Mirek Topolánek | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud dostal žalobu na kandidaturu Topolánka, Hilšera či Kulhánka

  • 227
Nejvyšší správní soud dostal žalobu na kandidaturu uchazečů o Hrad Mirka Topolánka, Vratislava Kulhánka, Marka Hilšera, Jiřího Hynka a Petra Hanniga. Serveru iDNES.cz to řekl předseda soudu Josef Baxa. Žalobu podal kvůli zamítnutí své kandidatury ministerstvem vnitra i Josef Toman.

„Evidujeme žalobu Terezie Holovské proti registraci kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Lhůta ještě běží do 16 hodin, pak vydáme tiskovou zprávu,“ potvrdil Josef Baxa  před 15:30 pro iDNES.cz informaci webu HlídacíPes.

Bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská se podle Nejvyššího správního soudu domáhá zrušení jejich registrace kvůli tomu, že někteří poslanci či senátoři v prezidentské volbě podpořili více uchazečů, což je podle některých ústavních právníků nepřípustné.

Senát Nejvyššího správního soudu se již ve středu odpoledne sešel, aby obdržené návrhy projednal. Nyní obešle účastníky řízení a vyžádá si spisy od ministerstva vnitra. Rozhodnutí by mělo padnout do 14. prosince.

Holovská: Člověče, nezlob se má také pravidla

Holovská iDNES.cz sdělila, že u Nejvyššího správního soudu se domáhá ochrany. „Rozhodla jsem se domáhat ochrany ve jménu všech obyčejných občanů naší země,“ vysvětlila. Poznamenala, že tím chce vyvolat diskusi o „nezodpovědnosti a nedokonalosti volebního zákona pro volbu prezidenta“.

Například jí vadí, že sběr podpisů pro prezidentské volby probíhal v době, kdy poslancům zvoleným v roce 2013 končil mandát. Nově zvolení členové dolní komory se pak mohli podepsat ještě předtím, než složili poslanecký slib. Také se jí dotkly nesrovnalosti, kdy původně se tvrdilo, že jeden zákonodárce se mohl podepsat pouze jednomu prezidentskému kandidátovi, což se později podle výkladu ministerstva vnitra změnilo.

Text žaloby pro ni zpracoval právník Jan Kalvoda, který ji na základě plné moci zastupuje. Uvedla však, že proti výše zmíněným kandidátům nic nemá a dokonce by ji prý i mrzelo, kdyby se nakonec prezidentských voleb nezúčastnili. „Člověče, nezlob se má svoje pravidla hry, tak proč by nemohla mít pravidla hry volba prezidenta?,“ podotkla Holovská.

Kromě zmíněné pětice získal podpisy zákonodárců ještě Pavel Fischer. Zbývající tři ministerstvem vnitra uznaní kandidáti - Jiří Drahoš, Michal Horáček a Miloš Zeman - odevzdali více než 50 tisíc podpisů občanů.

„Pan náměstek má svůj názor, ale není soudem“

Nejvyšší správní soud v avizované tiskové zprávě doplnil, že žalobu podal i Toman. Ten původně tvrdil, že jde do prezidentské volby se 75 tisíci podpisů občanů, resort ale tvrdil, že od něj dostal pouze jedenáct podpisů.

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna dříve uvedl, že žalobu může podat jen ten, kdo nebyl k volbám připuštěn, a pouze proti tomuto rozhodnutí. „Nemůžete podat správní žalobu ve věci někoho jiného. Kandidát se může bránit proti tomu, že nebyl zaregistrován, ale nelze podat žalobu na to, že byl zaregistrován někdo jiný,“ uvedl.

„Pan náměstek má jistě svůj názor, ale není soudem,“ reagoval na Mlsnovo tvrzení Baxa. Sám nechtěl komentovat, jestli žaloba je přípustná, nebo není.

Ministerstvo vnitra 24. listopadu oznámilo, že do prezidentských voleb připustí devět kandidátů, jedenáct uchazečů, včetně Holovské a Tomana, z boje o Hrad vyřadilo. Vnitro vyřadilo i Petra Bláhu, Daniela Felkela, Oldřicha Fialu, Romana Hladíka, Libora Hrančíka, Davida Chadimu, Annu Kašnou, Martina Ludačku a Karla Světničku. 


Výsledky pro vaši obec

Nejlepší videa na Revue