Prodejna Levné potraviny v Nuselské ulici v Praze 4.

Prodejna Levné potraviny v Nuselské ulici v Praze 4. | foto: Profimedia.cz

Laciné potraviny. Lidé kvůli ceně rádi přimhouří oči nad datem spotřeby

  • 244
Co je prošlé, to je levné. A na levné zboží slyší nejeden zákazník. Na českém trhu je stále snazší narazit na obchody, které prodávají zboží buď těsně před datem spotřeby či po datu minimální trvanlivosti. Potraviny jsou jen za zlomek ceny. A ušetří i výrobci či dodavatelé, kteří se specializovanými prodejnami spolupracují.

Čtyři balení žvýkaček Orbit dohromady za 19 korun, kapsle Dolce Gusto do kávovaru o stovku levnější, než je běžná maloobchodní cena. Co mají tyto věci společné? Od data jejich minimální spotřeby uplynul už nějaký čas. Přesto se však prodávají. 

„Inspektoři běžně při své kontrolní praxi pracují s tím, že existují provozovny nebo řetězce, které se zaměřují na prodeje potravin s prošlým datem minimální trvanlivosti. Není to nelegální, ale samozřejmě za striktního dodržení podmínek,“ uvádí tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Datum spotřeby versus datum minimální trvanlivosti

Na obalech potravin se český zákazník může setkat se dvěma způsoby značení trvanlivosti. Prvním je datum spotřeby (často „spotřebujte do“), kterým se označuje především zboží s krátkou dobou trvanlivosti, například masné a mléčné výrobky. Takové potraviny se po uplynulé době uvedené na obalu nesmí na obchodních pultech objevit. 

Jiné je to však se zbožím označeným datem minimální trvanlivosti (DMT), což jsou typicky potraviny dlouhé doby úschovy. Jde například o oříšky, brambůrky nebo sladkosti. „Můžou být nabízeny, ale pouze za definovaných podmínek. Jednak musí být oddělené od ostatního zboží, jednak musejí mít jasné označení, z něhož je zřejmé, že jde o potraviny s prošlým DMT,“ vysvětluje Kopřiva. Takové zboží obchody nabízejí za výrazně nižší ceny. „Čím více výrobků od jednoho druhu máme a čím kratší je spotřební lhůta, tím nižší je cena,“ píše na svém webu řetězec Vyplatíse.

Společnost svůj koncept na potravinách s prošlým DMT či s blížícím se datem spotřeby částečně postavila. Meziročně obrat firmy Gridexel plus, pod kterou obchody Vyplatíse spadají, dvojnásobně vzrostl. Momentálně je možné v České republice narazit na čtyři prodejny Vyplatíse. Zhruba před měsícem otevřeli jeden ze svých obchodů i v Poděbradech. 

Kromě potravin nakoupí lidé v prodejnách i drogistické zboží za výhodné ceny. Redakci iDNES.cz však majitel Vyplatíse odmítl odpovědět na otázky se zdůvodněním, že na takové věci nemá čas. Na svých webových stránkách uvádí, že spolupracuje s většinou tuzemských a zahraničních výrobců, kterým pomáhá v prodeji nadlimitních zásob.

Některé prošlé potraviny se dostanou i do potravinové banky:

10. listopadu 2017

Prošlé už tři roky

Potraviny či drogistické výrobky s prošlým datem minimální trvanlivosti musí být označeny oranžovou cedulí upozorňující na stav zboží. Jak dlouho po uplynulém DMT může být potravina na obchodních pultech vystavená, však SZPI neuvádí. „Za bezpečnost odpovídá prodejce,“ říká Kopřiva, „proto je tam i ta podmínka, že na to spotřebitel musí být speciálně upozorněn. Sám si může zvážit, jestli mu přijde vhodné pořizovat si takovou potravinu či nikoliv.“

O prošlé potraviny je zájem. Prodejce otevřel další obchod

Obchody prodávající takový typ zboží potraviny pravidelně testují. „Sledujeme, zda se u výrobků s prošlou dobou minimální trvanlivosti nezměnila chuť, barva či celkový vzhled. Zboží může být prošlé i více než tři roky, musíme si být ale jistí, že je zdravotně vyhovující, abychom je mohli nabízet k prodeji,“ říká Hana Havriljaková, jednatelka společnosti Levné potraviny. 

Firma funguje na českém trhu od roku 2007 a momentálně vlastní 15 kamenných prodejen. Zboží vykupuje od dodavatelů z tuzemska i zahraničí. „Máme řadu stálých dodavatelů, s nimiž spolupracujeme, případně sami oslovujeme prodejny,“ vysvětluje Havriljaková. Od koho přesně výrobky s prošlým DMT nakupují, však neuvádí.

Pro smluvní partnery obchodníků je cesta prodeje zboží s prošlou dobou minimální trvanlivosti výhodná. „Je třeba si uvědomit, že potraviny nelze jen tak vyhodit do kontejneru. Odborná likvidace je poměrně drahá záležitost. Řada prodejců si dovede spočítat, že snížení ceny pod původní představu se ve srovnání s cenou případné likvidace stále vyplatí,“ říká Havriljaková.