Compher – Nieto, Söderberg, Comeau – G. Bourque, Toninato, Jakupov.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Morrissey, Trouba, Chiarot, Byfuglien, D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele, Wheeler – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, B. Tanev – Perreault, Hendricks, Armia.

St. Louis Blues - Anaheim Ducks 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Branky: 56:12 Brodziak (Jaškin, Edmundson), 59:44 Brodziak (Sobotka, Parayko) - 04:16 Vermette (Roy, Beauchemin), 20:33 Roy (Silfverberg, Fowler), 23:01 Vermette (Wagner, Bieksa). Rozhodčí: O ́Halloran, Dwyer – Murray, Murchison. Diváci: 16 760.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Pietrangelo (C), Bouwmeester, Parayko, Edmundson, Bortuzzo, Dunn – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Steen (A), Stastny, Sobotka – Blais, Berglund, Jaškin – Brodziak, Upshall, Thorburn.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Manson, H. Lindholm, Vatanen, Fowler (A), Bieksa, Beauchemin, Holzer (A) – Perry, D. Grant, N. Ritchie – Silfverberg, Wagner (A), Cogliano – Roy, Vermette, L. Shaw – Kossila, Liambas.

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 22:56 Drouin, 25:14 Danault (A. Shaw, Pacioretty) - 04:36 Mark Stone. Rozhodčí: Rehman, O'Rourke – Cormier, Barton. Diváci: 21 302.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Alzner, Petry, Morrow, Jo. Benn, Schlemko, Jeřábek – Galchenyuk, Drouin, Byron – Pacioretty (C), Danault, A. Shaw – Hudon, Plekanec (A), Gallagher (A) – Deslauriers, J. de La Rose, Froese.

Ottawa Senators Condon (C. Anderson) – Oduya, E. Karlsson (C), Phaneuf (A), Ceci, Claesson, Harpur – Hoffman, Duchene, Mark Stone – Z. Smith (A), Brassard, B. Ryan – Dzingel, Pageau, Pyatt – Burrows, N. Thompson, Dumont.

Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 07:27 McAvoy (Pastrňák, Marchand), 17:13 Riley Nash (Heinen, Marchand), 25:59 Krug (Spooner, McAvoy) - 30:53 Šustr (Coburn, Kunitz), 42:10 Stamkos (Kučerov, Sergačjov). Rozhodčí: Pochmara, Kozari – MacPherson, Daisy. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, K. Miller, Grzelcyk – Marchand, Bergeron (A), Pastrňák – Heinen, Backes (A), Riley Nash – Vatrano, Spooner, Acciari – Kuraly, Schaller, Postma.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Hedman, Šustr, Sergačjov, Strålman, Coburn, Girardi – Naměstnikov, Stamkos (C), Kučerov – Palát (A), Point, Gourde – Killorn, T. Johnson, J.T. Brown – Kunitz, Paquette, Callahan (A).