Z únosu ženy jsou obžalovaní tři sedmdesátníci, pouta koupili v sexshopu

  • 17
Soud v Ústí nad Labem se začal zabývat únosem čtyřicetileté ženy. Státní zástupkyně viní pětapadesátiletého muže, že si její únos objednal u tří sedmdesátníků, aby získal výkupné. Všem čtyřem mužům nyní hrozí až 12 let vězení.

Samotný únos je z ledna 2016. Tehdy si podle spisu trojice sedmdesátníků počkala před mateřskou školou, kam žena vozila svou dcerku. 

„Poté, co dítě odvedla, k ní jeden přistoupil a ukázal jí odznak městské policie. Prokázal se i příslušností ke kriminální policii s tím, že s nimi poškozená musí jet k výslechu ohledně drog,“ píše se v obžalobě.

Ženu pak muži podle státní zástupkyně strčili do svého auta a odvezli ji za město, do objektu, který patřil jednomu z nich. Tam ji údajně drželi několik hodin, přičemž jí už po cestě sebrali mobil, spoutali ji, na hlavu nasadili kus oblečení a přelepili ho páskou.

Únos podle obžaloby zosnoval pětapadesátiletý Petr Rázl. „Nabídl Václavu Schaidtovi, aby za odměnu podrželi poškozenou, že si to mezitím vyřídí s jejím druhem. Každému z obžalovaných slíbil odměnu 30 tisíc korun. Schaidtovi také řekl, že mu má přinést telefon poškozené,“ uvádí se ve spisu.

Schaidt k sobě podle spisu přibral ještě Pavla Hanzálka a Josefa Voštu. Tato dvojice se zřejmě s Rázlem nikdy neviděla. Mezičlánkem byl podle všeho Schaidt.

„Znám ho desítky let. Zeptal se mě, jestli bych si nechtěl vydělat. Když mi všechno vylíčil, dodal, ať si k sobě ještě někoho seženu, abychom byli tři policajti, že prý takhle ve třech jezdí,“ řekl u soudu Hanzálek. Sehnal prý proto Voštu, který souhlasil, protože se „topí v dluzích“.

Únosci si „rozdělili“ policejní hodnosti

Hanzálkova několikahodinová výpověď ukázala, že únosci nebyli žádní profesionálové. Například když popisoval, jak pořizoval pouta. 

„Šel jsem do armyshopu, kde za ně chtěli tisícovku. To jsem dát odmítl. Tak jsme pak šli se Schaidtem do sexshopu, kde chtěli jen 200 korun. Koupili jsme nějaké na zlatý klíček,“ popsal Hanzálek. 

Na otázku soudce, zda podle něj policie používá takovou výbavu, odvětil, že určitě může.

Na další dotaz, jak si trojice seniorů rozdělila role pro únos, odpověděl: „Jednoduše. Prostě jsme si rozdělili hodnosti. Já byl kapitán.“

Přiblížil, že nejprve chtěli ženu odvést k němu na zahradu. „No jo, jenže tam se v zimě nedá vyjet. Jeli jsme to tam vyzkoušet, potvrdilo se to, tak jsme zvolili náhradní místo – objekt, co patří Schaidtovi,“ poznamenal Hanzálek.

Unesenou prý chlácholil, ale řekla, že jsou hajzlové

Unesená žena se podle jeho slov nijak nebránila. Plně respektovala pokyn, aby nastoupila. Stejně tak prý uposlechla, aby zavolala svému příteli, že musí jet podat vysvětlení na policii a nemůže odpoledne vyzvednout děti. 

„Její přítel prý pěstuje marihuanu a ona fetuje, jak jsem se dozvěděl. Když domluvila, její mobil jsme zabalili do alobalu,“ pokračoval Hanzálek. A dodal, že se k ženě v žádném případě nechovali hrubě. 

„Třeba já jsem ji vyloženě chlácholil, že všechno bude dobré a zase ji odvezeme domů, až se to vyřídí. Ona říkala, že jsme hajzlové,“ vypovídal Hanzálek.

Jediné, co po nich prý žena chtěla, bylo, aby se mohla vymočit. „Odemkl jsem jí jedno pouto a nechal ji vyčůrat v té místnosti,“ vylíčil. V objektu s ním byl i Vošta.

Schaidt mezitím podle obžaloby komunikoval s Rázlem. Odjel mu předat ženin telefon. Rázl následně podle spisu kontaktoval jejího přítele. Napsal mu zprávu ve znění: „U přejezdu za ubytovnou máš vzkaz. Nic nepodnikej a všechno bude ok.“ Na dané místo podle spisu odnesl ženin telefon.

Manželka ode mě odešla, litoval činu obžalovaný

Po pár hodinách akce skončila. „Schaidt se vrátil a řekl, že to její přítel pos..l, protože to nahlásil na policii a že je teda konec. Přikázal nám, abychom ji odvezli do lesa,“ uvedl Hanzálek. 

„Po cestě se mi to ale rozleželo v hlavě a odvezl jsem ji blízko jejího domova,“ dodal.

Svého jednání obžalovaný zalitoval. „Nevím, co mě to napadlo. Měl jsem všechno, a teď nemám nic. Manželka ode mě odešla, bydlím na zahradě,“ zpytoval svědomí.

Unesená žena si z nepříjemné události podle žalobkyně odnesla psychické problémy projevující se například poruchami spánku, pocitem ohrožení nebo nutkáním k vyhýbavému chování. Dodnes musí navštěvovat psychiatra a brát antidepresiva.

Před soud v pondělí předstoupil i Rázl. Jako jediný ze čtveřice je nyní ve vazbě. Nějakou dobu byl na útěku. Vinu odmítl. „Na ničem jsem se nepodílel. Nemám k tomu více co říct. Vypovídat nebudu,“ prohlásil.

Hlavní líčení je nařízené na celý týden.