SPD zvítězilo v třenici o místa ve Sněmovně. Do kouta půjdou Piráti

  • 176
Poslance Pirátů a Svobody a přímé demokracii Tomia Okamury zaměstnal na druhé schůzi dolní komory spor o místa k sezení. Oba kluby totiž odmítaly sedět v pravém rohu Sněmovny a předložily vlastní návrhy zasedacího pořádku. Nakonec zvítězil návrh hnutí Tomia Okamury. Jeho poslanci získají pozice v centrální části Sněmovny.

„Zasedací pořádek byl schválen ve variantě Strany přímé demokracie,“ oznámil místopředseda dolní komory a šéf komunistů Vojtěch Filip. Pro návrh bylo 101 poslanců, proti jich hlasovalo pouze 29.

Podle Filipa poslanci poprvé od vzniku Sněmovny hlasovali o zasedacím pořádku silově tak, že rozhodovali o dvou návrzích. Pirátský návrh byl zařazen až druhý, a tak se pro něj po vítězství SPD nehlasovalo.

Poslanci jsou zatím seřazeni abecedně (podrobně na webu Sněmovny):

Zasedací pořádek Poslanecké sněmovny

Spor plyne mimo jiné z faktu, že voliči tentokrát vyslali do Sněmovny hned devět uskupení. Pikal uvedl, že Demokratický blok ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN chce místa vedle sebe v pravém křídle sálu. Vítězi voleb, hnutí ANO má připadnout větší část centrálního dílu sálu naproti řečništi a levý roh. Ve zbytku levého křídla zasednou zástupci ČSSD a KSČM.

Místa mezi Demokratickým blokem a ANO měli obsadit Piráti a SPD, kteří mají shodně 22 poslanců. Místo v pravém rohu je podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) nevýhodné vzhledem k tomu, že vpředu blízko jednacího pultu je pozice pouze pro dva poslance. Další dva pak budou muset sedět mimo blok určený pro danou stranu. Piráti chtěli výhodnější místa s poukazem na to, že ve volbách dopadli procentuálně lépe než SPD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video