Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika...

Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů (28. listopadu 2017) | foto: Reuters

Země popela přijde o část turistů. Bali se chystá na ekonomickou krizi

  • 6
Sopka chrlící mraky popela uvrhla do krize jednu z nejvyhlášenějších turistických destinací na světě. Indonéský ostrovní ráj Bali, na kterém se loni vystřídalo téměř 5 milionů zahraničních turistů, se snaží vypořádat s chaosem, který v posledních dnech rozpoutala doutnající sopka Agung.

Úředníci tvrdí, že ohroženou zónu kolem sopky musí kvůli popelu neprodleně opustit až 100 tisíc lidí. Výbuchy sopky dokonce vedly k uzavření mezinárodního letiště na Bali, kvůli čemuž na ostrově uvízlo více než 120 tisíc cestujících. Po třech dnech letiště provoz obnovilo (více v článku Letiště na Bali obnovilo provoz).

Činnost doutnající sopky poškozuje všechny podniky od mezinárodních leteckých společností až po pouliční prodejce. Turismus je na ostrově, který byl letos na TripAdviseru oceněn jako nejlepší turistické místo na světě, největším průmyslem, píše CNN

Letiště na Bali obnovilo provoz, na ostrově uvázlo na 120 tisíc turistů

Místní úřady odhadují, že kvůli třídennímu řádění sopky, zrušilo svou dovolenou na Bali již 15 tisíc turistů. Podle analytika společnosti Concord Consulting v Jakartě Keitha Lovearda kvůli tomu přichází místní ekonomika denně o 18 milionů dolarů (v přepočtu asi 385 milionů korun). Loveard očekává, že velkou ránou budou pro ekonomiku ostrova tradiční vánoční a novoroční svátky, protože turisté přehodnotí své cestovní plány. „Je velká šance, že se turisté rozhodnou jet jinam,“ citovala jeho varování CNN.

Letiště na Bali opět obnovilo provoz:

Cestovní ruch na Bali trpěl už v minulosti

Není to poprvé, kdy může něco podobného postihnout místní ekonomiku. K dramatickému poklesu příjmů místních obyvatel došlo po teroristických útocích v letech 2002 a 2005, po kterých výrazně klesl počet turistů. Leteckou dopravu na ostrov v minulých letech narušila i jiná sopečná činnost v oblasti.

Současná situace může zmařit plán Indonésanů, kteří usilují o to, aby se turismus do roku 2019 podílel na ekonomice 8 procenty. To znamená ročně přilákat do Indonésie 20 milionů turistů. „Agung by tyto ambice mohl zničit,“ říká Loveard.

Podle analytiků přijíždí na Bali více než 40 procent všech turistů, kteří do Indonésie přijíždějí.

Ostrovní stát se pokouší rozvíjet i alternativní turistické destinace mimo oblíbené Bali. Ale i ty by mohl podle Lovearda popel ze sopky Agung, případně další uzávěrky mezinárodního letiště na Bali zasáhnout. 

O zisky přicházejí i letecké společnosti

Problémy se sopkou Agung snižují zisky leteckých společností v celém regionu. Nejvíce na to doplácí indonéský vlajkový dopravce Garuda. Analytici z firmy Crucial Perspective odhadují, že až 30 procent letů Garudy míří na nebo z mezinárodního letiště na Bali. Každý den, kdy bylo letiště uzavřeno, přepravce přišel o asi 300 tisíc dolarů (v přepočtu asi 6,4 milionů korun). Akcie společnosti v úterý klesly o 1,8 procent. 

Dalšího z dopravců, nízkonákladovou leteckou společnost AirAsia, to stojí zhruba 250 tisíc dolarů (v přepočtu 5,3 milionů korun) za den. „Nejhorší situace nastane, pokud bude sopka Agung chrlit popel ještě několik měsíců. V důsledku toho by došlo k opakovanému uzavření letiště a byl by zrušen významný počet letů,“ sdělili CNN analytici společnosti Crucial Perspective.

Přesto sopka nemusí mít na indonéské hospodářství jako celek až tak velký vliv. Ekonomika ostrova Bali zastupuje pouze 1,5 procent hrubého domácího produktu celé Indonésie.