VIDEO: Fotopast zachytila v lese u Šternberka vlka, zřejmě jen prochází

  • 1
Vlka obecného natočila v uplynulých dnech na videozáznam fotopast myslivců kousek od Šternberka na Olomoucku. Podobně jednoznačně zdokumentovat výskyt této šelmy se v regionu podařilo po téměř dvou letech.

Vlka zachytila fotopast mysliveckého sdružení Těšíkov–Lipina ve druhé polovině října, ochránci zvířat ho kvůli ochraně zvířete před případnými pytláky zveřejnili se zpožděním.

„Šlo pravděpodobně jen o osamoceného migrujicího jedince, protože na zhruba půlminutovém videu se objevil pouze on. Potvrzuje to ale, že vlci se nemusí objevovat jen v horských oblastech, ale mohou se dostat i do nižších poloh a lze na ně narazit kousek od města v místech, kam běžně chodí turisté a houbaři,“ shrnul Jiří Beneš, koordinátor monitoringu velkých šelem v Olomouckém kraji z Hnutí Duha Olomouc.

Ochranáři evidují hlášení o pohybu vlka obecného v oblasti Nízkého Jeseníku už od roku 2015, doposud se je ale nedařilo podložit fotografiemi či videozáznamy. Téměř dva roky navíc uplynuly i od posledního zdokumentovaného výskytu v regionu celkově, naposledy se podařilo získat spolehlivý důkaz přítomnosti vlka v kraji na začátku roku 2016 u Žulové na Jesenicku.

Vlk z lesa u Šternberka

„Ze získaných hlášení o náhodných pozorováních, která byla z různých lokalit, vyplývá, že vlci regionem zatím zřejmě jen občas procházejí a nerozhodli se tu usadit. Na Šternbersku by pro ně přitom byla vhodná krajina, jak třeba skladbou lesů a pastvin, tak i nabídkou potravy, protože tam žijí srnci, mufloni nebo divočáci,“ nastínil Beneš.

„Pokud by se vlci u Šternberka natrvalo usadili, bylo by to přínosné pro celý ekosystém. Pomáhají regulovat stavy divoce žijících kopytníků, kteří způsobují škody na lesních i zemědělských pozemcích,“ dodal.

Vlci byli v kraji vyhubeni člověkem na počátku 20. století

Ochranáři uvítají informace o pozorování vlků například prostřednictvím e-mailu stopy@selmy.cz a to i kvůli komunikaci s majiteli hospodářských zvířat v oblasti výskytu šelem. Těm nabízejí své rady ohledně zabezpečení stád, na což lze získat i dotaci.

Vlci žili v rámci Olomouckého kraje především v Jeseníkách, kde byli podle ochranářů běžně loveni ještě ve druhé polovině 19. století. Jejich počty ale postupně klesaly a poslední zaznamenaný odstřel byl roku 1908 u Zábřehu. Poté se do regionu dostávali jen ojediněle.

V České republice se v současnosti vlčí smečky pohybují na Broumovsku, Šumavě, Šluknovsku, v Krušných horách a v okolí Máchova jezera. Podle ochránců přírody se jich lidé nemusí nijak bát.

„Zkušenosti a poznatky ze života smečky sledované na Dokesku v severních Čechách potvrzují, že vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem na celý život, nikoliv důvodem k obavám,“ uvedl už dříve Beneš.

,