Babiš přinesl Zemanovi jména ministrů, budou mezi nimi čtyři ženy

  • 1390
Jména členů své chystané menšinové vlády přivezl Andrej Babiš na Hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Jména nezveřejnil, řekl jen, že ve vládě budou čtyři ženy. Zeman potvrdil, že ho jmenuje předsedou vlády 6. prosince a jeho vládu 13. prosince. V týdnu mezi tím se setká s ministry, kteří budou ve vládě úplným nováčky.

„Pan prezident mi ohledně data vyhověl, protože 14. a 15. prosince bude Evropská rada,“ řekl po setkání s prezidentem Babiš.

Prezident si podle předsedy ANO Andreje Babiše nepřeje, aby jména kandidátů do jednobarevné menšinové vlády byla už nyní zveřejněna, a šéf ANO jeho přání respektuje.

Babiš zalitoval toho, že ve vládě nebude žen ještě více, původně počítal se šesti. Na dotaz iDNES.cz, kolik lidí účast ve vládě odmítlo kvůli nejistotě, že získá důvěru Sněmovny, odvětil, že jich bylo deset.

Méně členů vlády, pět dosavadních ministrů i řada nestraníků

Babiš už dříve potvrdil, že do své vlády počítá s několika ministry za ANO, kteří jsou už členy současné koaliční vlády Bohuslava Sobotky. Převažovat však budou nestraníci. V kabinetu se také neobjeví funkce vicepremiéra pro vědu a výzkum, která byla v dosavadní koaliční vládě zřízena pro předsedu lidovců Pavla Bělobrádka, a zmizí také post ministra pro lidská práva.

I v nové vládě se mají objevit Richard Brabec na ministerstvu životního prostředí, Robert Pelikán v čele ministerstva spravedlnosti i Dan Ťok jako ministr dopravy. Martin Stropnický nejspíš místo obrany povede ministerstvo zahraničí a jeho místo na obraně může zaujmout dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Tuto rošádu ministrů za ANO ovšem Babiš zatím nepotvrdil, stejně jako jména dalších navrhovaných ministrů.

To nakonec udělala sama Šlechtová, když v SMS zprávě pro ČT napsala: „Nominace na ministryni obrany mě velmi potěšila. Přijímám ji s patřičnou pokorou a jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu.“

Vláda Bohuslava Sobotky podá demisi ve středu. „Před tím není správné jména veřejně říkat,“ uvedl Babiš. O jménech tak zatím média spíš spekulovala. Například zvažovanou kandidátkou do čela financí má být dosavadní náměstkyně Alena Schillerová.

Babiš zatím nemá vyjednanou podporu ani toleranci menšinové vládě. Pouze komunisté zvažují její toleranci, to ale nestačí, aby vláda získala důvěru. Kabinet má po jmenování třicet dnů, aby požádal Sněmovnu o důvěru.

Většina stran řekla, že nemají zájem s ANO do vlády jít. Dosavadní koaliční partnery Babišova hnutí, sociální demokraty a KDU-ČSL, by možnost obnovení koalice zajímala v případě, že by ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba.

V úterý přitom začal mandátový a imunitní výbor Sněmovny projednávat žádost policie o vydání Babiše a šéfa ANO Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli podezření na podvodné získání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo.

ODS napodruhé prosadila do vedení Sněmovny Petra Fialu

V úvodu druhé schůze Sněmovny poslanci zvolili pátého místopředsedu Sněmovny. Jediným kandidátem byl předseda ODS Petr Fiala. Minulý týden poslanci zvolili šéfem Sněmovny Radka Vondráčka z ANO a čtveřici místopředsedů - Jana Hamáčka z ČSSD, Vojtěcha Filipa z KSČM, Tomia Okamuru z SPD a Vojtěcha Pikala od Pirátů.

Fiala minulý týden neuspěl, ačkoli je ODS druhou nejsilnější stranou ve Sněmovně. Podle občanských demokratů proto, že „nepolíbil prsten“, tedy proto, že se ODS nesklonila před Babišem. Faltýnek už minulý týden avizoval, že poví poslancům ANO, aby v opakované volbě Petra Fialu místopředsedou dolní komory parlamentu zvolili. A to se nakonec také stalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue