V Hradci sestavují nové varhany, nejdelší píšťala má přes pět metrů

  • 1
Píšťalové varhany v sále Filharmonie Hradec Králové budou hotové do konce roku. Tři a půl tisíce píšťal se rozezní už v prosinci. Cesta k mistrovskému nástroji trvala dvanáct let. Přes zimu si odborníci pohrají s jeho zvukovou stránkou.

Do varhanních skříní po stranách koncertního sálu Filharmonie Hradec Králové koncem listopadu instalují jednotlivé části nástroje. Půjde-li vše podle plánu, první varhanní koncert se uskuteční v březnu.

Dispozici nových píšťalových varhan navrhl diecézní organolog Václav Uhlíř. „Jejich podobu ovlivňuje akustika a možnosti sálu. Hradecký nástroj má dělenou varhanní skříň, která je umístěna po obou stranách jevištních portálů. V sále tak bude možné pořádat i samostatné varhanní recitály, které jsou velmi žádané,“ řekl Uhlíř.

V krajském městě je nyní možné takovéto koncerty pořádat pouze v chrámech. „Nové hradecké varhany budou mít 54 rejstříků a 3 481 píšťal, z nichž největší měří 5,6 metru, nejmenší pouhé dva centimetry,“ popsal Uhlíř.

Většina nástroje vznikla ve varhanářské dílně Roberta Ponči. „Varhany jsme nejdříve vyrobili u nás v Krnově, začali jsme loni v prosinci. Nástroj svým pojetím oddělených skříní není zcela běžný, rozhodně však patří mezi naše nejvýznamnější zakázky,“ uznal.

Nástroj je hotový asi z 90 procent

Technici instalují varhany v sále Filharmonie od července. „Vzduchové ventilátory jsou už na místě, tento týden osazujeme píšťaly. Hotový je už i hrací stůl s manuály, pedály a ovládáním rejstříků,“ vyjmenoval Ponča.

V prosinci varhany poprvé vyzkouší, pak je předají městu. Přes zimu je budou intonačně a akusticky ladit. Podle varhanáře je nástroj hotový z 90 procent.

„Některé rejstříky bude třeba zeslabit, jiné zesílit, aby se v tomto sále k sobě hodily a navazovaly na sebe. Pro nás je výjimečné, že se podobný nástroj u nás už dlouho nikde nestavěl. Je poměrně velký a můžeme si pěkně pohrát s jeho zvukovou stránkou,“ řekl Ponča.

Na varhanách se průběžně podílí od píšťalářů, stolařů, truhlářů či zámečníků až tři desítky lidí. „Když děláme v sále montáže, přizpůsobujeme se programu. Někdy pracujeme dva dny v kuse ve velkém počtu, jindy se tu takhle roztahovat nemůžeme,“ usmál se varhanář.

Varhany za 14,5 milionu korun

Náklady na výrobu a instalaci jsou zhruba 14,5 milionu korun. Největším dárcem je Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, kterému se podařilo nashromáždit více než pět milionů. Jeho patronkou je světoznámá pěvkyně Soňa Červená, která je zároveň významnou dárkyní a propagátorkou varhan. Dalších 4,1 milionu korun jde z rozpočtu města. Dotaci ve výši čtyř milionů korun poskytlo také ministerstvo kultury, jeden a půl milionu věnoval Královéhradecký kraj.

Březnový křest varhan, jejichž vleklé pořízení se už zdálo prokleté a trvá dvanáct let, bude milníkem sezony i novodobé historie Filharmonie Hradec Králové. „Rozšíří naše repertoárové možnosti a zhodnotí vybavenost sálu pro mnoho dalších generací návštěvníků,“ řekl ředitel hradecké Filharmonie Václav Derner.

Sezona 2017/2018 je pro královéhradeckou Filharmonii jubilejní čtyřicátá. Nástroj začal už v roce 2006 vyrábět varhanář Vladimír Grygar. Toho však Vrchní soud poslal po vleklém sporu na čtyři roky do vězení za dotační podvod a daňové delikty.