Rafael Nadal (vlevo) a Roger Federer si na Laver Cupu v Praze zahráli společně čtyřhru. A v roce 2017 si také rozdělili grandslamové tituly.

Rafael Nadal (vlevo) a Roger Federer si na Laver Cupu v Praze zahráli společně čtyřhru. A v roce 2017 si také rozdělili grandslamové tituly. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

KOMENTÁŘ: Převraty v tenisové špičce? Science fiction je nyní realitou

  • 10
Píše se rok 2017 a tituly na grandslamech si spravedlivě rozdělili šestatřicetiletý Roger Federer a jedenatřicetiletý Rafael Nadal. Co by se ještě loni zdálo jako science fiction, je nyní realitou, píše tenisový trenér Zdeněk Žofka.

Sleduji soupeření na špičce světového tenisu už několik dekád a troufám si tvrdit, že právě skončená sezona byla absolutní výjimkou. Vsadil bych se, že žádný z expertů by před nějakými pěti lety netipoval správně letošní vítěze čtyř největších turnajů.

Do roku 2011 se na nejvyšší úrovni odehrával hlavně souboj mezi Rafou a Rogerem, přičemž Federer neměl na Nadala na antuce žádnou šanci a Nadal nad ním dokázal vyhrát i na svém nejslabším povrchu, na wimbledonské trávě. Mezi roky 2008 a 2017 Španěl neprohrál se Švýcarem žádný ze šesti grandslamových duelů.

O autorovi

Zdeněk Žofka

Zdeněk Žofka je bývalá československá juniorská jednička, později se stal koučem. Vedl Reginu Rajchrtovou nebo Cyrila Suka. Působil jako státní trenér německého svazu. Pomáhal v té době nejlepší kanadské tenistce Aleksandře Wozniakové.

S letopočtem 2011 do hry razantně vstoupil Novak Djokovič a začal obracet výrazně negativní bilanci s Nadalem. Od března 2011 do ledna 2012 ho porazil sedmkrát za sebou – pokaždé ve finále, včetně Wimbledonu, US Open a Australian Open. Skvělou sérií nalomil Nadalovo téměř neotřesitelné sebevědomí, přičemž zásadně vzrostla jeho víra ve vlastní schopnosti, jež ho dovedla k následující dominanci.

Pomohla mu taky změněná taktika v utkáních s Nadalem. Druhý servis mu začal vracet tvrdým returnem do forhendu, zatímco do té doby se všichni snažili returnovat do Nadalova bekhendu. Nové otevření v šachové partii fungovalo pro Srba jako zlatý důl. Rafa padá po servisu hodně doprava, a tak Djokovič dost často získal i přímý bod. Nebo přišel Nadalův přeliftovaný forhend křížem do bekhendu Djokoviče, který už tam čekal, bral míč brzy po dopadu a převzal okamžitě iniciativu.

Djokovičovi dále pomohlo, že zlepšil servis – první i druhý. Také díky němu v zápasech s Nadalem diktoval tempo hry a stál v kurtu, zatímco Nadal běhal dva až tři metry za základní čárou. Proto se Djokovič dostával častěji k síti, kde začal bodovat, i když Nadal má výrazně lepší volej než on.

Vzájemné bilance velké čtyřky

Federer – Nadal 15:23
Federer – Djokovič 22:23
Federer – Murray 14:11
Nadal – Djokovič 24:26
Nadal – Murray 17:7
Djokovič – Murray 25:11

Následovala Djokovičova spanilá jízda. Vyhrával, co se dalo, stejně jako Federer a Nadal dotáhl kariérní grandslam. Federer s ním na velkých akcích vybojoval vyrovnané duely, dokonce se dostal i k mečbolům (US Open 2011). Ale vzájemné skóre se neúprosně začalo přelévat na Novakovu stranu (nyní 23-22).

Nadal pro něj de facto přestal být soupeřem, protože některá utkání připomínala úplnou demolici, až některým muselo být Nadala líto. A tak se mu největším soupeřem stal stejně starý Andrew Murray.

Byl to právě Murray, který ukončil Djokovičovo panování. Při loňském ATP Finals v Londýně ho v bitvě o titul porazil, čímž se stal novou světovou jedničkou.

Novak finále nezvládl hlavně po psychické stránce (tam někde byl začátek jeho pozdějšího pádu). Zdálo se, že v budoucnu se o číslo 1 poperou ti dva. Federer ukončil sezonu po Wimbledonu a zakrátko ho následoval Nadal. Vypadalo to, že žádný z nich už nebude schopný konkurovat Murraymu a Djokovičovi.

Federer si do loňské vynucené pauzy udržoval vysoký standard, ale chyběla mu jiskra a sebevědomí, aby byl schopen porážet Djokoviče. Nikdo (ani on) nevěděl, jak pokus o návrat dopadne, ale vstoupil do sezony odpočatý a začal hrát ještě agresivněji.

Vítězné tažení na Australian Open završil finálovým vítězstvím nad Nadalem, při kterém hojně využíval výše popsanou taktiku Djokoviče, když druhý servis Nadala returnoval na samé hranici rizika. Vrátilo mu to jeho sebevědomí, které je asi nejdůležitějším faktorem při sbírání grandslamových titulů.

KRÁL WIMBLEDONU. Roger Federer slavný turnaj vyhrál už poosmé.
ZASLOUŽENÁ SLÁVA. Osminásobný šampion Wimbledonu Roger Federer líbá trofej pro...

KRÁL WIMBLEDONU. Roger Federer slavný turnaj vyhrál už poosmé.

K agresivní hře od základní čáry přidal i daleko častější přechod na síť, čímž dostával soupeře pod ještě větší tlak. K tomuto pojetí mu výrazně pomohla i raketa s větší hlavou, pro kterou se přes různé experimentování rozhodl a od které mu míče letí ještě o setinku rychleji.

Nadal vstoupil do roku 2017 stejně odpočatý a připravený jako Federer a moc nescházelo, aby finále Australian Open vyhrál a upravil skóre v jejich honu za nejprestižnějšími tituly na 17-16, zatímco takhle se Federer trhnul na 18-15. V Melbourne se dle mého názoru rozhodlo o tom, že Federer tento historický souboj titánů vyhraje.

Nadalova sebedůvěra z výborných výsledků i výkonů na Australian Open a amerických betonech se následně přenesla do fantastické antukové sezony. Zrychlil hru, nečekal tolik na chyby soupeře a pod vlivem nového trenéra Carlose Moyi, začal mnohem častěji chodit na síť a někdy i na důležité body si pomohl taktikou servis – síť.

Šťastný, přešťastný Rafael Nadal s Pohárem mušketýrů.

Gratulace tribun Rafaelu Nadalovi.

Výrazně zvýšil rychlost servisu, takže se v ní skoro vyrovnával svým soupeřům a celkově se snažil ukončit výměnu mnohem dříve, aby ušetřil síly. Bekhend začal hrát daleko razantněji a nebál se výměn svého bekhendu do soupeřova forhendu.

Nepamatuji se za celou dobu existence žebříčku ATP, že by někdo spadl z piedestalu takovým způsobem jako Djokovič. Ať už to bylo ztrátou motivace nebo problémy v soukromém životě, byl to naprostý šok.

Vítězné gesto Novaka Djokoviče v utkání s Adrianem Mannarinem.
Novak Djokovič se natahuje po míčku v utkání s Adrianem Mannarinem.

Novak Djokovič letos ve Wimbledonu vzdal ve čtvrtfinále kvůli zranění.

Příprava na příští sezonu začala trenérskými změnami u Djokoviče (nastoupil Radek Štěpánek) i Murrayho (skončil Ivan Lendl) a také Nadal bude po svém boku postrádat strýce Toniho.

Uvidíme, jestli vítězství na Masters pozdvihlo Grigoru Dimitrovovi sebevědomí natolik, aby byl schopen prorazit i na grandslamech. Na šanci čeká i mladík Alexander Zverev, kterému se přes vynikající rok na velkých akcích nedařilo. Zvědav jsem taky na objev minulého roku Denise Shapovalova, který se dle mého názoru stane v budoucnosti světovou jedničkou. Rozhodně se máme na co těšit.

Tenisové hvězdy se letos představily na pražském Laver Cupu:

20. září 2017


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga