Číňané vyjídají svět. Po víně z Francie cílí na španělskou šunku

  • 27
Na světě patrně neexistuje dražší šunka než jamón ibérico. Její cena ještě poroste, protože se na výběrovou pochoutku zaměřili movití Číňané. Pro Španěly představuje něco jako kapr pro Čechy – vánoční tabule by bez nich nebyla kompletní. Letos podobná situace hrozí.

Do obvyklých svátečních vzorců zasáhla Španělům vláda země, která leží na opačném konci planety. Peking chce podpořit spotřebu svých obyvatel a tak snížil cla na dovoz vybraných výrobků, mezi jinými i na potraviny. Španělé se proto nyní bojí, že se bohatí Číňané vrhnou do obchodů pro jejich delikatesu a vyšroubují její cenu. Ta už letos poskočila o deset procent, 7,5 kilogramová kýta se prodává od 150 eur do 600 eur (v přepočtu asi 3 800 až 15 200 Kč).

Že desetina není strop, dokazuje prohlášení jednoho z vývozců šunky. René Lemée, který vede oddělení vývozu pro značku Cinco Jotas, řekl pro list El País, že šunka konečně „dosáhla vedle kaviáru a lanýžů spravedlivého postavení na trhu.“

Číňané platí za velké milovníky vepřového, jenže v případě jamón ibérico potrvá, než se výrobci jejich poptávce dokáží přizpůsobit. Dodat na trh takový kus šunky totiž trvá i několik let. Pochází ze speciálního druhu prasete, černého iberského. Při porážce se prase důkladně zbaví krve a očistí se, oddělené kýty se pak ještě zbavují i posledních stop krve. Kopýtka jsou černá, proto se také šunka nazývá pata negra, tedy černá noha.

Pak se kýty zasypou vrstvou soli, ve které počkají několik dní, den na jeden kilogram hmotnosti. A následuje několikaměsíční sušení a zrání na čerstvém vzduchu a dlouhý odpočinek na háku ve sklepích. I kdyby producenti hodně chtěli, budou schopni dodat více šunky nejdřív za dva roky, někteří až za čtyři.

Česku se podle dovozců zatím panika na šunkových trzích vyhýbá. „Alarm na trzích jsme zaznamenali, ale vnímám to spíše jako sezónní záležitost v souvislosti s příchodem Vánoc,“ říká David Valtr ze společnosti Jamon.

Žaludová dieta

List The Guardian upozorňuje, že existuje několik typů jamón ibérico, které se liší podle ceny. Číňané se samozřejmě zajímají o nejvyšší kvalitu ­– jamón ibérico de bellota. Jde o maso prasat, která se v sezóně procházela na pastvinách pod duby a živila se žaludy a trávou. Do jateční hmotnosti se musí dopracovat jen s touto dietou. Ale i s tím mají Španělé potíž, aby se jedno prase za těchto podmínek vykrmilo, potřebuje asi dva hektary půdy, což omezuje počet chovaných kusů.

„Je jasné, že cena půjde nahoru, protože firmy obchodující s Čínou prostě nemají dost jamón de bellota, aby dokázaly uspokojit čínskou poptávku,“ odpovídá s jistotou Roberto Batres ze společnosti Shanghai de Delaiberia Gold dovážející do Říše středu šunku, víno a olivový olej.

Číňané více utrácejí ve Francii. Kupují hotely, obchodní domy i vinice

Podnikaví Číňané se pokusili exkluzivní šunku okopírovat, ale podle Batrese narazili, protože se jim nepodařilo výrobu zvládnout a maso přesolili. Správný postup totiž zahrnuje řadu mezikroků a samozřejmě se dědí z otce na syna.

Kromě samotné výroby se považuje za umění také krájení šunky. Z představy, že by někdo hodil maso na strojový kráječ se milovníkům jamón ibérico zvedá žaludek, protože jde o obřad hodný toho čajového. Šunku krájí vycvičený cortador zásadně ručně a pouze dlouhým tenkým nožem. Ve španělských oblastech, odkud šunka pochází (Extramadura, Kastilie či Andalusie), se konají soutěže v krájení a účastní se jich stovky soutěžících.

Ale ani v této oblasti Číňané nezahálejí. „Založili speciální školu krájení šunky a k ní i profesní asociaci. To je další ze signálů, jak vážně iberská šunka vstoupila na čínský trh,“ uzavírá Batres.