Jakub Voráček z Philadelphie se srazil s pittsburským gólmanem Mattem Murrayem.

Jakub Voráček z Philadelphie se srazil s pittsburským gólmanem Mattem Murrayem. | foto: AP

Plekanec, Rutta a Zacha asistovali, Philadelphia padla poosmé v řadě

• 16
V pěti pondělních zápasech NHL si po jedné přihrávce připsala trojice Čechů. Tomáš Plekanec z Montrealu s Janem Ruttou z Chicaga přispěli k výhrám svých barev a Pavel Zacha pomohl alespoň zmírnit těsnou prohru New Jersey. Zklamaný odcházel do kabin i nejproduktivnější Čech v NHL Jakub Voráček, jehož Philadelphia padla s Pittsburghem a bez výhry je už osm zápasů v řadě.

Z osmi navazujících porážek Philadelphie se hned pět zrodilo až po prodloužení či nájezdech. Bylo tomu tak i u zatím posledního pondělního nezdaru v Pittsburghu.

V Pennsylvánském derby hostující Flyers po druhé třetině drželi stav 1:3 a od 57. minuty pak 3:4, přesto vedení neudrželi. V 59. minutě totiž svou druhou trefou večera za asistence Sidneyho Crosbyho vyrovnal Jake Guentzel. V následném prodloužení pak kapitán Penguins vyměnil roli asistenta za střelce a utkání rozhodl.

10. Frk (Detroit) 18/9 (6+3)

Pittsburgh svého soupeře přestřílel rozdílem třídy 52:32 a z jeho středu vyšly první dvě hvězdy zápasu. Produktivní útočníci Guentzel (2+1) a Crosby (1+2), které doplnil hostující Michael Raffl (1+1). Naopak v dobrém na utkání rozhodně nebude vzpomínat Jakub Voráček (20:37, -3, 5 střel), jenž se nejvíce zviditelnil kolizí po brejku s brankářem Mattem Murraym. Ten se ve druhé třetině zranil a přepustil své místo nováčkovi Tristanu Jarrymu.

Osmý muž tabulky ligové produktivity vyšel po pětizápasové bodové sérii naprázdno a navíc zaznamenal tři záporné zápisy do tabulky +/-. Polovinu z celkově desetizápasového disciplinárního trestu již má za sebou obránce Radko Gudas. Prodloužení černé série Flyers z brány nezabránil Brian Elliott (47 zákroků proti 52 střelám), kterému kryl záda náhradník Michal Neuvirth.

Z výsledkové krize se naopak pomalu oklepali hokejisté Montrealu, kteří po nedávné pětizápasové sérii porážek uhráli už druhé vítězství. Na sobotní úspěch 3:0 s Buffalem navázali pro změnu výsledkem 3:1 nad Columbusem.

V obou duelech byl klíčovou osobou uzdravený brankář Carey Price, jenž nejprve vychytal nulu díky 36 zákrokům proti Sabres a v pondělí pro změnu 37 zásahy zastavil ofenzivu Blue Jackets.

Kanadský celek nakročil za ziskem dvou bodů hned v samotném úvodu góly ze 4. a 9. minuty v podání Brendana Gallaghera a Jonathana Drouina. Ve druhé třetině snížil Pierre-Luc Dubois, další gól už ale Price hostům nepovolil a v 59. minutě do prázdné klece za asistence Tomáše Plekance (22:11, 0+1, +2), jenž byl suverénně nejčastěji využívaným útočníkem domácích, výsledek pojistil Andrew Shaw.

Svůj třetí zápas začínající kariéry v NHL za domácí úspěšně absolvoval obránce Jakub Jeřábek (15:07, +1). Ve čtvrté formaci Columbusu nechyběl forvard Lukáš Sedlák (9:40, +/-: 0).

Sedmigólovým výpraskem skončila pro hokejisty Anaheimu pondělní návštěva chicágské arény United Center. Hlavním hrdinou večera u triumfu 7:3 byl nováček v útoku Blackhawks Alex DeBrincat, jenž zazářil hattrickem a jednou asistencí. Tři góly dal ve svých 19 letech (20. narozeniny oslaví 18. prosince) a stal se druhým nejmladším autorem hattricku v klubové historii (o pouhé čtyři dny byl mladší držitel rekordu Jeremy Roenick).

Tři přihrávky přibyly na konto útočníka Patricka Kana a tříbodový večer (1+2) zažil i centr Nick Schmaltz. Jednou přihrávkou se na vysokém skóre podílel i český obránce vítězů Jan Rutta (21:09, 0+1, +1), Michala Kempného udrželo opět jen v roli nehrajícího náhradníka nachlazení.

Anaheim delší dobu sužují zranění klíčových hráčů, když k dispozici nejsou elitní útočníci Ryan Getzlaf s Ryanem Keslerem či český mladík Ondřej Kaše.

Po čtyřech startech bez bodu se asistencí připomněl 20letý český centr New Jersey Pavel Zacha. Poté, co v říjnu z deseti partií posbíral čtyři zápisy (2+2), v listopadu zatím přidal v dalších deseti utkáních jen dvě asistence.

Tu poslední u pondělní prohry 2:3 s Floridou, za kterou vinou zranění nenastoupil Radim Vrbata. Zacha (14:29, 0+1, +/-: 0, 3 střely) v 43. minutě přiklepl v mezikruží puk Nico Hischierovi a jednička posledního draftu svou pátou brankou sezony vyrovnala průběžný stav na 1:1. Na následnou trefu Vincenta Trochecka ještě zareagoval domácí Jesper Bratt, třetí gól Floridy z hole Jareda McCanna z 53. minuty už ale zůstal bez odezvy.

Chicago Blackhawks - Anaheim Ducks 7:3 (3:0, 3:2, 1:1)

Branky: 08:57 Sharp (Hartman, DeBrincat), 16:22 DeBrincat (Schmaltz, Seabrook), 18:11 Saad (Rutta, Pánik), 24:15 Anisimov (Schmaltz, P. Kane), 27:49 DeBrincat (Hartman, Sharp), 34:14 DeBrincat (P. Kane, Keith), 45:48 Schmaltz (P. Kane, C. Murphy) - 26:14 Silfverberg, 29:19 Wagner (Cogliano, Silfverberg), 41:33 Wagner (H. Lindholm, N. Ritchie). Rozhodčí: St. Laurent – McCauley – Wheler, Pancich. Diváci: 21 619.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Keith, Franson, C. Murphy, Seabrook, Forsling, Rutta – Saad, J. Toews, Pánik – Schmaltz, Anisimov, P. Kane – Sharp, Hartman, DeBrincat – Bouma, Wingels, Hayden.

Anaheim Ducks Gibson (27. R. Miller) – H. Lindholm, Manson, Fowler, Vatanen, Bieksa, Montour, Holzer – N. Ritchie, D. Grant, Perry – Cogliano, Wagner, Silfverberg – L. Shaw, Vermette, Roy – Liambas, Rasmussen.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 7:2 (2:2, 2:0, 3:0)

Branky: 15:47 Armia (Hendricks, Morrissey), 17:15 Scheifele (Wheeler, Connor), 30:56 Trouba (Scheifele, Copp), 34:18 Perreault (Armia), 45:13 Connor (Wheeler, Scheifele), 46:18 Little (Chiarot, Ehlers), 53:26 Wheeler (Connor, D. Kulikov) - 08:01 Zucker (Coyle, Olofsson), 13:54 Stewart (Cullen, M. Foligno). Rozhodčí: Hebert, L'Ecuyer – Cameron, Gibbs. Diváci: 15 321.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Morrissey, Trouba, Chiarot, Byfuglien, D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele, Wheeler – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, B. Tanev – Perreault, Hendricks, Armia.

Minnesota Wild Stalock (Dubnyk) – Suter, Brodin, Dumba, Quincey, Olofsson, R. Murphy – Ennis, E. Staal, Niederreiter – Winnik, M. Koivu, Mikael Granlund – Zucker, Coyle, Z. Mitchell – M. Foligno, Cullen, Stewart.

Montreal Canadiens - Columbus Blue Jackets 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky: 03:11 Gallagher, 08:10 Drouin (Petry, Galchenyuk), 58:35 A. Shaw (Pacioretty, Plekanec) - 36:09 Dubois (J. Anderson, Panarin). Rozhodčí: Morton, Peel – Berg, Knorr.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Petry, Alzner, Jo. Benn, Morrow, Jeřábek, Mete – A. Shaw, Danault (C), Pacioretty – Byron, Drouin, Galchenyuk (A) – Gallagher (A), Plekanec, Hudon – Froese, J. de La Rose, Deslauriers.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – S. Jones, Werenski, D. Savard, J. Johnson (A), Nutivaara, R. Murray – Atkinson, Dubinsky, Jenner (A) – J. Anderson, Dubois, Panarin – Bjorkstrand, N. Foligno (C), Milano – Schroeder, Sedlák, Motte.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 5:4P (1:0, 0:3, 3:1 - 1:0)

Branky: 16:03 Guentzel (J. Schultz, M. Murray), 41:07 Hörnqvist (Guentzel, Crosby), 41:46 Rust, 58:56 Guentzel (J. Schultz, Crosby), 61:48 Crosby (Letang, Kessel) - 23:40 Gostisbehere (Patrick, Giroux), 35:05 Konecny (Manning, M. Raffl), 39:29 Couturier (Provorov, Giroux), 56:19 M. Raffl. Rozhodčí: Furlatt, Luxmore – Gawryletz, Racicot.

Pittsburgh Penguins M. Murray (37. Jarry) – Määttä, Letang (A), Dumoulin, Ruhwedel, J. Schultz, Hunwick – Hörnqvist (A), Crosby (C), Sheary – Kessel, Sheahan, Guentzel – Rust, Rowney, Hagelin – Reaves, McKegg, Kühnhackl.

Philadelphia Flyers Elliott (Neuvirth) – MacDonald, Provorov, Hägg, Gostisbehere, Manning, Sanheim – Voráček, Couturier, Giroux (C) – Simmonds (A), Patrick, Martel – Konecny, Filppula (A), M. Raffl – Lehterä, Laughton, Weise.

New Jersey Devils - Florida Panthers 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky: 42:20 Hischier (Zacha), 48:19 Bratt - 37:20 Barkov (Matheson), 44:07 Trocheck, 52:45 McCann (Hunt, Matheson). Rozhodčí: Francis Charron, Steve Kozari – Ryan Galloway, Andrew Smith. Diváci: 13 184.

New Jersey Devils Schneider (Kinkaid) – A. Greene (C), Santini, J. Moore, Severson, Butcher, Lovejoy – Hall, Hischier, Bratt – Henrique, Zajac (A), Stafford – Gibbons, Coleman, Noesen – Zacha, Boyle (A), Wood.

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Yandle, Ekblad (A), Matheson, Weegar, Pysyk, Petrovic – Huberdeau, Barkov, Malgin – J. McGinn, Trocheck (A), Bjugstad – Haapala, McCann, Hunt – Haley, MacKenzie (C), Sceviour.