VIDEO: Tropické pokojovky jsou i jedlé. Najděte si tu svoji

  • 0
Tušíte, kde se v našich domácnostech vzaly pokojové květiny, které by při středoevropském klimatu venku nepřežily? Nejde o to, jestli je vaše babička dostala od sousedky, nebo jste je přinesli z květinářství, ale o to, odkud vlastně pocházejí.

Spousta pokojovek, které pěstovaly na oknech už naše prababičky, pochází z tropů Jižní a Střední Ameriky. Řada rostlin je sice líbivých, ale také jedovatých, takže do domácností s domácími mazlíčky nebo malými dětmi se moc nehodí, umějí být nebezpečné.

Po původu a jménu těch nejběžnějších i vzácnějších můžete do 7. ledna pátrat v tropickém skleníku Botanické zahrady Praha na výstavě Americké pokojovky. S kurátorkou Romanou Rybkovou jsme probrali ty nejedovaté, ovšem také dostatečně atraktivní i zajímavé.

Quesnelia liboniana (bromelie)

Neoregelia ampulacea je drobná rostlinka (bromelie)

Guzmania sanguinea (bromelie)

Domů vybírejte ideálně z následujících nejedovatých pokojovek

Nejtypičtější pro americké tropy jsou bromélie a kaktusy (tropické pokojovky můžete mít i v paneláku). Bromélie s úzkými tuhými listy, často velmi zdobnými, jsou vděčné pokojovky, ovšem náročné na světlo. Rostou totiž v korunách stromů, takže je ideální vyhradit jim místo na slunném parapetu. Na zálivku už jsou skromnější.

Koho bromélie fascinují, měl by vědět, že každá růžice vykvete jen jednou, pak odumírá. „Spousta lidí si proto myslí, že něco udělali špatně, ale není tomu tak. Naštěstí se ale pod těmito starými růžicemi velmi rychle vytvářejí nové, které lze rozsadit, nebo je nechat růst ve skupince a odebrat jen suché odkvetlé růžice a za chvíli máte krásně obrostlý květináč,“ radí kurátorka.

Calathea warscewiczii roste na Kostarice (marantovité)

Calathea burle-marxii ´Ice Blue´, květu (marantovité)

Passiflora x violacea (keře a liány)

Další typickou americkou pokojovou rostlinou jsou kaktusy, ovšem většinou ne ty špičaté a ježaté. „Nejčastěji se pěstují kaktusy rodu rhipsalis, které v pokojových podmínkách krásně rostou. Vzhledem k tomu, že jsou v přírodě epifyty, snesou i uschnutí, není třeba je úzkostlivě zalévat. Nepotřebují úplně slunečné stanoviště, snesou i polostín,“ popisuje Romana Rybková.

Na krásné listy zase lákají marantovité rostliny pocházející z nížin tropické Ameriky, kde rostou v lesním podrostu, takže nepotřebují tolik světla a v bytě jim stačí polostín. „Pěstují se různé druhy i kultivary s velice barevnými, skvrnitými listy. Jsou vlhkomilnější, takže potřebují více vlhkosti i více zalévat, případně jim vyhovuje být ve skupině s více rostlinami,“ vysvětluje kurátorka a přidává zajímavost: druh Maranta arundinacea má dokonce jedlé oddenky, ze kterých se získává škrob a v Americe z něj vyrábějí i dětské výživy.

Fotogalerie 50 pokojovek

A co teprve begónie a pepřince, kterých se pěstuje celá řada kultivarů. „Begónie mají skvrnité listy, nádherné květy a velikou druhovou pestrost, což platí i pro pepřince. Stejně tak obě rostliny sbírají domorodí indiáni - používají je k jídlu jako zeleninu a přidávají je do salátů,“ líčí Rybková další dva rody oblíbených rostlin.

Z amerických bylin, které doputovaly až do našich domácností, jsou vedle pepřinců známé i voděnky, pilee či čtyřnitníky, které často vydrží žít i v pouhé sklenici vody. Pokud na výstavu do 7. ledna stihnete do botanické v Troji zajít, všechny je v tropickém skleníku Fata Morgana najdete. A třeba si i nějaký nový přírůstek odnesete domů, nové pokojovky lze koupit přímo ve skleníku Fata Morgana pod terasou.

Výstava Americké pokojovky probíhá v tropickém skleníku Botanické zahrady Praha (denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin) do 7. ledna.