Na hradecké škole odhalili ceduli Cimrmanovi. Pravděpodobně tam neučil

  • 18
Jára Cimrman má od pondělí pamětní ceduli na Základní škole Úprkova v Hradci Králové. Odhalili ji tamní žáci za přítomnosti čtyř herců Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Deska připomíná fakt, že slavný český génius ve škole pravděpodobně nikdy nepůsobil.

Odhalení pamětní cedule se ujali dva žáci, kteří společně s učiteli provázeli celým odpolednem. Poslední slovo patřilo herci Miloni Čepelkovi, který citoval slova z Kosmické písně „To přece není ostuda, když píšu jako Neruda.“

Tělocvična základní školy praskala ve švech, na slavnostní odhalení dorazili děti, rodiče i babičky. Nápad dovézt Járu Cimrmana do Hradce Králové dostal ředitel školy Petr Lehký. 

„Nápad se zrodil na pedagogické konferenci v Brně, které jsme se s paní zástupkyní účastnili. V době jejího konání probíhala na Špilberku výstava Půlstoletí s Cimrmanem. Vzhledem k tomu, že oba dva Járu Cimrmana téměř ctíme, ani chvíli jsme neváhali, obětovali jsme část odborného programu konference a vydali na Špilberk. Výstava skýtala spoustu zajímavostí, ale jedna fotografie nás upoutala nejvíce. Stálo na ní: V tomto hostinci Jára Cimrman český génius pravděpodobně nikdy nepřenocoval. To nás zaujalo natolik, že se v našich hlavách zvolna začínala rodit myšlenka, že by nebylo špatné, mít podobnou ceduli i na naší škole,“ uvedl Lehký.

Zdeňka Svěráka považuje za jednoho z Cimrmanových duchovních otců, proto si dovolili mu napsat, zdali by s naším nápadem souhlasil.

„Přišel nám rukou psaný dopis, kde stálo, že proti pamětní desce nemůže být námitek, je výstižná. Jediný problém byl s účastí herců z Divadla Járy Cimrmana na jejím slavnostním odhalení,“ pokračoval ředitel.

Cílem bylo pochopit inteligentní humor i kouzlo českého jazyka

Cimrmanovský herec Miloň Čepelka přiznal, že největší problém bylo najít vhodné datum: „Do Hradce jsme dorazili, protože dneska tu ještě hrajeme v Klicperově divadle. U této příležitosti jsme dorazili i sem.“

Minulý rok oslavila škola 111 let od svého založení, letos chtěli kantoři něco pompézního, a tak uspořádali projektový den s názvem – Jára Cimrman. 

„Projektové dny na naší škole nejsou žádnou novinkou. Tímto způsobem jsme slavili například 17. listopad, obě světové války, založení Československé republiky i Velký pátek. Státní svátky a slavná jména byla vyčerpána, tedy nezbýval nikdo jiný než samotný český génius Jára Cimrman,“ popsal Lehký. 

Žáci byli celé dopoledne Cimrmanovi na stopě. Dozvídali se o něm nové informace, čekaly je různé aktivity. Cílem bylo dozvědět se o Cimrmanovi co nejvíce, pobavit se, pochopit inteligentní humor a kouzlo českého jazyka, kterým Cimrmanovi tvůrci oplývají.

Herci z divadla Járy Cimrmana hýřili po příjezdu do školy stále velkým optimismem. „Podle toho, jak se koukáme do hledišť, kdekoliv hrajeme, tak se zdá, že je o něj stále velký zájem i u mladší generace. To nás těší,“ poznamenal Miloň Čepelka, který Cimrmanovi zasvětil celý život, a doufá, že další generace ho budou následovat. 

Plánování a přípravy na odhalení pamětní cedule zabraly škole devět měsíců. Na začátku, stejně jako při divadelních představeních, nemohla chybět přednáška o Cimrmanovi. Tentokrát o tom, zda ve škole byl, nebo ne. Před samotným odhalením zazpíval školní sbor.