Deset let od krádeže století: zloděj s půlmiliardou uniká, komplice pustili

  • 352
Už deset let si někde František Procházka, pokud je stále naživu, užívá pohádkové bohatství. Po jednom z pachatelů rekordní krádeže, při níž zmizelo z bezpečnostní agentury 540 891 700 korun, policie stále marně pátrá. Procházkův komplic Milan Čermák podle zjištění iDNES.cz loni věznici podmíněně opustil.

Vyšetřování ukázalo, že zloději celou akci důkladně připravili. Procházka byl v žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services zaměstnaný od srpna 2007 jako pokladník. Nadřízení ale rychle ocenili jeho šikovnost a po 26 odpracovaných směnách ho povýšili na obsluhu trezoru.

Díky tomu měl Procházka přehled o bezpečnostních opatřeních a věděl, že na rozdíl od provozu ve všední dny bude o víkendu sloužit u trezoru sám. Odvézt z firmy nepozorovaně více než půl miliardy v hotovosti nakonec bylo lehčí, než by se dalo čekat.

Jak rekordní krádež před deseti lety proběhla? Ráno 1. prosince přišel Procházka na 12hodinovou sobotní směnu. Kolem sedmé se zastavil u pracovníka v operačním středisku. Přinesl mu kávu, jak to obvykle o víkendech dělával, a chvíli spolu pohovořili. Pak v trezorové místnosti převzal směnu po kolegovi.

Na pracovišti nejprve zakryl kameru, kterou ho mohl sledovat operační pracovník. Poté začala hlavní fáze akce. V čase od 7:17 do 8:49 přeskládal stamiliony do připravených tašek, pytlů a kontejneru (unikátní záběry z bezpečnostních kamer najdete ve videu nahoře, na veřejnost se dostávají poprvé).

V 8:55 přijel do objektu G4S v ulici Českobratrská v Praze 3 bílý Volkswagen Transporter s dodatečně nalepeným logem firmy, který řídil Procházkův známý Milan Čermák. V tuto chvílí mohla akce zlodějů ztroskotat. Strážný na vrátnici měl totiž za úkol každé vozidlo při vjezdu zaevidovat. Stačilo, aby si všiml něčeho podezřelého, třeba že to není skutečné firemní auto nebo že na místě řidiče sedí cizí člověk, a spustil poplach. V tu chvíli by celý plán krachl.

Jenže i tohle pachatelům vyšlo. Vrátný nic nezpozoroval. Vjezd vozidel do prostoru, kde se nakládaly peníze, přitom koordinoval pracovník, který byl v počítárně peněz. V tu chvíli to byl právě Procházka. Ten také tlačítkem zvedl obě bezpečnostní rolety a vůz dovnitř pustil.  

Čermák byl při řízení auta zřejmě nervózní. Při couvání do firmy dvakrát chyboval, správně tam najel až napotřetí. Procházka nechtěl ztrácet čas a kontejner i pytle s penězi z paletového vozíku rychle naložil do vozidla. O čtyři minuty později - v 8:59 - transporter z areálu společnosti odjel. Opět díky Procházkovi, který auto pustil ven.

Aby nevzbudil pozornost, dokončil Procházka svou směnu. Trvala do 19. hodiny. Kolega, který muže střídal, vzpomínal, že jeho spolupracovník tehdy působil nervózně. „Spěchal, o jiných než služebních věcech jsme se nebavili. Jindy byl usměvavý a tentokrát ne, byl ostražitý,“ vypověděl.

Že chybí peníze, si zaměstnanci firmy všimli až další den dopoledne. Když se případu chopila policie, měl Procházka náskok přes 15 hodin. V neděli jej ještě zachytila dopravní kamera ve Frankfurtu nad Mohanem ve stříbrném passatu patřícím jeho přítelkyni. Auto se v tomto městě později našlo odstavené. Bílý transporter použitý při krádeži byl objeven prázdný v pražské Libni.

Právě pachové stopy, které v dodávce našli policejní psi, usvědčily Procházkova komplice. Kriminalisté Čermáka zatkli v březnu 2008. Další usvědčující důkazy se našly v jeho počítači. Přestože použil speciální program pro ničení dat, znalec v něm objevil loga firmy G4S, průkazové fotografie Procházky, uložený inzerát na koupi bílého VW Transporteru či stopy po hledání možností, jak skrýt finance v daňových rájích.

Policisté při domovní prohlídce u Čermákových navíc objevili 3 300 000 korun v hotovosti, přestože nikdy legálně nepracovali.

Pořád se ptal, ale o sobě nic neprozradil, vzpomíná kolegyně

Během hlavního líčení, které u Městského soudu v Praze začalo v listopadu 2011, vyšlo najevo, jak se Procházka na krádež chystal. Někteří kolegové líčili, že byl v zaměstnání velmi přátelský a bezproblémový. Další vlastností, která spolupracovníkům utkvěla v paměti, byla jeho zvídavost. Vyptával se například na to, kdy bude nejvíc práce a spolu s tím ve firmě i nejvíc peněz.

Část dotazníku, který Procházka vyplnil před nástupem do firmy G4S. Proč tam chce pracovat, nechal bez odpovědi.

Server iDNES.cz hovořil s jednou z jeho tehdejších spolupracovnic. Přiznává, že Procházka tím, co spáchal, všechny překvapil. „Vlastně byl celkem fajn. Byla to pro všechny rána z čistého nebe. Nic z vyšetřování jsme se nedozvěděli,“ vzpomíná žena, která nechtěla zveřejnit své jméno.

„Až po tom, co to udělal, tak nám došlo, že se nás na všechno kolem ptal. Jak žijeme, jestli máme rodinu a tak. Věděl o nás celkem dost. Ale jak jste se zeptali vy jeho, tak se z odpovědi vždycky vyvlíkl,“ sdělila.

Justice poslala Procházku i Čermáka shodně na devět let za mříže. „Jelikož obžalovaný Procházka byl od počátku nezvěstný, čehož Čermák využil, aby veškerou vinu svalil na něho a sám jakékoliv provinění odmítl, nebylo možné zjistit, kdo z dvojice byl organizátorem a iniciátorem,“ stojí v rozsudku. Soud rovněž připustil, že se nepodařilo objasnit, kolik lidí v případu krádeže celkem figurovalo.

Redaktoři iDNES.cz zjistili, že Čermák už za mřížemi není. Loni v dubnu podal žádost, aby byl z věznice podmíněně propuštěn. Obvodní soud pro Prahu 6 mu o dva měsíce později vyhověl. „Podmíněné propuštění odsouzeného bylo spojeno se stanovením zkušební doby v trvání pěti let za současného vyslovení dohledu nad odsouzeným,“ sdělila mluvčí soudu Zuzana Barochová. Podle informací iDNES.cz odpustil soud Čermákovi 1 589 dní ve výkonu trestu, tedy zhruba 4 roky a 4 měsíce. S rozhodnutím soudu souhlasil i státní zástupce, právní moci nabylo hned v den vyhlášení - 8. června 2016.

Je pravděpodobné, že Čermák, který jakýkoli podíl na krádeži vytrvale odmítal, před tímto soudem vinu přiznal a musel také již uhradit alespoň část způsobené škody. Soudy totiž při posuzování žádosti vězně o předčasné propuštění z věznice přihlížejí k tomu, jaký je jeho postoj ke spáchané trestné činnosti, v jaké výši nahradil škodu, zda se ve výkonu trestu napravil a jak se za mřížemi choval.

Kromě tří milionů nalezených u Čermáka a považovaných za část odcizených peněz zmizelo spolu s Procházkou více než půl miliardy korun. Po pachateli pátrali i zahraniční soukromí detektivové. Zjistili například, že Procházka před krádeží hodně cestoval a absolvoval výcvik přežití v Izraeli.

Hledal jej také policejní tým přezdívaný „lovci lebek“, jemuž v roce 2012 unikl v Karibiku. Procházka se tehdy podle policistů skrýval v Dominikánské republice, kde elitní útvar pátral po českých zločincích a několik jich skutečně dopadl. „Mohu pouze konstatovat, že díky této akci jsme získali detailní informace o pobytu hledaného Procházky,“ sdělil tehdy novinářům ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Kam „zloděj století“ zmizel a jestli je v současnosti ještě naživu, není jasné. Česká policie však pátrání po Františku Procházkovi nevzdává.

,

Video