Papež v Barmě vyzýval k odpuštění. Mši navštívilo přes sto tisíc lidí

  • 116
Papež František ve středu při mši v Rangúnu vyzval, aby lidé na násilí nereagovali pomstou, nýbrž „odpuštěním a soucitem“, informovala agentura AP. Shromážděný dav podle místních úřadů čítal 150 tisíc lidí. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 660 tisíc katolíků.

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, jeptišky, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij (ta se s papežem sešla už v úterý).

„Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,“ řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími patnácti příbuznými. „Jsme opravdu šťastní. Máme radost, že za námi do Barmy přijel,“ dodává.

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

„Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí. Mají ranění patrná i zraku skrytá,“ řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali „odpuštěním a soucitem“, a ne pomstou. „Cesta pomsty není cestou Krista,“ dodal František.

Hlava katolického státu se má ve středz ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František ukončí návštěvu buddhistické Barmy mší pro mladé věřící a přesune se do muslimského Bangladéše.

Papež František se během návštěvy sešel s barmskou vůdkyní Su Ťi:

Hlavním tématem papežovy cesty do Asie se stala barmská uprchlická krize, během níž kvůli násilnostem na severozápadě země uteklo do Bangladéše přes 620 000 muslimských Rohingů. 

František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku. S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video