Útočník Dallasu Radek Faksa slaví se spoluhráči svou trefu.

Útočník Dallasu Radek Faksa slaví se spoluhráči svou trefu. | foto: AP

Třikrát Faksa. Jak bleskovým hattrickem zmrazil město uprostřed pouště

• 0
6 minut a 46 sekund. Přesně tolik času potřeboval urostlý útočník Radek Faksa na to, aby poprvé v NHL vsítil tři góly. Rychlejší hattrick za Dallas nikdy nikdo nevstřelil. Počin českého hokejisty je o to výraznější, že obstaral všechny góly při výhře 3:0 nad Vegas. „Takhle by to mělo vypadat pořád,“ přál si Faksa.

Radek‘n‘roll. Stručným a zároveň trefným titulkem vystihli američtí novináři velkolepý večer třiadvacetiletého forvarda. Přitom předpoklady před utkáním nahrávaly spíše rozjetým Golden Knights. Doma válejí, zatímco Dallas i přes zlepšení formy stále paběrkoval na kluzištích soupeřů.

Nakonec to bylo jinak. Stars opanovali zápas ve druhé třetině, když nasázeli Vegas tři góly. A pod všemi byl podepsaný Radek Faksa.

„Mám z toho velkou radost, emoce se mnou cloumají,“ hýřil nadšením po utkání hrdina zápasu. Moc dobře věděl, s jakým blokem při venkovních duelech se jeho tým musel vyrovnávat. „V tom je ta výhra cenná. Triumf z arény soupeře jsme potřebovali.“

Podívejte se na sestřih utkání:

Optimismus dodal týmu obrat v předchozím mači s Calgary. Flames vedli 4:3, třemi trefami v poslední třetině ale tým z Texasu otočil. „Ten zápas nás nakopl, náladu z něj jsme si přenesli i do Vegas. Před zápasem jsme se cítili dobře. Chtěli jsme to zlomit.“

Krátce po polovině utkání propálil poprvé ranou z mezikruží gólmana Malcolma Subbana, který do té doby vystřihl pár povedených zákroků. Druhou branku vybojoval, když při snaze trefit pas Gemela Smithe zametl puk do branky soupeřovou hokejkou. Tuto trefu musel navíc posvětit brankový rozhodčí, jenž přezkoumával postavení Smithe v brankovišti.

Blesková partie o třech tazích

Tato prodleva možná dodala sílu hráčům Dallasu na další rychlý úder. Hned po vhazování se vydala tatáž lajna kupředu, kotouč cestoval po trajektorii Pitlick – Roussel - Faksa, načež Subban lovil Faksův „dárek“ ze sítě potřetí. Jen sedm vteřin po druhém zásahu...

„Tak rychlý sled mě zaskočil,“ uznal spokojeně opavský rodák, který má v tomto ročníku na kontě 12 bodů (8+4). Vyzdvihl spolupráci třetí řady, která byla nepřehlédnutelná. „Hrajeme tvrdě, chodíme do brány. Zároveň chceme poctivě napadat. Takový styl si chceme udržet, protože nás dostává do šancí.“

Utkání v Las Vegas je součástí dvouzápasového tripu, na němž hráče Dallasu doprovázejí i jejich otcové. Také to umocnilo Faksovu radost. „Zasvětili nás do hokeje, objížděli s námi v dětství zápasy. Zkrátka nám obětovali strašně moc. Tohle je skvělý způsob, jak jim to vrátit.“